JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rodčenkov falšoval výsledky testov ruských športovcov v antidopingovom laboratóriu. Moskva ho upodozrieva zo sprisahania s WADA

RUSKO: Je to dokázané: bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, ktorý utiekol do zahraničia pred zaslúženým trestom, falšoval výsledky testov ruských športovcov a spáchal trestný čin. Oficiálne závery vyšetrovania gigantického podvodu a zločinu oznámili zástupcovia Vyšetrovacieho úradu Ruska

Ako sa zistilo, Rodčenkov falšoval výsledky testov v období, keď šéfoval Moskovskému antidopingovému laboratóriu, a potom aj neskôr, keď utiekol do zahraničia, ale vedel sa napojiť na servery s údajmi ruských športovcov a pokračoval vo falšovaní výsledkov ich testov.

Sfalšované výsledky odovzdával Medzinárodnej antidopingovej agentúre. Ruskí odborníci a média prízvukujú, že doposiaľ ani vedenie Medzinárodného olympijského výboru, ani antidopingovej agentúry WADA, ktorá už po druhý raz zariadila odlúčenie ruských športovcov od Olympiády, nenapadlo preveriť pravosť dokumentov, ktoré Rodčenkov odovzdával agentúre WADA.

V následku zločineckej činnosti Rodčenkova a čisto politického útoku agentúry WADA proti ruským športovcom mnohým z nich zakázali vystupovať na predošlých Olympijských hrách a ostatní vystupovali pod olympijskou zástavou, nemohli používať ruské symboly, zástavu, hymnu a pod.

Za ten istý „zločin“ Medzinárodný olympijský výbor a WADA trestajú Rusko aj po druhý raz, aj keď odvtedy neprepukli žiadne dopingové škandály s ruskými športovcami. Ruskí športovci aj na ďalšej Olympiáde znova nebudú vystupovať pod vlastnou zástavou, nemôžu používať národné symboly a hymnu. Navyše ruským športovcom zakázali vystúpenie na mnohých majstrovstvách sveta, Európy a medzinárodných turnajoch, ako aj usporiadanie viacerých medzinárodných športových podujatí v Rusku.

V následku čisto politického konania a špinavých hier Medzinárodný olympijský výbor a WADA už po druhý raz trestajú vlastne celú krajinu so 150-miliónovým obyvateľstvom, keď jej športovci nebudú vlastne reprezentovať svoju krajinu, ale akýsi „olympijský tím“  a budú vystupovať pod „neutrálnou“ zástavou.

Šport už dávnejšie ovláda politika a rovnaké špinavé hry sa odohrávajú nielen na medzinárodnej politickej scéne, ale aj na športoviskách a čo najhoršie – na Olympijských hrách, ktoré sú posvätné pre športovcov. Za starých čias počas olympiád dokonca dočasne pozastavovali vojny, ale v súčasnosti prostredníctvom politických trikov a špinavých podvodov pokračujú nekalé „bitky“ aj počas olympiád, majstrovstiev sveta a iných významných medzinárodných súťaží.

„Všetky údaje, ktoré vyšetrovatelia zistili počas vyšetrovania, svedčia o tom, že Rodčenkov v spolupráci s inými osobami úmyselne pozmeňoval údaje v elektronickej databáze za účelom falšovania parametrov a výsledkov dopingových kontrol ruských športovcov,“ prízvukuje sa na stránke Vyšetrovacieho úradu Ruska.

Ako uviedli zástupcovia Vyšetrovacieho úradu Ruska, Rodčenkov v r. 2015 – 2016 pozmeňoval údaje v databázach ruských športovcov, kam sa dostával z IP-adries zaregistrovaných v USA a Nemecku. Prízvukujú, že Rusku aj napriek enormnej snahe ruského Olympijského výboru neumožnili zapojiť sa do medzinárodného vyšetrovania, aby sa podarilo odhaliť špinavé triky Rodčenkova a jeho „spolupracovníkov“.

Mnohí ruskí odborníci upodozrievajú Rodčenkova zo spolupráce s WADA práve za účelom falšovania výsledkov testov ruských športovcov a úmyselného poškodzovania nielen ruských športovcov, ale aj celej krajiny, ako takej. Tvrdia, že je to jeden z mnohých politických útokov, ktorému v ostatných rokoch čelí Rusko.

Moskva sa, aj v súvislosti s najnovšími odhaleniami špinavej činnosti Rodčenkova a jeho kumpánov, určite odvolá, ale existuje iba veľmi malá nádej, že Medzinárodný olympijský výbor a WADA zmenia svoje rozhodnutie a umožnia ruským športovcom zúčastňovať sa na športových podujatiach, ako predtým. Heslo, že „Šport a politika sú nezlučiteľné“, v súčasnosti znie ako výsmech…

Odeslat komentář