JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rodičia, pripojte sa k výzve lekárov, ktorá navrhuje testovať deti testami zo slín

SLOVENSKO: Občianske združenie Lekár pre pacienta z Novej Dubnice adresovalo premiérovi SR Igorovi Matovičovi, Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavovi Gröhlingovi a Ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu novú výzvu za návrat detí do škôl. Lekári v nej navrhujú nový spôsob testovania detí, testami zo slín. Postačí napľuť slinu a výsledok je zrejmý do 15-stich minút. Zastavme spolu invazívnu metódu COVID-19 testovania výterom z nosohltana. Rodičia, posielajte tento text do škôl svojich detí, na Ministerstvo školstva a Regionálne úrady verejného zdravotníctva. Výzvu prinášame v plnom znení.

Od: Občianskeho združenia Lekár pre pacienta, Gagarinova 773/5, P.O.BOX 8A, 018 51 Nová Dubnica
Komu: Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministrovi zdravotníctva SR a predsedovi vlády SR

Návrat deti do škôl je podmienený výsledkom z testovania. Vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 39/2020 V. v. SR uverejnenej vo Vestníku vlády Slovenskej republiky čiastka 23/2020 je uvedený celý rad výnimiek, ktoré sú kontraindikáciou pre testovanie paličkovým antigénovým testom. K týmto kontraindikáciám treba uviesť, že existuje početná skupina obyvateľstva, ktorá ma morálnu výhradu vo svedomí používať tieto paličkové antigénne testy.

Tieto paličkové antigénové testy nie sú anatomicky uspôsobené pre použitie u detí!
Uvedomujeme si, že je dôležité aj tých cca. 30% populácie, ktorá sa nemôže z vyššie uvedených príčin podrobiť paličkovému antigénovému testovaniu pred vstupom do škôl, aby bolo u nich zistené riziko infekcie. Pre túto skupinu existuje vhodné riešenie a tým sú antigénové testy zo slín. Senzitivita: 98,04%, špecificita: 99,33%. Tieto parametre sú podstatne lepšie ako pri bežných paličkových antigénových testoch. Testy sú logisticky veľmi jednoduché na vykonanie a cenovo výhodnejšie ako PCR testy. Stačí napľuť slinu, pridať roztok a do 15 minút je výsledok. Testy zo sliny nestresujú a nepoškodzujú sliznicu nosa. Testy majú európsky certifikát – certifikát CE.

Výhodou testu je, že pri testovaní odpadá akákoľvek asistencia zdravotníckeho pracovníka a teda testy sú použiteľné pre širokú verejnosť vrátane školských zariadení, prípadne domácnosti. Testy nestresujú deti a občanov, ktorí odmietajú testovanie paličkovým antigénnym testom – výterom nosohltana cez nosovú dierku z akýchkoľvek dôvodov – poškodenie nosného priestoru po operáciách nosa, obava z vnesenia infekcie a zakrvavenie nosnej dutiny, zlým odberom a pod. Preto doporučujeme tieto testy na celoplošné testovanie hlavne detí.
Dôrazne žiadame ministra zdravotníctva, aby neodkladne zabezpečil antigénové testy zo slín pre všetky detské oddelenia a novorodenecké oddelenia.

V Novej Dubnici, 11.01.2020.
Za občianske združenie Lekár pre pacienta

MUDr. Miroslav Šnapko, predseda
MUDr. Igor Hurta., v.r.
Ing. Miroslav Sagan, v.r.

 

Zdroj: https://zemavek.sk/

Odeslat komentář