Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
PALESTINA / IZRAEL: Obyvatelé Gazy nadále trpí v důsledku izraelské války proti Hamásu a odborníci na potravinovou bezpečnost varují před rozsáhlým hladomorem v enklávě. Jedna z palestinských matek, která tam žije, se nedávno podělila o své zkušenosti v článku pro Mondoweiss a je to skličující připomínka toho, jak strašným se život v Gaze stal.
Soha Ahmed Hamdouna začala svůj článek slovy, že se od snahy najít jídlo dostali k víře ve štěstí, že se jim podaří narazit na čistou pitnou vodu. Popsala, že celé rodiny žijí jen z chleba a vody, drůbežárny a chovatelské farmy, které kdysi Palestince živily, jsou díky dlouhotrvajícím bojům minulostí. Kvůli raketovým útokům zůstali zemědělci v některých případech bez jediného kuřete nebo krávy, zatímco půda posetá popelem z raket a zbytky výbušnin se stala zcela nevhodnou pro pěstování plodin, které by mohly uživit lidi.
„Víc než hlad mě bolí, když vidím své děti, jak žádají o jídlo a čistou vodu. Žijeme v době, kdy je i sehnat zeleninu snem. O ovoci se ani nezmiňuji, protože se stalo vzdáleným luxusem, na který si nemůžeme dovolit ani pomyslet,“ napsala.
Hamdouna popsala, že využívá pozemek, na kterém stál dům její babičky, než ho srovnaly se zemí izraelské buldozery, aby se pokusila zasadit rajčata. Osmdesátiletá žena, která byla ochrnutá, zemřela, když byl pozemek loni v říjnu vybombardován a srovnán se zemí při izraelském náletu na oblast poblíž nemocnice al-Šifa.
Z rajčat, která zasadili, se urodila jen tři, ale považují se za šťastlivce, protože mnoho dalších lidí tam nemá vůbec žádný přístup k jakýmkoli čerstvým potravinám. Místo toho se mnozí snaží přežít na konzervách a trpí střevními infekcemi z různých kousků jídla, které se jim podaří najít.
Jeden sedmdesátiletý muž, který se stará o svá vnoučata poté, co jejich otec zahynul v bojích, vysvětlil, jak přežívají z kousků chleba, které po sobě zanechali ostatní, a namáčejí je do vody, aby je mohli rozžvýkat.
S blížící se zimou se situace jen zhoršuje. Hamdouna napsal: „Nyní prožíváme nejtěžší kapitolu našeho života, protože přišla zima s prázdnými žaludky, studenými těly a částečně zničenými domy nebo stany, které nám neposkytují ani bezpečí, ani teplo; uvnitř je větší zima než venku.“
Lamentovala nad tím, že sny jejích dětí se nyní omezily na naději, že najdou pečené kuře, a ne na typické naděje a sny mladých lidí vyrůstajících v místech, která nejsou zmítána válkou. Tráví noci posloucháním válečných letadel a doufají, že ráno přinese zprávu, že válka skončila, ale koloběh se opakuje, den za dnem.
86 % obyvatel Gazy trpí hladem na krizové úrovni
Odborníci na hladomor varovali, že v pásmu Gazy nadále hrozí vysoké riziko hladomoru, protože statisíce lidí jsou v současné době vyhnány ze svých domovů a žijí v nuzných a stísněných podmínkách, často ve stanech. Přestože byly dodávky obnoveny, Izrael předtím na první dva týdny v říjnu zablokoval vstup veškerých potravin na sever. Minulý měsíc se do enklávy podařilo dostat pouze 5 800 tun potravin, zatímco v září to bylo téměř 76 000 tun.
Mezinárodní orgán pro boj s hladem složený z agentur OSN, vlád a humanitárních organizací, známý jako Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti, opakovaně varoval před hladomorem v Gaze a uvádí, že 86 % obyvatel Gazy v současné době zažívá krizovou úroveň hladu, zatímco 6 % se nachází na nejvyšší úrovni, tzv. katastrofickém hladu; na této úrovni se dříve během války nacházela téměř třetina obyvatel. Upozorňují však, že podmínky se mohou rychle zhoršit v závislosti na vývoji situace, a IPC očekává, že s blížící se zimou se počet lidí trpících katastrofálním hladem zdvojnásobí.
AUTOR: Cassie B.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi