Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA/EU/UKRAJINA: Dodávky tanků na Ukrajinu od členů NATO jsou hlavní zprávou tohoto týdne. Kyjev po těchto zbraních od svých západních sponzorů volá od začátku ruské ofenzivy a zdá se, že nyní, po jedenácti měsících bojů, jsou tyto požadavky plněny.
Spojené státy oznámily, že pošlou 31 hlavních bojových tanků Abrams. Ve středečním narychlo naplánovaném projevu prezident Joe Biden poznamenal, že jejich provoz a údržba jsou složité, takže USA poskytnou Kyjevu díly a vybavení nezbytné k efektivní údržbě těchto tanků na bojišti.
Téhož dne bylo také potvrzeno, že německá vláda pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2A6 ze svých vlastních zásob a umožní dalším zemím, například Polsku, převést stroje německé výroby. Dne 14. ledna Londýn oznámil, že plánuje dodat Kyjevu své tanky Challenger 2, zatímco nyní se zdá nevyhnutelné, že Paříž dodá vozidla AMX-56 Leclerc.
Ruští odborníci a novináři se pustili do vášnivé debaty o rozdílech mezi těmito západními hlavními bojovými tanky a ruskými T-90. Porovnávali jejich pancéřování, přesnost, systémy aktivní a pasivní ochrany, manévrovací schopnosti, systémy řízení palby, munici a mnoho dalších vlastností.
Nakonec však tyto diskuse postrádají jakoukoli praktickou hodnotu. Opravdu jediným lakmusovým papírkem, na němž se dají ověřit výhody a nevýhody jakéhokoli typu zbraně nebo vojenské techniky, je bojiště. Spolehlivé statistické údaje o bojovém nasazení jsou vše, co je pro srovnávací analýzu moderních hlavních bojových tanků zapotřebí, má-li být věrohodná.
Je nutné si uvědomit, že všechny tanky jsou zranitelné moderními protitankovými systémy, takže je otázkou, kolik tanků NATO se dostane na Ukrajinu.
FILE PHOTO. Hlavní bojový tank Leopard 2A6 projíždí výcvikovým prostorem během příprav na informační cvičení „Pozemní operace 2017“ v německém Munsteru. © Philipp Schulze/dpa via AP
Kolik tanků Kyjev potřebuje?
Pro zjednodušení výpočtů budeme jako měřítko používat obrněnou divizi, hlavní strukturální a taktickou jednotku obrněných sil v bývalých sovětských republikách. Podle sovětských příruček musí mít obrněná divize 296 tanků, 230 bojových vozidel pěchoty, 54 samohybných dělostřeleckých systémů, přes 2 000 běžných vozidel a téměř 12 000 vojáků a důstojníků.
Kolik divizí Kyjev potřebuje? Nejméně jednu divizi na každou ze tří hlavních front, v Lugansku, Doněcku a Záporoží. Linie dotyku v zóně speciální vojenské operace je nyní dlouhá 815 km, takže tři divize jsou příliš skromné na to, aby něco změnily, ale na to zatím neberme ohled.
Tři obrněné divize dohromady by měly celkem asi 900 tanků. Kromě toho může být další obrněná divize nezbytná na běloruské frontě, kde by mohlo dojít k velmi těžkým bojům. V případě eskalace tamní situace je obrněná divize nebo podobná jednotka v záloze nutností, což zvyšuje počet potřebných tanků o 300 na 1.200.
A konečně, žádný vrchní velitel se neobejde bez vlastní zálohy, tzv. zálohy vrchního velení. Bez alespoň jedné obrněné divize se tato záloha jako taková skutečně nedá počítat, což znamená dalších 300 tanků což zvyšuje počet na celkem 1.500.
Další věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, jsou pravděpodobné ukrajinské ztráty během útočných operací. Průměrné denní ztráty obrněné jednotky v tomto případě činí 10 až 15 %. Přibližně 15 až 20 % neschopných tanků jsou obvykle nenávratné ztráty, zatímco zbytek vyžaduje opravy (generální údržbu 30 až 50 %, střední opravy 15 až 30 % a generální opravu 10 až 20 %).
Jednoduše řečeno, k vyrovnání ztrát během bojových operací je zapotřebí nejméně dalších 300 tanků. To nám dává 1.800 tanků, které je třeba považovat za absolutní minimum.
Jedná se o velmi přibližné a poněkud zjednodušené výpočty, přesto nám poskytují orientační čísla.
Tank Challenger 2 ve výcvikovém prostoru poblíž Tapa v Estonsku, kde se 1. prapor Královského velšského pluku účastní cvičení „Zimní tábor“. © Joe Giddens/PA Images via Getty Images
Kolik tanků dostane Kyjev?
Země NATO zatím vyčlenily pro Ukrajinu tanky v řádu desítek kusů. To je jen zlomek hypotetického minima.
Velká Británie a Polsko oficiálně přislíbily po jedné obrněné rotě, respektive čítající až 14 tanků. Německo dodá podobné množství, zatímco USA připravují dodávku 31 kusů těžkých tanků Abrams.
Na nedávném zasedání kontaktní skupiny pro obranu pod vedením USA na letecké základně Ramstein v Německu diskutovali představitelé 12 zemí o vyslání celkem asi 100 tanků do Kyjeva, pokud by Berlín dal zelenou, což podle zprávy ABC již udělal.
Rheinmetall by mohl Ukrajině dodatečně dodat celkem 139 tanků, včetně 88 tanků Leopard 1 a 51 tanků Leopard 2A4, nicméně německý výrobce připouští, že do léta 2023 by jich mohlo být odesláno pouze 29.
Jaký dopad budou mít tanky NATO?
Dočkají se tyto tanky v dohledné době bojového nasazení? Vezměme si příklad tanku M1 Abrams, který je považován za jeden ze symbolů americké vojenské síly.
Malý počet těchto tanků se špatně vycvičenými posádkami a zcela bez plnohodnotné podpory údržby a zásobovací infrastruktury by s největší pravděpodobností přinesl negativní výsledky. Nepodaří se jim změnit osud Ukrajiny na bojišti, zatímco obrázky hořících amerických tanků pravděpodobně poškodí veřejné mínění USA.
Jedna z nejlepších amerických zbraní, pýcha amerického vojenského průmyslu, tak bude na bojišti dlouho ponižována. To je něco, co Pentagon nemůže za žádných okolností dopustit.
Proto dříve, než dojde ke skutečným bojům, musí být k dispozici evakuační týmy, jednotky na opravu tanků a zásoby náhradních dílů, zatímco posádky musí projít špičkovým výcvikem pro zacházení s americkými tanky.
FILE PHOTO. Americká námořní pěchota řídící tank M1 Abrams při cvičení na obsazení letiště v rámci vojenského cvičení Trident Juncture 2018, pod vedením NATO poblíž města Oppdal v Norsku. © Jonathan NACKSTRAND / AFP
V neposlední řadě musí být první nasazení amerických hlavních bojových tanků na Ukrajině doprovázeno výrazným úspěchem ukrajinské armády, přinejmenším na taktické úrovni, což by vyžadovalo ne méně než 200-300 (možná dokonce 400-500) tanků.
V opačném případě nemají dodávky tanků M1 Abrams na Ukrajinu ani vojenský, ani politický smysl. Jejich přesun po jedné rotě (10 až 15 tanků) by znamenal pouze to, že tato technika shoří na bojišti, aniž by měla nějaký výraznější dopad nebo dokonce upoutala něčí pozornost.
Podle známých údajů Rusko dosud nemělo s nepřátelskou technikou žádné výrazné potíže. Na tom se zřejmě shoduje jak ruské ministerstvo obrany, tak také většina západních analytiků.
Od zahájení vojenské operace, podle generálporučíka Igora Konašenkova, mluvčího ruského ministerstva obrany, zničily ruské síly od zahájení vojenské operace 376 letadel, 203 vrtulníků, 2.944 bezpilotních prostředků, 402 protiletadlových raketových systémů, 988 MLRV a 3.898 polních děl a minometů. Stejně jako 7.614 tanků a dalších obrněných vozidel.
Žádný prostor pro spokojenost
Je velmi pravděpodobné, že první tankové roty NATO budou sloužit jako výcvikové jednotky pro ukrajinské posádky, zatímco Polsko bude zpočátku poskytovat vedlejší údržbářské a opravárenské kapacity pro servis německých nebo amerických tanků.
Nepředpokládám však, že se výcvik protáhne na nějak velmi dlouhou dobu. Provedení kompletního výcvikového programu může trvat jen několik týdnů, zatímco výuka posádek tanků T-64/84 pro boj v tancích M1 Abrams nebo Leopard 2A5 by mohla být dokončena během několika dnů.
Ve zprávách o tom, že Západ uvažuje o dodávkách tanků na Ukrajinu, nejsou důležité ani tak samotné tanky, jako prolomení tabu, které donedávna bránilo transferu těžké obrněné techniky západní výroby na Ukrajinu.
Jakmile bude toto tabu prolomeno, existují všechny důvody předpokládat, že dříve či později Kyjev obdrží nejen 1.800 západních hlavních bojových tanků, které nutně potřebuje, ale i mnohem více.
V té době a možná i dříve bude Ukrajina schopna vytvořit úderné síly například na Záporožské frontě. Pokud by se takové síle podařilo prolomit ruskou obranu, mohla by překonat 82 km k Melitopolu za méně než tři dny, což by rozčíslo celou hloubku ruské obrany v této oblasti.
Vzhledem k tomu musí ruské ozbrojené síly dosáhnout hmatatelných vojenských a politických výsledků dlouho předtím, než západní dodávky zbraní dosáhnou svého plného potenciálu.
AUTOR: Michail Chodarionok
Zpracoval: Admin Nekorektní TOP-CZ
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi