JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rozzuření Iráčané vtrhli na ambasádu USA v Bagdádu. Mstí se za nálet

IRÁK: Stoupenci iráckých šíitských milicí v úterý prolomili bránu velvyslanectví USA v Bagdádu, které se předtím evakuovalo. Z místa byla slyšet střelba a sirény. Ochranka proti vetřelcům použila slzný plyn. Reportéři viděli z areálu šlehat oheň a na střeše ambasády americké vojáky. Hlas z megafonu vyzýval dav, aby nevstupoval do objektu.

Demonstranti prolomili hlavní vstup a několik desítek jich vtrhlo dovnitř a zastavilo se po několika metrech, asi 200 metrů od hlavní budovy. Na střeše bylo vidět nejméně šest amerických vojáků se zbraněmi namířenými na protestující Iráčany.

Na místě bylo cítit slzný plyn a několik lidí mělo dýchací problémy. Agentura Reuters napsala, že ochranka použila jenom malé množství slzného plynu a že k rozchodu tlampači vyzývali zástupci milicí.

Všichni američtí pracovníci ambasády v Bagdádu jsou v bezpečí, evakuace se neplánuje, uvedla americká diplomacie po zprávávch o bouřlivém protestu.

Protest je reakcí na nedělní americký nálet na pozice šíitských milicí podporovaných Íránem. Podle USA byl nálet odvetou za páteční raketový útok na iráckou základnu u Kirkúku, kde působí také Američané.

Při tomto útoku přišel o život americký civilista, při odvetném náletu 25 šíitských milicionářů. Na protest k velvyslanectví přišli lidé, kteří se předtím zúčastnili pohřbu obětí nedělního náletu. Dorazily jich stovky.

Agentura AP informovala, že demonstranti na budovu velvyslanectví zaútočili kamením a lahvemi s vodou, postavili venku stany a porozbíjeli bezpečnostní kamery. Spojené státy proto evakuovaly velvyslance a další personál ambasády. Zůstala tam jen ochranka.

Pryč s USA! Smrt Americe! Smrt Izraeli!

Reportéři AP před ambasádou viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním „Pryč s USA“, „Smrt Americe“, „Smrt Izraeli“. „Parlament nás musí zbavit amerických vojáků, pokud ne, postaráme se o to my. Zavřete americké velvyslanectví v Bagdádu,“ stálo na transparentech.

Někteří účastníci popsali zeď i okna komplexu nápisem „Zavřeno ve jménu odboje“. Lidé začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle AP stáhla za skleněné kryty u vstupů. Demonstranti také vyvěsili vlajku skupiny Katáib Hizballáh.

Agentura AFP napsala, že mezi demonstrujícími byli členové šíitských milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které jsou součástí irácké armády, ale zároveň zaštiťují mnoho milicí včetně těch podporovaných Íránem. Patří k nim také Katáib Hizballáh.

Americké odvetné útoky kritizovali také iráčtí politici, podle nichž USA narušily suverenitu Iráku. Údery mířily na pozice skupiny Katáib Hizballáh, za níž stojí Írán. Americký ministr zahraniční Mike Pompeo však nálety obhajoval, když řekl, že USA nebudou Íránu trpět v Iráku akce, při nichž budou ohroženy životy Američanů.

Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na pondělním setkání se členy vlády řekl, že se pokoušel USA přimět k tomu, aby akci odvolaly, ale američtí představitelé na ní prý trvali. Americká armáda nálet popsala jako „přesně mířené údery“ na pět pozic skupiny Katáib Hizballáh, tedy Brigády Hizballáhu, které působí v Iráku a Sýrii.

Agentura Reuters soudí, že útoky mohou Irák zavléct do zástupného konfliktu mezi USA a Íránem v době, kdy se potýká s vážnými domácími problémy a vlnou protivládních a sociálních protestů.

Mahdí v úterý vyzval demonstranty, aby se vyvarovali násilí proti zahraničním zastupitelským úřadům, a požádal je, aby od amerického velvyslanectví odešli. Ujistil je, že jakýkoli útok na zastupitelský úřad bezpečnostní síly potlačí.

Americký prezident Donald Trump se k dění v Iráku vyjádřil tradičně na Twitteru. „Írán zabil amerického zaměstnance a mnoho lidí zranil. Zareagovali jsme důrazně a uděláme to tak vždy. Teď Írán zorganizoval útok na americké velvyslanectví v Iráku. Budou (Íránci) se za to odpovídat. Očekáváme, že Irák k ochraně ambasády použije své jednotky,“ napsal.

 

Odeslat komentář