JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rúhání vysvetlil, prečo USA zveličujú škody z útokov na saudské ropné objekty

USA zveličujú škody, ktoré spôsobil ropný objekt v Saudskej Arábii počas nedávneho útoku, a to za účelom uzatvorenia veľkých obchodov a stálej prítomnosti v regióne, vyhlásil v pondelok iránsky prezident Hasan Rúhání

Zveličujú (pozn. USA) škody (pozn. spôsobené Aramco). Príčina spočíva v tom, že USA si želajú rozšíriť svoju nadvládu na celý región, aby im patrila ropa z východnej časti Saudskej Arábie, povedal Rúhání. Jeho prejav uverejnili na oficiálnom prezidentskom portáli.

Washington chce využiť útoky, aby uzavrel s krajinami tohto regiónu dohody o obranných systémoch v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, čo svedčí o zámere USA mať stálu prítomnosť v regióne, poznamenal iránsky prezident. Prehovoril aj o nedávnych sankciách Washingtonu proti iránskym finančným inštitúciám: Sami uznávajú, že na sankcie nezostalo nič, urobili všetko, čo len bolo možné.

Rúhání urobil toto vyhlásenie bezprostredne pred odletom do New Yorku, kde sa zúčastní na 74. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, na ktorom má predstaviť plán Teheránu na zaistenie bezpečnosti Perzského zálivu, Hormuzského prielivu a Ománskeho zálivu pod názvom Koalícia nádeje. Iniciatíva mieru v Hormuzskom prielive.

Najväčší vývozca a jeden z troch najväčších producentov ropy, Saudská Arábia, znížila ťažbu po útoku na jej ropné objekty 14. septembra o takmer dvojnásobok, o 5,7 milióna barelov denne z obvyklých približne 9,8 milióna. Saudský minister energetiky 17. septembra vyhlásil, že vďaka použitiu ropy z rezervy sa jej dodávky vrátili na predchádzajúcu úroveň a, že ťažbu zatiaľ obnovili len z polovice.

Jemenskí povstalci Húsíovia, proti ktorým bojuje arabská koalícia na čele so Saudskou Arábiou, vyhlásili, že na ropné objekty zaútočili bojovníci ich hnutia pomocou dronov. Americký minister zahraničia Mike Pompeo však vyhlásil, že žiadne dôkazy útoku z Jemenu neexistujú a obvinil z toho Irán. Arabská koalícia na čele so Saudskou Arábiou sa tiež domnieva, že sa na útokoch podieľal Teherán. Irán tieto obvinenia popiera.

Značné problémy s obnovením ťažby ropy

Saudskej Arábii sa nepodarí rýchlo obnoviť normálnu činnosť svojich rafinérií ropy, ktoré sa poškodili v dôsledku útoku dronov. Píše o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na vlastné zdroje.

Podľa denníka nemá Saudi Aramco technickú možnosť rýchleho odstránenia všetkých škôd. Spoločnosť horúčkovito ko s výrobcami zariadení a dodávateľmi služieb vrátane s americkou General Electric. Zároveň je ochotná vydať na obnovu svojej infraštruktúry stovky miliónov dolárov, kúpiť náhradné diely a služby za zvýšené ceny.

Nehľadiac na to, však bude Saudi Aramco môcť získať časť potrebné zariadení  o niekoľko mesiacov, tvrdia zdroje. Časť náhradných dielov nedokázal zatiaľ nikde zohnať.

Saudské úrady sa predtým snažili presvedčiť hlavných odberateľov ropy, že sa dodávky podarí plne obnoviť v najbližšom mesiaci a, že koncom novembra dosiahne ťažba maximum. Teraz to, ale môže Saudi Aramco trvať niekoľko mesiacov, myslia si informátori denníka.

23. septembra začali ceny ropy znovu stúpať kvôli pochybnostiam ohľadom toho, že sa Saudskej Arábii podarí prekonať problémy s obnovením ťažby. Cena futures ropy značky Brent na november stúpla o 1,6% na 65,31 dolára, cena barelu ropy značky WTI na november stúpla o 1,8% na 59,15 dolára.

Odeslat komentář