JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rumunsko zakazuje deviantní gender studia

RUMUNSKO: Rumunský senát tento týden schválil novou legislativu, která zakazuje odkazování na genderovou identitu jako něco odlišného od biologického pohlaví dotyčného. Ještě je třeba, aby to podepsal prezident.

Tato legislativa byla v úterý přidána jako úprava rozsáhlejšího zákona o školské politice centro-pravicovou stranou Lidové hnutí. Podpořila ji i Sociální demokracie.

Tato úprava dostala 81 hlasů pro a 21 proti a bylo 27 absencí. Ta zakazuje „činnosti šíření teorie nebo názorů o genderové identitě, chápané jako teorie nebo názor, že gender je odlišný koncept od biologického pohlaví a že se mohou vzájemně lišit,“ uvádí zpráva rumunského zpravodajského portálu G4 media.

Ač tento zákon nebude mít dopad na občanská práva transgenderových lidí, v podstatě ukončí vyučování genderové ideologie v rumunských školách a na univerzitách.

Bude-li to podepsáno jako zákon, tak tato úprava udělá z Rumunska po Maďarsku druhou zemi v Evropské unii, která zakazuje genderové studie, když Maďarsko podobný zákon zavedlo v roce 2018. Zastánci tohoto zákona v Maďarsku tvrdili, že genderová ideologie ničí hodnoty této země, jak už o tom Voice of Europe referoval. Také polská vládnoucí strana Zákona a spravedlnosti vede kampaň proti genderové ideologii a slíbila, že podobnou legislativu rovněž předloží.

Tato zákonná úprava v Rumunsku může být pokusem zvýšit si podporu u věřících rumunské pravoslavné církve, kteří mají vůči gender studies silný odpor. 81% Rumunů náleží k pravoslavné církvi.

Tuto úpravu zákona teď předali prezidentu Klausi Iohannisovi, aby to podepsal. Odpůrci ho však vyzývají, aby to odmítl podepsat. Někteří akademici a zastánci lidských práv jsou proti ní, kdy liberálové tvrdí, že to „vzdělání v Rumunsku vrátí zpět do středověku.“

Michael Lord

Překlad: reformy.cz

Odeslat komentář