JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rus, jehož vydání se domáhalo Švédsko, odletěl i s dětmi domů

POLSKO/RUSKO/ŠVÉDSKO: Rus Denis Lisov, který utekl spolu se svými třemi dcerami ze Švédska do Polska a jehož vydání se marně domáhalo Švédsko, dnes odletěl z Varšavy do vlasti. Na letišti poděkoval polským úřadům za pomoc, uvedl server Onet.pl. Lisovovi ve Švédsku hrozilo, že mu sociální péče odebere jeho dcery.

Lisov v dubnu spolu s dvanáctiletou Sofií, šestiletou Serafinou a čtyřletou Alisou připlul do Polska trajektem ze Švédska. Následně je polští pohraničníci zadrželi na varšavském letišti, odkud chtěli odletět do Ruska. Stalo se tak poté, co švédské úřady obvinily Rusa z únosu dcer a vydaly na něj evropský zatykač. Polský soud ale nesvolil k vydání Rusa do Švédska.

„Jsem rád, že nakonec nastal den, na který jsme čekali, a smíme se vrátit domů,“ řekl Lisov. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomohli, kteří nás podporovali v těžké situaci. Zvláště pak úřadům, které nedovolily rozdělení naší rodiny,“ zdůraznil na varšavském letišti.

Lisov na jaře polským úřadům vysvětloval, že dcery odvezl ze Švédska, protože tamní sociální péče mu je v září 2017 odebrala a umístila je do náhradní rodiny u muslimských přistěhovalců. U Lisovovy manželky totiž propukla schizofrenie a podle úřadů otec nebyl schopen se o děti postarat. Lisovovi úřady dovolily, aby dcery vídal šest hodin do týdne. Muž se s tímto rozhodnutím úřadů nedokázal smířit.

Varšavský soud odmítl švédskou žádost o vydání Lisova s odůvodněním, že tento požadavek „porušuje svobody, lidská a občanská práva“. Soudce Dariusz Lubowski argumentoval, že švédské úřady by mohly porušit evropskou úmluvu o občanských a lidských právech, která chrání soukromý a rodinný život.

Lisov po tomto rozhodnutí požádal Polsko o udělení azylu. Neuspěl. „Lisov nezískal azyl, protože cizinecký úřad uznal, že se může vrátit do vlasti, kde není pronásledován ani šikanován,“ vysvětlil Rusův advokát s tím, že si jeho klient nepřál podat odvolání. Místo toho má na základě rozhodnutí polského soudu připravit právní kroky proti Švédsku, kde nadále pobývá Rusova manželka. Lisov doufá, že se také bude moci vrátit do Ruska.

Odeslat komentář