JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusi plánujú vyrábať bezpečnú vakcínu Sputnik V na Kube. O vakcínu zatiaľ prejavilo záujem až 20 krajín sveta!

RUSKO: Tento utorok ruské ministerstvo zdravotníctva oznámilo registráciu prvej vakcíny COVID-19 na svete. Vakcína s založená na ľudskom adenovíruse bola navrhnutá Ruským centrom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleja

Meno vakcíny je „Sputnik V“, podobne ako prvý umelý satelit ZSSR, ktorý bol vypustený na obežnú dráhu v roku 1957.

Podľa ministerstva zdravotníctva vakcína „prešla všetkými nevyhnutnými testami bezpečnosti a účinnosti“ na rôznych druhoch zvierat, ako sú hlodavce a primáty. Vakcína sa testovala aj na dvoch skupinách dobrovoľníkov. V každej skupine bolo 38 ľudí.

Rusko taktiež oznámilo, že plánuje vakcínu vyrábať na Kube. Podľa Kirilla Dmitrieva, vedúceho ruského fondu priamych investícií, sa výroba ruskej vakcíny na Kube môže začať už v novembri, „ak budeme dobre spolupracovať s kubánskou vládou a podnikmi“.

Kuba má veľkú kapacitu na výrobu liekov a konkrétne vakcín, s vysokokvalifikovaným personálom, takže by sme mohli koordinovať s vládou tejto krajiny začatie výroby vakcíny, uviedol Dmitriev.

Počas virtuálneho stretnutia s niekoľkými médiami ocenil Dmitriev kubánsku vedeckú prípravu a jej prácu v boji proti pandémii po tom, ako v júli oznámil, že by Ruská federácia mohla spolupracovať s ostrovom na spoločnej výrobe liekov proti tejto chorobe.

Vakcína bola dodaná na analýzu orgánu ruského ministerstva zdravotníctva, ktorú Dmitriev označil za pomerne konzervatívnu.

Dmitriev zdôraznil, že tretia etapa skúšok vakcíny sa začne v Rusku v stredu a má sa uskutočniť aj v Spojených arabských emirátoch, Saudskej Arábii a na Filipínach.

Podľa ruského vyhlásenia o žískanie vakcíny Sputnik V prejavilo záujem najmenej 20 krajín sveta, vrátane SAE, Saudskej Arábie, Indonézie, Filipín, Brazílie, Mexika a Indie.

Ruský prezident Vladimír Putin v utorok oznámil, že jedna dávka tejto vakcíny už bola podaná jeho dcére.

Andrea Lopatková

Odeslat komentář