Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Aktuálne, horúce správy z Ukrajinského frontu
– Ruská armáda postúpila vo východnej časti Kurachova a vstúpila do centra mesta, ukazuje mapa Deep State.
Súdiac podľa nej sa Rusom podarilo vtrhnúť na jednu ulicu, ale v centre sa im nepodarilo presadiť.
Postupujú aj južne od mesta – v blízkosti Dalného a Maksimovky.
Bojovník z Ajdaru Stanislav Bunjatov píše, že front v kurachovskom smere sa „rozpadá“, pretože nemá dostatok mužov a zbraní.
Podľa neho nie je dosť ľudí ani na zákonné rozmiestnenie na čatových oporných bodoch, nehovoriac o veľkom počte útočiacich Rusov.
„Nie je dosť FPV výpočtov, vzdušného prieskumu, nie je dosť dronov, nie je dosť nábojov pre delostrelectvo, nie je dosť motivácie pre bojovníkov, nie je dosť normálnych veliteľov, nie je dosť trestov smrti pre skorumpovaných úradníkov,” píše Bunjatov.
– Rusko je proti „zmrazeniu“ vojny v kórejskom scenári, povedal riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Naryškin.
Mierové riešenie je podľa neho možné v prípade dohody, ktorá zahŕňa „mier pre celý európsky kontinent“.
„Rusko kategoricky odmieta akékoľvek zmrazenie konfliktu podľa kórejského, akéhokoľvek iného variantu. Potrebujeme trvalý a dlhodobý mier na mnoho, mnoho rokov. A tento mier musí byť zabezpečený predovšetkým pre nás, Rusko, občanov Ruskej federácie. Ale tento mier musí byť zabezpečený aj pre celý európsky kontinent. A podmienkou zabezpečenia mieru je odstránenie príčin, ktoré spôsobili samotný tzv. ukrajinský konflikt,“ povedal Naryškin.
Uviedol, že Rusko je pripravené rokovať o mieri na Ukrajine za podmienok, ktoré Putin oznámil v júni. Medzi tieto podmienky patrí aj to, že Ukrajina odovzdá Rusku celé územie štyroch oblastí – Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej.
– Američania sú v otázke vojenskej pomoci Ukrajine takmer rovnomerne rozdelení.
Proti pomoci Ukrajine sa vyslovilo 51 % občanov USA v prieskume agentúry YouGov, zatiaľ čo 49 % bolo za.
Podobné rozdelenie bolo aj v otázke, či by mal Trump pomoc Ukrajine znížiť. Podľa 33 % by mala mať vysokú prioritu, podľa 36 % strednú prioritu a podľa 31 % nízku prioritu.
– Putin 27. – 28. novembra uskutoční štátnu návštevu Kazachstanu a zúčastní sa na pravidelnom zasadnutí OOSB v Astane, potvrdil Kremeľ.
Po rokovaniach medzi Putinom a Tokajevom bude podpísané vyhlásenie, ako aj niekoľko medzivládnych, medzirezortných a obchodných dokumentov.
– Myšlienka odovzdania jadrových zbraní Kyjevu „môže byť vnímaná ako príprava na jadrový konflikt s Ruskom“.
Takto komentoval Medvedev, podpredseda ruskej bezpečnostnej rady, informáciu denníka New York Times, že Biden zvažuje takúto možnosť. Kritizovali ho už aj členovia Trumpovho tímu.
Podľa Medvedeva by sa presun takýchto zbraní rovnal útoku na Ruskú federáciu.
„Skutočný transfer takýchto zbraní možno prirovnať k dokonanému aktu útoku na našu krajinu v zmysle s. 19 Zásad štátnej politiky v oblasti jadrových zbraní. 19 Základov štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania. Dôsledky sú zrejmé,“ napísal Medvedev.
– Vojna na Ukrajine vstúpila do kritickej fázy, uviedol britský minister obrany John Healey.
„Vojna na Ukrajine vstúpila do kritickej fázy a je načase, aby Európa začala robiť viac na zaistenie svojej bezpečnosti a kolektívnej obrany. Spoločne posilňujeme východné hranice NATO, posilňujeme spoluprácu v oblasti vzdušnej obrany a vývoja rakiet dlhého doletu. Pracujeme aj na posilnení spoločných priemyselných programov medzi našimi vojensko-priemyselnými spoločnosťami,“ povedal po rokovaniach s ministrami obrany Nemecka, Talianska, Poľska a Francúzska.
Podľa Healyho sa „globálne hrozby zintenzívňujú“.
Masmédiá predtým informovali, že Británia zintenzívnila dodávky rakiet dlhého doletu na Ukrajinu.
– Francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu uviedol, že Francúzsko má v úmysle dodať Ukrajine protilietadlové rakety a ďalšie zbrane z prostriedkov získaných zo zmrazených ruských aktív.
Oznámil to francúzsky minister ozbrojených síl Sebastien Lecornu po rokovaniach ministrov obrany Nemecka, Spojeného kráľovstva, Talianska, Poľska a Francúzska.
– Generálny tajomník NATO pripravuje spojencov na pokračovanie konfrontácie s Ruskom.
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v pondelok v rámci cesty po južnom krídle aliancie navštívil Turecko, kde sa stretol s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Jednou z kľúčových tém rokovania bola „možná sprostredkovateľská úloha“ Ankary v ukrajinskom konflikte.
Prebiehajúci rokovací maratón nového šéfa aliancie mu neumožní osobne sa zúčastniť na mimoriadnom zasadnutí Rady Ukrajina – NATO, ktoré sa uskutoční v utorok v Bruseli. Zasadnutie iniciované Kyjevom bude venované hľadaniu spoločnej reakcie na použitie novej ruskej rakety Orešnik na Ukrajine.
– Británia nedávno presunula na Ukrajinu „niekoľko desiatok“ rakiet Storm Shadow.
Agentúra Bloomberg citovala svoje zdroje.
Rakety boli zaslané ešte pred povolením Londýna zasiahnuť svojimi raketami ruské územie.
Britské úrady pritom nič z toho oficiálne nepotvrdili – ani to, že tieto rakety zasiahnu Kurskú oblasť (ako nedávno oznámil Putin)
– Americká administratíva dala ukrajinskej armáde pokyny na výber cieľov pre údery americkými raketami ATACMS.
Kirby, koordinátor strategickej komunikácie v NSC Bieleho domu, to uviedol na brífingu.
„Samozrejme, zmenili sme pokyny a dali sme im inštrukcie, že ich môžu použiť na údery na konkrétne typy cieľov,“ povedal.
– Ruská armáda obsadila Razdolnoje na juhu Doneckej oblasti a začala „rýchlo vytláčať“ jednotky AFU z oporného bodu na diaľnici medzi Bogatyrom a Veľkou Novoselkou.
Informoval o tom príslušník AFU s volacím znakom „ Mučnoj“.
„Ak ovládnu pevnosť, okamžite sa otvorí cesta do Nového Komára. Na tomto úseku frontu nie je dostatok pechoty, jednoducho nie sú ľudia, ktorí by elementárne udržali dobrú pevnosť na prístupoch k dedine,“ napísal.
Predtým o zložitej situácii v oblasti Veľkej Novoselky, kde ruská armáda prerazila frontovú líniu, informovali aj ďalší vojenskí predstavitelia.
Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny.
Ruské ozbrojené sily použili termobarický raketový systém na zničenie opevnených ukrajinských obranných pozícií v južnej časti Doneckej ľudovej republiky, informovalo o tom v pondelok 25. novembra 2024 ruské ministerstvo obrany.
Ruská armáda pri tejto príležitosti zverejnila zábery z útoku pomocou termobarického raketometu TOS-1A Solncepjok, na ktorých je po ich použití vidieť mohutné explózie na zemi.
Ruské ministerstvo obrany začiatkom novembra zverejnilo podobné video, na ktorom je vidieť úder pomocou systému TOS-1A na pozície ukrajnskej armády pôsobiacej v ukrajinskej Charkovskej oblasti v severnej časti frontu.
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny. Podľa britského ministerstva používali ruské, respektíve sovietske vojská takéto rakety už počas vojen v Afganistane a Čečensku.
Ich účinky označil britský rezort obrany ešte v roku 2022 po vypuknutí ofenzívy na Ukrajine za „devastujúce“: dokážu ničiť infraštruktúru a spôsobiť vážne zranenia vnútorných orgánov, popáleniny a smrť. Takéto zbrane síce nie sú zakázané, ich používanie je však striktne regulované medzinárodným vojenským právom a ich nasadzovanie voči civilistom je nelegálne.
V januári tohto roku Rusi predstavili vylepšenú verziu raketometu s označením TOS-2 Tosočka a už teraz sa hovorí o tretej generácii.
TOS-3 Dragon má kombinovať silné stránky oboch predchodcov a odstrániť slabiny, ktoré mali. Podľa informácii agentúry TASS si Závod dopravného strojárstva Omsk patentoval vývoj nového raketometu. Podrobnosti síce nezverejnili, no ochranná známka so schematickým obrázkom čo-to napovedá.
TOS-3 má za cieľ odstrániť slabiny svojich predchodcov – slabý dostrel TOS1 a neobratný podvozok TOS-2. Dragon by mal mať dlhší dostreľ ako verzia TOS-2, ktorá údajne dokáže útočiť na ciele do 15-tisíc až 24-tisíc metrov. Nevýhodou TOS-2 je ale jej umiestnenie na kolesovom podvozku vozidla 6×6 Ural. Ten je neobratný a má problémy s ukrajinským blatom. Konštruktéri ho preto zrejme osadia na pásový podvozok ako pri TOS-1, ktorý pozostáva z podvozku tanku T-72, z ktorého je odobratá veža.
Výrobu raketometov Kremeľ spustil ešte v 80. rokoch pod názvom TOS-1 Buratino. Využili ich v Afganistane a neskôr ich nasadili aj v Čečensku a v Sýrii. Na Ukrajine ich Rusi nasadili do bojov pri Bachmute či v Avdijivke. Samotná zbraň síce nie je zakázaná Ženevským dohovorom, no jej používanie na civilné ciele porušuje medzinárodné humanitárne právo.
Okrem pozemných mobilných systémov má ruská armáda vo svojom arzenáli aj termobarické letecké bomby, ktoré údajne s ničivým účinkom použila v konflikte na Ukrajine.
Ruská armáda v posledných mesiacoch vo svojej vojenskej operácii napreduje a získava čoraz viac územia, najmä po tom, čo ukrajinská armáda v auguste podnikla cezhraničný vpád do ruskej Kurskej oblasti.
Ukrajinskí predstavitelia svoj zúfalý krok zdôvodnili snahou prinútiť ruskú armáda, aby stiahla svoje vojská z iných častí frontu, a že dobyté územie by mohlo slúžiť ako vyjednávací prostriedok pri prípadných mierových rokovaniach. Agentúra Reuters však v nedeľu informovala, že Ukrajina stratila viac ako 40 % územia, ktoré sa jej podarilo dobyť pri počiatočnom nápore.
Ukrajinské jednotky prišli od vpádu do Kurskej oblasti o viac ako 35 300 vjakov a podľa Ruska stratili stovky tankov, bojových vozidiel pechoty a ďalšej cennej vojenskej techniky vrátane systémov, ktoré Kyjevu darovali jeho západní podporovatelia.
Rusko poškodilo kritickú infraštruktúru v Ternopiľskej oblasti
Podľa údajov ukrajinských vzdušných síl platil v Ternopile a väčšine územia Ukrajiny niekoľko hodín v noci stav leteckého poplachu.
Ruské vzdušné útoky z noci na utorok poškodili kritickú infraštruktúru a prerušil dodávky elektrickej energie v 70 percentách Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny, oznámil v utorok tamojší gubernátor Vjačeslav Nehoda. Škody označil ako „značné“ a „nadlho“ ovplyvnia dodávky elektriny v meste Ternopiľ i okolitých oblastiach. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Starosta Ternopilu Serhij Nadal ozrejmil, že okrem elektriny sa prerušili dodávky tepla a vody. Záchranné služby pracovali na obnovení dodávok vody do skorého rána, upresnil Nadal na platforme Telegram.
Trolejbusy v meste nahradia obyčajné autobusy a energiu v školách, nemocniciach a štátnych inštitúciách dodajú generátory, povedal starosta. Neposkytol podrobnosti o rozsahu škôd v meste, ktoré malo pred ruskou inváziou v roku 2022 takmer štvrť milióna obyvateľov. Bezprostredne nebol jasný ani rozsah útoku.
Podľa údajov ukrajinských vzdušných síl platil v Ternopile a väčšine územia Ukrajiny niekoľko hodín v noci stav leteckého poplachu. Rusko sa zameralo aj na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, uviedla tamojšia vojenská správa na Telegrame. Dodala, že ukrajinské jednotky protivzdušnej obrany zničili vyše desať ruských dronov.
Ruské drony sa ku Kyjevu približovali v niekoľkých vlnách a z rôznych smerov. Pri útokoch však nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam osôb, uviedol na Telegrame šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko.
Power grid damaged in #Ternopil due to Russian attack #russiaisaterroriststatehttps://t.co/2rUBhpLMDg
— Ukrinform-EN (@Ukrinform_News) November 26, 2024
Ruská armáda čistí v „ohnivom vaku“ ukrajinské jednotky neďaleko Kurachova
Ruské jednotky likvidujú „vrece“, kde zostali ukrajinské ozbrojené sily južne od Kurachova v Doneckej ľudovej republike.
Oznámil to predseda komisie Verejnej komory Ruska pre otázky suverenity a člen koordinačnej rady pre integráciu nových regiónov Vladimir Rogov, informuje RIA Novosti.
„Naši vojaci odpratávajú „ohnivé vrece“ južne od Kurachova. Ukrajinskí bojovníci pod tlakom našich jednotiek utiekli z Iľjinky, Romanovky a Jelizavetovky a ustúpili smerom k Uspenovke,“ uviedol Rogov.
Podľa neho ukrajinské jednotky opúšťajú „vrece“ a počas ústupu majú značné straty v dôsledku palebnej kontroly ústupových ciest ruskými jednotkami.
Ukrajina tvrdí, že Rusko v noci vypustilo rekordných 188 dronov
Okrem dronov Rusko podľa Ukrajiny pri masívnom útoku vypálilo štyri balistické rakety Iskander-M.
Rusko počas noci na Ukrajinu útočilo rekordným počtom 188 bezpilotných lietadiel, uviedli v utorok ukrajinské vzdušné sily. Pri útoku boli poškodené budovy a kritická infraštruktúra vo viacerých regiónoch Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.
Vo vyhlásení sa uvádza, že išlo o iránske drony Šáhid a ďalšie neidentifikované bezpilotné lietadlá. Zo 188 dronov zostrelili systémy protivzdušnej obrany 76 v 17 ukrajinských oblastiach. Ďalších 95 sa stratilo z radaru alebo sa zrútili v rámci elektronickom boja.
Okrem dronov Rusko podľa Ukrajiny pri masívnom útoku vypálilo štyri balistické rakety Iskander-M.
Spravodajcovia AFP hlásili výbuchy aj nad ukrajinskou metropolou Kyjev. Tamojšia vojenská správa informovala o odrazení útoku viac ako desiatich bezpilotných lietadiel.
Vzdušné útoky Ruska v noci na utorok poškodili kritickú infraštruktúru a prerušili dodávky elektrickej energie v 70 percentách Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.
Moskva i Kyjev v poslednom čase podľa AFP vystupňovali vzájomné útoky dronmi a raketami. Agentúra pripomína, že Ukrajina nedávno podnikla na Rusko útoky s použitím amerických rakiet ATACMS a britských Storm Shadow. Rusko na to reagovalo úderom novou hypersonickou raketou novou raketou stredného doletu Orešnik (Lieska) na východoukrajinské mesto Dnipro.
Je nepravdepodobné, že Kyjev dostane systém protiraketovej obrany THAAD
Požiadavka Ukrajiny na systém protiraketovej obrany THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) vyrobený spoločnosťou „Lockheed Martin“ pravdepodobne nebude uspokojená.
Povedal pre portál „Fokus.ua“ vojenský expert z Ukrajinského inštitútu budúcnosti Ivan Stupak.
„Keďže tri miliardy dolárov nie sú malé peniaze — trojnásobok ceny systému „Patriot“. Myslím si, že pre Američanov je jednoduchšie zastaviť vojnu, ako nám odovzdať THAAD,“ povedal Stupak.
Naznačil, že ruské jednotky budú schopné zničiť alebo poškodiť systém protiraketovej obrany THAAD, ako sa to už stalo v prípade systému protivzdušnej obrany „Patriot“. Okrem toho budú musieť Ozbrojené sily Ukrajiny absolvovať výcvikový kurz na používanie novej techniky po dobu najmenej niekoľkých mesiacov, vysvetlil expert.
Nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny uviedol, že Kyjev môže požiadať o THAAD po ruskom útoku novej balistickej rakety „Orešnik“ na „Južmaš“ v Dnepropetrovsku. Publikácia zdôraznila, že žiadosti ohľadne tohto systému boli podané ešte v decembri minulého roka, pričom Spojené štáty Kyjevu požadované komplexy neposkytli.
Cena jedného výstrelu THAAD dosahujú až 20 miliónov dolárov.
„Predstavte si, koľko peňazí bude stáť prevádzka a údržba takého high-tech systému,“ dodáva Stupak.
Bloomberg: Londýn dodal Kyjevu desiatky rakiet „Storm Shadow“
Británia dodala Ukrajine niekoľko desiatok rakiet „Storm Shadows“.
Informuje agentúra „Bloomberg“.
Je to prvýkrát, čo boli rakety s plochou dráhou letu poskytnuté za vlády premiéra Keira Starmera.
Dodávky neboli verejne oznámené, ale boli uskutočnené pred niekoľkými týždňami, po vyčerpaní zásob rakiet dlhého doletu v Kyjeve, ešte predtým, ako Spojené štáty a Británia povolili Ukrajine vystreliť rakety dlhého doletu na ciele v Rusku.
Reuters: NATO vyzvalo západné spoločnosti, aby sa pripravili na „vojnový scenár“
Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer vyzval západné spoločnosti, aby sa pripravili na vojnový scenár „byť menej zraniteľný voči vydieraniu z krajín ako Rusko a Čína“.
Píše agentúra „Reuters“.
„Podniky musia byť pripravené na vojnový scenár a podľa toho prispôsobiť svoje výrobné a distribučné reťazce. Hoci armády vyhrávajú bitky, vojny vyhrávajú ekonomiky,“ povedal Bauer.
Zároveň poznamenal, že Západ je stále veľmi závislý od Číny. Najmä Peking pokračuje v zásobovaní západných krajín dôležitým zdravotníckym materiálom a prvkami vzácnych kovov.
Poľský generál: Zásoby munície v Poľsku vystačia na desať dní boja
Bývalý veliteľ pozemných síl v Poľsku, generál Waldemar Skrzypczak, bol veľmi skeptický k bojovej efektivite poľskej armády — už boli tieto vyjadrenia označené za „šokujúce“.
Povedal to v rozhovore pre publikáciu „Fakt“.
Európa v súčasnosti podľa neho nemá dostatočné vojenské kapacity na odrazenie prípadného ruského útoku. Najmä pokiaľ ide o rôzne typy streliva. Generál uviedol ako príklad Poľsko.
„Kapacita výroby munície je v súčasnosti na úrovni 15 – 20% potrieb poľskej armády. A 150.000 kusov munície, ktorú musíme nakúpiť počas troch rokov, bude stačiť na desať dní boja,“ upozornil.
Taktiež sa podľa neho míňajú aj zásoby munície v Spojených štátoch.
„Hoci Rusko vedie rozsiahlu ofenzívu už viac ako tisíc dní, stále má lepšie schopnosti ako európska časť NATO. Musíme vyprodukovať oveľa viac, aby sme dokázali odraziť ruskú agresiu. Niektorí ľudia si myslia, že to (výroba streliva) je ako výroba zápaliek. Nie, toto je vážny problém,“ dodal.
Zvodka o situácii v Kurskej oblasti 25. novembra 2024
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v likvidácii formácií ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti.
Jednotky skupiny síl „Sever“ ničili formácie 21., 41., 44. a 47. mechanizovanej, 17. ťažkej mechanizovanej, 5. tankovej a 80., 82. a 95. výsadkovej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl, ako aj 36. brigády námornej pechoty a 112., 116., 117. a 129. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Alexandria, Viktorovka, Krugleňkoje, Lebedevka, Leonidovka, Nikolajevo-Darjino, Nikoľskij, Novaja Soročina, Novoivanovka, Pľochovo a Sverdlikovo.
Operačno-taktické a armádne letecké údery a delostrelecká paľba ničila nepriateľskú živú silu a techniku pri obciach Viktorovka, Gujevo, Zaolešenka, Kazačja Lokňa, Kosica, Krugleňkoje, Kurilovka, Lebedevka, Leonidovo, Martynovka, Nikolajevo-Darjino, Nikoľskij, Novaja Soročina, Novoivanovka, Pľochovo, Rubanščina, Sverdlikovo, Čerkaskoje Porečnoje, ako aj Basovka, Žuravka, Lokňa, Miropolie a Junakovka v Sumskej oblasti.
Počas dňa straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali viac ako 200 vojakov, tank a tri nemecké bojové vozidlá pechoty „Marder“ a americké „Bradley“, nemecký obrnený transportér „Fuchs“, štyri ďalšie bojové obrnené vozidlá, päť áut, štyri jednotky artilérie a mínomet.
Operácia na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl pokračuje.
Celkovo počas bojov v kurskom smere nepriateľ stratil 35.510 vojakov, 217 tankov, 152 bojových vozidiel pechoty, 121 obrnených transportérov, 1197 bojových obrnených vozidiel, 1027 ďalších vozidiel, 304 jednotiek artilérie, 40 raketometov vrátane 11 HIMARS a šiestich M270 vyrobených v USA, 13 protilietadlových raketových systémov, sedem transportných nákladných vozidiel, 70 staníc rádio-elektronického boja, 13 protibatériových radarov, štyri radary protivzdušnej obrany, 27 jednotiek ženijnej techniky, z toho 13 ženijných odmínovacích vozidiel, jedno odmínovacie zariadenie UR-77, ako aj šesť obrnených odťahových vozidiel a veliteľsko-štábne vozidlo.
„Storm Shadow“ na Ukrajine nezachráni Britániu pred kolapsom — práve naopak
Veľká časť britskej vojenskej techniky je extrémne opotrebovaná a armáda je absolútne nepripravená na vojnu.
Píše „The Daily Mail“.
No práve teraz sa „ničomní naničhodníci“ v Londýne zapájajú do konfliktu s Ruskom na Ukrajine a sebavedomo vedú svoju krajinu ku kolapsu.
„Som nahnevaný, že sme do toho vtiahnutí my, ktorí na tomto konflikte nemáme žiadny podiel. Nenechajte sa zmiasť tým, že britské raketové útoky na Rusko nás urobia bezpečnejšími. Bude to presne naopak,“ píše sa v článku.
The Economist: Nálada je porazenecká — morálka prudko klesla
Úspechy ruskej armády majú deprimujúci vplyv na morálku ukrajinských vojakov.
Píše „The Economist“.
Ukrajinská rozviedka sa domnieva, že Rusko sa pripravuje k útoku na mesto Záporožie. Nálada väčšiny vojakov a dôstojníkov Ozbrojených síl Ukrajiny je porazenecká.
„Posielajú mi mužov, ktorí majú viac ako 50 rokov, s potvrdeniami od lekárov, že sú príliš chorí na to, aby slúžili. Niekedy mám pocit, že velím škôlke a nie bojovej jednotke,“ opisuje situáciu veliteľ s prezývkou „Les“.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad
Zpracoval: Tomáš N.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi