JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ruská diplomacie na zasedání výboru OSN pro lidská práva upozornila na extremistické kampaně historického revizionismu. Česko si díky svým krátkozrakým politikům vykoledovalo zařazení k fašistické Ukrajině či Polskému revizionismu a snahám pozměňovat dějiny.

RUSKO: Rusko na zasedání výboru OSN pro lidská práva v Ženevě kritizovalo Česko spolu s Pobaltím, Polskem či Ukrajinou kvůli „válce proti památníkům bojovníků proti nacismu“, uvedla ruská tisková agentura TASS. Ruská představitelka Kristina Sukačovová podle ní upozornila, že extremistická uskupení čerpají inspiraci z „kampaně historického revizionismu“ řady evropských států, zahrnující i velebení nacistických zločinců a jejich spolupachatelů.

„Zvláště pozoruhodné je to, co se děje v Pobaltí, v Česku a v Polsku,“ prohlásila Sukačovová. „Pravidelné srazy veteránů jednotek SS a jejich přívrženců, budování fašistických památníků, odstraňování památníků osvoboditelů, hanobení hřbitovů sovětských vojáků – to vše se odehrává za souhlasu či shovívavosti oficiálních představitelů,“ uvedla.

Podle ruské představitelky 75 let po skončení druhé světové války je také vyhrocen problém rasismu a jeho moderních podob, včetně neonacismu. Na Ukrajině byl „agresivní nacionalismus“ povýšen „na státní ideologii“, poznamenala Sukačovová.

Výbor OSN pro lidská práva, který zasedá v Ženevě od 15. do 19. června, sdružuje 47 zemí volených na tři roky Valným shromážděním světové organizace; v současné době jsou mezi členy výboru mimo jiné Česko, Polsko či Ukrajina.

Rusko kritizuje odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, zatímco česká strana odmítá, že by tím porušila vzájemné smlouvy, a naopak ruské straně vyčítá nedostatečnou aktivitu při péči o památníky československých legionářů na ruském území. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem letšního dubna odstranit.

Ruské protesty vyvolalo i odhalení památníku, který je v pražských Řeporyjích věnován vojákům Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovcům, kteří ještě před příchodem Koněvových vojsk pomáhali pražským povstalcům v boji proti nacistické přesile. V Rusku jsou však vlasovci vnímáni jako vlastizrádci a kolaboranti.

Odeslat komentář