JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ruská státní duma: Proč je Česko a USA na seznamu nepřátelských zemí

RUSKO/ČESKO: Dolní komora Federálního shromáždění Ruské federace vysvětlila proč jsou USA a Česká republika na seznamu nepřátelských států.

Obě země byly  zahrnuty do seznamu nejen kvůli jejich obecnému protiruskému postavení, ale také kvůli konkrétním opakovaným akcím proti Rusku.
„Skutečnost, že do tohoto seznamu byly zahrnuty pouze dvě země, naznačuje, že naše země tento nástroj používá velmi opatrně,“ uvedla Elena Paninová, členka Výboru pro mezinárodní záležitosti.

Elena Paninová, členka Výboru pro mezinárodní záležitosti

Podle poslankyně bylo začlenění České republiky způsobeno celou řadou provokací a skandálů nafouknutých jejími orgány doslova od nuly – od mýtické „otravy“ představitelů měst až po notoricky známé výbuchy připisované ruským speciálním službám a následné vyhoštění diplomatů.
Pokud jde o Spojené státy, jejich místo v seznamu je podle Paninové zcela přirozené.
„Po mnoha letech“ sankční války „a agresivního tlaku americké strany bývalý termín „partneři“ zcela ztratil smysl,“ zdůraznila poslankyně.
Zároveň dodala, že to vše neznamená, že Rusko nemůže s takovými zeměmi vést dialog o otázkách globální strategické stability.
„Když mohl Sovětský svaz najít společný jazyk a vyjednávat s USA o těchto tématech, pak nám v tom nic nebrání ani nyní, pokud bude na americké straně dobrá vůle,“ uzavřela Paninová.
Ruská vláda schválila seznam nepřátelských států. Zatím se v něm objevují pouze dvě země: USA a Česká republika. Jak vysvětlil ministr zahraničí Sergej Lavrov , Moskva nebude bezmyšlenkovitě zahrnovat žádnou zemi na tento seznam – rozhodnutí bude předcházet hloubková analýza. Podle Lavrova to navíc nebude „mrtvý papír“: seznam bude revidován s rozvojem vztahů s jakýmkoli státem.
„Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedl Černínský palác.
Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nový ruský krok potvrzuje, že Česko reagovalo ve vrbětické kauze správně.
„Razantní česká reakce spočívající v rozbití rezidentur GRU a SVR na našem území Rusko zasáhla natolik, že považovali za nutné nás na seznam nepřátelských zemí dát spolu s USA. Jsem hrdý na to, že jsem se mohl podílet na přípravě a realizaci této české reakce.“

 

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Komentář

Odeslat komentář