JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ruská stíhačka Su-35 zajistila Číně náskok před americkým letectvem

ČÍNA: Letectvo Čínské lidové osvobozenecké armády má oproti americkému letectvu výhodu díky provozu ruské Su-35 generace 4++ společně s čínským letadlem páté generace Chengdu J-20. Píše o tom časopis Military Watch.

Podle autora článku jedním z důvodů, proč čínská armáda stále používá ruské stíhačky, je to, že čínští vojáci nevěřili v potenciál J-20, který byl přijat do výzbroje v roce 2017. Navíc se ukázalo, že Su-35 je v provozu levnější, má vyšší užitečné zatížení, pokud jde o vyzbrojení, a mimořádnou manévrovatelnost díky motorům s řízeným vektorem tahu.

Na Su-35 lze používat různé zbraně, včetně raket typu vzduch-vzduch a raket s plochou dráhou letu. Společné používání ruských stíhaček generace 4++ a nových čínských letadel dělá leteckou flotilu ČLOA univerzálnější ve srovnání s americkým letectvem, které v poslední době čelí různým omezením kvůli provozu „neviditelných“ letadel páté generace.

Výhodou Číny je skutečnost, že může získávat technologii od dvou ze tří předních světových výrobců bojových letadel, píše MW.

Lokátor Su-35

Ruská stíhačka Su-35 je spolehlivě chráněna před účinky vysoce přesných zbraní. Lokátor nainstalovaný na Su-35, který vidí nepřátelská letadla ve vzdálenosti 400 kilometrů, umožňuje zabránit střetu s letadlem. Pro srovnání se uvádí, že F-16 vidí jen na vzdálenost 200 kilometrů. Ruský radar je zároveň schopen detekovat cíle i za podmínek aktivního rádiového rušení.

Lokátor Su-35 má také speciální režim „vrtulník“, který umožňuje odhalovat objekty, které se nachází na nebi v nehybné poloze. Radar rozpoznává vrtulníky, které rotují lopatkami. Celkem může náš stíhač detekovat až tři tucty leteckých cílů a osm z nich může být ostřelováno současně. V dosahu viditelnosti radaru mohou být nejméně čtyři pozemní cíle, na dva z nich může vystřelit.

Připomeňme, že Su-35 je ruský víceúčelový stíhací letoun, jedná se o modernizaci stroje Suchoj Su-27. Původně se jmenoval Su-27M, postupně však byly změněny motory, radary, zbraňové systémy i navigace. Co se týče prvního prototypu letounu, pak první vzlétl v roce 1988.

Až do roku 2019 americké letectvo doplňovalo své útvary výhradně letadly páté generace. Jejich provoz a údržba se však ukázaly jako velmi drahé a komplikované, a tak se americká armáda rozhodla následovat cestu Číny a obnovila nákupy stíhaček čtvrté generace a generace 4++.

Odeslat komentář