Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSO/ČESKO: Moskva očekává od českých úřadů rychlé propuštění ruského občana Alexandra Frančettiho a že Praha nedopustí politizaci tohoto případu ve prospěch Ukrajiny. Rusko dále chce nalezení shody v otázce pomníku maršálu Koněvu.
Situace s Frančettim „nepřidává na pozitivitě rusko-českým vztahům, které i tak kvůli úsilím Prahy prožívají složité období“, uvedl Sputniku ředitel třetího evropského odboru na ministerstvu zahraničí Oleg Ťapkin.
„Samozřejmě to nemůžeme nebrat do úvahy v našich kontaktech. Očekáváme, že česká strana nedopustí politizaci ‚kauzy Frančetti‘ ve prospěch Kyjeva. Očekáváme od českých úřadů co nejrychlejší osvobození ruského občana. Velvyslanectví v Praze je v těsném kontaktu s Alexandrem Frančettim, jeho českým právníkem a příbuznými,“ řekl Ťapkin.
Ruský občan s trvalým pobytem v Česku Alexandr Frančetti byl zadržen českou policií 12. září na pražském letišti, a to na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou. Předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vydal následně pokyn k prostudování důvodů a právních základů tohoto zadržení.
Den po zadržení ukrajinské ministerstvo zahraničí sdělilo, že pracuje na dokončení postupů pro předání zadrženého do Kyjeva „k odpovědnosti za spáchání řady zločinů proti našemu státu“. Frančetti je na Krymu uváděn jako jeden z účastníků událostí Krymského jara, které znamenalo znovusjednocení poloostrova s Ruskem.
Městský soud v Praze rozhodl o vzetí Frančettiho do vazby. Rus byl přemístěn do pražské věznice Pankrác. Procedura vydání z České republiky do jiné země může trvat i déle než rok, záleží na práci soudů, řekl v pondělí agentuře RIA Novosti známý český advokát Petr Rudlovčák.
Ruské ministerstvo zahraničí po zadržení Frančettiho varovalo, že nevlídné kroky proti ruských občanů povlečou následky.
Podmínka pro zlepšení vztahů s Ruskem
Ťapkin dále uvedl, že jednou z hlavních podmínek pro obnovu konstruktivního charakteru vztahů mezi Ruskem a Českem je nalezení shody v otázce pomníku sovětského maršála Ivana Koněva.
Diplomat podotkl, že osud pomníku není zcela jasný. Ruská strana podle něj pracovala na různých možnostech rozmístění pomníku, včetně jeho přesunu na pohřebiště vojáků Rudé armády na Olšanských hřbitovech. Zvažovala se i možnost jeho instalace na území ruského velvyslanectví v Praze či jeho převoz do Ruska.
„Nicméně na dnešní etapě vztahů s Českem, které se za poslední rok silně zhoršily kvůli nevlídným aktům české strany, to bohužel není možné,“ zdůraznil diplomat.
Ťapkin dále dodal, že „politici přicházejí a odcházejí, ale dějiny a jejich hrdinové zůstávají“.
„Pomníky mají svůj hluboký a obsáhlý význam v těch místech, kde byly vztyčeny. Z tohoto důvodu ruská strana bude nadále trvat na tom, aby byl pomník I. S. Koněvu umístěn na důstojném místě v Praze. Vzájemně přijatelné řešení o jeho dalším osudu je jednou z podmínek konstruktivního charakteru vztahů mezi Ruskem a Českem,“ poukázal Ťapkin.
Připomeňme, že pomník Koněvu byl demontován v dubnu loňského roku na základě rozhodnutí MČ Prahy 6. Iniciátor tohoto kroku, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), uvedl, že pomník bude umístěn v Muzeu paměti 20. století.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil odstranění pomníku za „pobuřující a cynické“. V Kremlu prohlásili, že by Moskva chtěla, aby pomník byl opět vztyčen na české nebo ruské půdě. Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení ve věci veřejného znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska. Český prezident Miloš Zeman označil odstranění pomníku za hloupost, kterou provedli nevýznamní čeští politici.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi