JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko Iráku navrhlo, aby si zajistil svůj vzdušný prostor a svou suverenitu pomocí protivzdušných systémů S-400

RUSKO/ÍRÁN: V úterý nabídlo ministerstvo obrany Ruské federace Iráku možnost nakoupit si světově nejpokročilejší raketový systém protivzdušné obrany, aby si tak ochránil svůj vzdušný prostor, hlásí RIA Novosti.

Podle této zprávy si irácké ozbrojené síly mohou nakoupit ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf, u kterého RIA poukazuje na skutečnost, že „ten zemi zajistí suverenitu a spolehlivou obranu vzdušného prostoru.“

„Irák je partnerem Ruska na poli vojensko-technické spolupráce a Ruská federace může dodat nezbytné kapacity, které zemi zajisti suverenitu a spolehlivou obranu vzdušného prostoru, včetně dodávek raket S-400 a dalších komponent systémů protivzdušné obrany, jako jsou Buk-M3, Tor-M2 atd., řekl člen veřejné rady ruského ministerstva obrany Igor Korotčenko.

Irák v posledních několika měsících už o nákupu ruských raketových systému protivzdušné obrany uvažoval, včetně S-400, to však narazilo na zuřivý nátlak ze strany USA.

Avšak s tím, jak se politická krize mezi USA a Irákem rozvíjí, zčásti díky vraždě íránského generála Qassem Soleimaniho Američany, tak by z toho Rusko mohlo profitovat, jelikož se Irák pokouší ze sevření USA vymknout.

Nedávná hodnocení amerického zpravodajství naznačují, že zájem o nákup S-400 vyjádřilo už nejméně 13 zemí.

Saúdská Arábie, Katar, Alžírsko, Maroko, Egypt, Vietnam a Irák už s Ruskem diskuse o nákupu těchto raketových systémů protivzdušné obrany vedou už několik posledních čtvrtletí.

Mezitím Čína, Indie a Turecko už o tom s Ruskem smlouvy podepsaly.

S-400 dovedou zasáhnout i kradmé bombardéry, všemožné letouny, přesně naváděné projektily z různých zbraní a balistické rakety, přičemž řada vojenských expertů říká, že ty ruské raketové systémy protivzdušné obrany jsou daleko účinnější než americké MIM-104 Patriot.

Odeslat komentář