JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko izoluje svoje hospodárstvo od vplyvu USA a zbavuje sa doláru

RUSKO/USA: V poslednom čase sa mnohé ruské, európske, ale aj zaoceánske média venujú téme „odstrihnutia“ Ruska, Číny a niektorých ďalších štátov od doláru, pretože sa Moskva, Peking a iné chcú zbaviť aj toho najmenšieho vplyvu amerických „partnerov“. Najviac na tejto ceste pokročili Rusko a Čína, ktoré okrem iného čelia aj tvrdej politickej a hospodárskej vojne Washingtonu, ktorá značne zosilnela s príchodom nového gazdu do Oválnej pracovne. Moskva a Peking odmietajú otrocký jednopolárny svet.

Známy americký portál Bloomberg si tiež všíma, že Moskva sa snaží úplne izolovať svoje hospodárstvo od vplyvu Washingtonu. Podľa Bloombergu, americké reštrikcie značne ovplyvňujú dianie v Rusku, aj keď drvivá väčšina svetových ekonómov poukazuje na to, že Rusko nemalo veľké problémy ani s americkými, ani s európskymi sankciami, ktoré naopak pozdvihli ruské hospodárstvo, lebo v tejto situácii export bol značne obmedzený a Kremeľ logicky znásobil pomoc a podporu vlastným výrobcom.

Podľa Bloombergu, sankčná dubina USA nespôsobila veľké škody ruskému hospodárstvu, aj keď podľa amerických novinárov, sa predsa len niektoré rezorty nevyhli problémom. Vysvetľuje, že je to jedna z príčin, prečo sa vedenie Ruska začalo zbavovať doláru. Kremeľ sa snaží chrániť ruské hospodárstvo a bráni ho pred vplyvom doláru. Preto sa zmenila politika ako vedenia krajiny, tak aj bánk alebo výrobných podnikov a obchodných spoločností.

Americkí novinári upozornili, že v poslednom kvartáli minulého roku podiel vyúčtovania v dolároch v rámci exportných a importných, ako aj bankových operácií Ruska razantne poklesol. V posledných mesiacoch uplynulého roka Rusko platilo americkou valutou oveľa zriedkavejšie, ako predtým. Vo štvrtom kvartáli 2020 podiel doláru dosiahol iba 48,3%, pričom tento ukazovateľ v rovnakom období roku 2019 dosahoval 61%.

Bloomberg poukazuje na „pre USA nebezpečné“ obchodné aktivity medzi Ruskom a Čínou, ktoré sa v posledných rokoch a mesiacoch znásobili a stále rastú. Americký portál podotýka, že platby medzi týmito dvoma štátmi sa už neuskutočňujú v dolároch, ale vo väčšine prípadov… v eurách. Čiže aj takýmto spôsobom Rusko a Čína podporujú európsku valutu.

Bloomberg uvádza, že v priebehu posledného kvartálu roku 2020 sa platby v rusko-čínskych obchodoch uskutočňovali z vyše 80% v európskej valute – v eurách. A v tomto roku tento podiel aj naďalej rastie a Moskva a Peking sa rýchlo zbavujú doláru.

Bloomberg prizvukuje, že podobné opatrenia Moskva zaviedla v období sankčnej vojny, ktorú USA a niektoré európske štáty začali proti Rusku. Poukazuje na to, že ruská Centrálna banka značne znížila množstvo štátnych dlhopisov v dolároch a vymenila ich za zlato a eurá. Americkí novinári poukazujú na to, že sa spĺňajú predpovede mnohých ruských ekonómov, ktorí pred rokmi predpovedali, že Rusko sa bude zbavovať doláru a bude sa orientovať skôr na euro. Svojim nepriateľským konaním a sankčnou vojnou Washington tento proces iba posilnil a urýchlil a sám zapríčinil to, že sa Rusko rozhodlo doláru zbaviť úplne.

 

Autor: Eugen Rusnák

Zdroj: https://zemavek.sk/

Odeslat komentář