Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT : Podľa odhadov Svetovej banky je Rusko štvrtou najväčšou ekonomikou na svete na základe parity kúpnej sily čo znamená, že už predbehlo Japonsko a Nemecko. Dôvodom prečo európska ekonomika v poslednom období spomaľuje je viacero, pričom jedným z nich je vraj finančná podpora Ukrajiny.
Medzinárodný menový fond dokonca tvrdí, že ruská ekonomika bude v roku 2024 rasť rýchlejšie ako aj najvyspelejšie západné ekonomiky. Myslel tým lídrov Nemecko a Francúzsko, čo pre slovenskú ekonomiku je zlá správa. Zatiaľ to v prípade Slovenska neplatí keďže ochota Slovákov míňať viac na kúpu tovarov a služieb a menej sporiť tak zvyšuje spotrebu domácnosti a tým aj HDP.
Západné sankcie ruskej ekonomike neublížili podľa predstav západných politikov, keďže Rusi presmerovali lacné fosílne palivá zo západu na juhovýchod Ázie, ktorých ekonomiky tak napredujú. Pre západné krajiny predovšetkým však pre USA sú ale zlou správou informácie o pripravenosti spoločenstva BRICS vytvoriť novú menu krytu dokonca zlatom, o čom sa dozvieme na septembrovom zasadnutí rozšíreného spoločenstva pod predsedníckou krajinou, ktorou bude Rusko.
Ako bude fungovať alternatívny platobný systém k dnešnému celosvetovému platobnému systému SWIFT, ktorý bude založený na moderných digitálnych technológiách sa dozvieme najneskôr na jesennom zasadnutí spoločenstva BRICS, do ktorého majú záujem vstúpiť aj ďalšie štáty.
Najviac zadlžené ekonomiky so splácaním otáľajú
Čo nás tiež zaujíma bude schopnosť najviac zadlžených štátov vysporiadať sa so svojimi dlhmi. V USA je deficit štátneho rozpočtu viac ako 34 bilióna dolárov, čo každoročne na splátkach stojí amerických daňových poplatníkov 1 miliardu dolárov. Ak bude americká administratíva v tomto tempe pokračovať, bude ich celková dlhová služba vyššia ako príjmy do štátneho rozpočtu.
Najviac jej dlhov cez emitované americké štátne dlhopisy vlastní Čína, ktorá sa ich zbavuje preto že si uvedomuje ich klesajúcu cenu a vo veľkom nakupuje zlato tak ako to robí aj Rusko, keďže sa obávajú z budúcich otrasov na západných finančných trhoch. V tejto súvislosti však treba povedať, že európski kontinent nie je na tom lepšie, keď práve jeho najväčšie ekonomiky ako Španielsko, Taliansko a Francúzsko sú zadlžené viac ako ich ročne vyprodukovaný hrubý domáci produkt.
A pred nami máme vyššie výdavky na zbrojenie a síce na úrovni až 3 percenta HDP, stále nie je jasné ako sa bude pokračovať v zelených projektoch a takto by sme mohli pokračovať…
AUTOR: Róbert Hölcz
(ZDROJ:
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi