JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko obvinilo Izrael, že v Sýrii kvůli izraelskému zákeřnému raketovému útoku bylo málem sestřeleno civilní dopravní letadlo se 172 cestujícími na palubě!

SYRIE: Přistávající letadlo se 172 cestujícími na palubě se málem dostalo pod palbu syrské armády, která odrážela izraelský útok poblíž Damašku. Následkem toho bylo letadlo převedeno na ruskou leteckou základnu, sdělil Igor Konašenkov, oficiální mluvčí ministerstva obrany.

Podle generálových slov ve čtvrtek po druhé hodině v noci zahájily čtyři izraelské stíhačky F-16 bez vstupu do syrského vzdušného prostoru překvapivý útok osmi raketami typu vzduch-země na předměstí hlavního města arabské republiky. V reakci na to syrská vládní vojska použila protiraketové systémy protivzdušné obrany.

V téže chvíli začínalo přistávat osobní dopravní letadlo Airbus-320 v oblasti mezinárodního letiště v Damašku. Jak uvedl Konašenkov, pouze díky operativní reakci dispečerů letiště hlavního města a účinnému fungování automatizovaného systému řízení letového provozu se podařilo stáhnout letadlo z postižené oblasti a zajistit jeho bezpečné přistání na nejbližším náhradním letišti – na základně Hmímím.

Generál zdůraznil, že po celém světě se pohyb dopravních linek provádí ve známých výškách, které izraelské radarové systémy jasně vidí. Dodal, že stejně jasně izraelské radary vidí leteckou situaci v oblasti letiště v Damašku.I

„Skutečnost, že izraelský generální štáb provádí vojenské operace ve vzduchu pomocí civilních letadel s cestujícími ke krytí nebo blokování odvetných opatření syrských vzdušných obranných sil, se tak stává charakteristickým rysem izraelských vojenských vzdušných sil,“ uvedl Konašenkov. Vyjádřil politování nad tím, že „izraelským stratégům provádějícím podobné operace“ „jsou absolutně lhostejné životy stovek nevinných civilistů“.

 

O měsíc dříve, 11. ledna, íránská armáda sestřelila ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě. Letadlo letělo poblíž vojenského objektu Íránu během íránské konfrontace se Spojenými státy a bylo považováno za nepřátelský cíl.

Mezi Sýrií a Izraelem neexistují diplomatické vztahy, protože od doby vytvoření obou států jsou ve válečném stavu. Především mají dlouhodobý územní konflikt kvůli Golanským výšinám.

Izraelská armáda opakovaně útočila na cíle v Sýrii a vysvětlovala své činy snahou zabránit tomu, aby se moderní zbraně dostaly do rukou nepřátel. V první řadě jde o libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje v oblasti na straně Bašára Asada a je pod kontrolou Teheránu.

Odeslat komentář