JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko otestovalo satelit ničící jiné družice, uvedl Pentagon

RUSKO/USA: Rusko otestovalo protidružicovou zbraň přímo ve vesmíru. Tvrdí to USA a Británie. Podle nich Rusové ohrožují mír ve vesmíru. Ti však obvinění odmítají s tím, že jen zkoušeli svůj inspekční satelit. Washington dlouhodobě osočuje Moskvu, že vyvíjí zbraně, jejichž účelem je narušit americké vesmírné systémy.

Americké Vesmírné velitelství (US Space Command) tvrdí, že se 15. června ruský satelit Kosmos 2543 přiblížil k dalšímu ruskému satelitu a „vypustil na oběžnou dráhu nový objekt“, který vypadal jako „opravdová protidružicová zbraň“. Britské ministerstvo obrany objekt popisuje jako „projektil s charakteristikami zbraně“.

Rusko přiznává, že uskutečnilo test, odmítá ale, že by měl vojenské účely. Vypuštěný objekt má za cíl monitorovat ruské vesmírné objekty a poslat informace o nich ruských pozemním stanicím, uvádí list The Wall Street Journal.

USA přesto trvají na tom, že test je „nekonzistentní“ s uváděným účelem Kosmosu 2545 jakožto „inspekčního satelitu“. „Toto je další důkaz pokračujících ruských pokusů rozvinout a testovat kosmické zbraňové systémy. Souzní s vojenskou doktrínou Kremlu ohledně použití zbraní, které ohrožují americká vesmírná zařízení,“ prohlásil generál John W. Raymond, velitel Vesmírného velitelství.

Kritika Ruska zaznívá i z Británie. „Jednání tohoto druhu ohrožuje mírumilovné užívání vesmíru. Může vést k vytvoření (vesmírných) trosek, které jsou hrozbou pro satelity a vesmírné systémy, na kterých je svět závislý. Vyzýváme Rusko, aby přestalo s takovýmto testováním,“ uvedl britský vicemaršál Harvey Smyth.

„Podezřelé“ chování satelitu Kosmos 2543 znepokojilo Američany již dříve. Kosmos 2543 spolu s dalším satelitem 2542 měl sledovat americký špionážní satelit KH-11. „Vnímáme toto chování jako neobvyklé a znepokojivé,“ řekl Raymond.

USA a Británie dlouhodobě podezřívají Rusko, že testuje protidružicové zbraně. Nyní je to ale poprvé, co osočily Rusko z testování „orbitální“ zbraně, to je zbraně využívané přímo ve vesmíru.

V dubnu podle Američanů Moskva vypustila protidružicovou střelu ze základny na severu Ruska. „Test je dalším důkazem, že Rusko pokrytecky navrhuje kontrolu využívání zbraní ve vesmíru, které by omezily (vojenské) možnosti USA, aniž by mělo v úmyslu pozastavit vlastní vesmírné vojenské programy,“ komentoval údajnou zkoušku Raymond.

Vesmírné ozbrojování

Rusko v minulosti s několika státy, například Čínou, Venezuelou či Pákistánem, podepsalo společnou dohodu, ve které se signatáři zavazují, že jako první nepoužijí jakékoliv zbraně ve vesmíru. Američtí a ruští zástupci se mají příští týden setkat, aby probrali otázku omezení používání zbraní ve vesmíru.

USA a Rusko jsou spolu s dalšími státy signatáři kosmické smlouvy z roku 1967, která zamezuje použití nukleárních zbraní či jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru.

Smlouva se ale nevztahuje na konvenční zbraně, jako jsou balistické střely, ani se netýká nových typů zbraní jakou jsou protidružicové lasery. Jejich využití ve vesmíru je prakticky neomezeno.

Kromě USA, Ruska a Číny prokázala schopnost útočit na satelity ještě Indie. V březnu minulého roku jeden sestřelila. Indická ukázka moci nezůstala bez kritické odezvy. NASA obvinila Nové Dillí, že zanechalo na orbitě trosky, které ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici.

Vesmírné satelity hrají klíčovou úlohu v amerických vojenských strategiích. Ve zprávě z únoru minulého roku americká rozvědka varovala, že Rusko a Čína vyvíjejí kosmické lasery a řadu dalších protidružicových zbraní včetně orbitálních, které jim mají zajistit vítězství v budoucím konfliktu ve vesmíru.

Bílý dům minulý rok nechal vytvořit novou šestou složku americké armády, zaměřenou na zachování „vůdčí role USA ve vesmíru“. „Vesmír je přeplněný a nepřátelský“, odůvodnil vznik vesmírných sil americký viceprezident Mike Pence.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář