Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Co byste měli vědět: Rusko tvrdí, že jeho protiletadlový raketový a dělostřelecký systém Pantsir-S může snadno sestřelit letouny F-16 Fighting Falcons, které Ukrajina nedávno obdržela od spojenců z NATO, ale používá je pouze k obraně proti ruským raketám a dronům.
-Bekchan Ozdojev, průmyslový ředitel společnosti Rostec, prohlásil, že Pantsir-S úspěšně zachytil cíle, jako jsou řízené střely Storm Shadow, a že by pro něj „nebylo obtížné“ zničit letoun F-16. Odborníci jsou však skeptičtí vzhledem k omezenému doletu Pantsiru-S, který činí asi 20 mil, a zpochybňují pravděpodobnost, že by ukrajinské F-16 operovaly v tomto dosahu.
-Někteří se domnívají, že Rusko zveličuje schopnosti systému, aby zvýšilo jeho prodej do zahraničí, protože neexistuje žádné nezávislé potvrzení jeho údajných úspěchů proti vyspělým letounům.
Rusko tvrdí, že jeho systém Pantsir-S dokáže snadno sestřelit ukrajinské letouny F-16
Americký letoun F-16 Fighting Falcon byl na Ukrajině nasazen pouze jako „obranný“ prostředek proti raketám a bezpilotním letounům, které Rusko vypálilo na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. Víceúčelové stíhací letouny pro každé počasí – které Kyjevu dodalo několik členů NATO včetně Belgie, Dánska, Nizozemska a Norska – nebyly ve skutečnosti nasazeny v žádných útočných operacích, ale až přijde čas, Rusko může mít zbraně, které mu budou čelit.
Alespoň podle jednoho z představitelů ruského vojensko-průmyslového komplexu, který v úterý prohlásil, že protiletadlové raketové a dělostřelecké systémy Pantsir-S jsou více než schopné sestřelit F-16.
„Systém Pantsir-S je jedním z nejúčinnějších ve své třídě. Komplex úspěšně sestřeluje sofistikované cíle s nízkou radarovou viditelností, například západní málo pozorovatelné řízené střely Storm Shadow a vysoce přesné vícenásobné raketomety. Pro Pantsir není obtížné zničit cíl, jako je F-16. V současné době náš podnik vyrábí tyto systémy s předstihem. Také Rostec pokračuje ve vývoji nových verzí těchto strojů,“ přislíbil Bekchan Ozdojev, průmyslový ředitel zbrojního klastru státní korporace Rostec, podle zprávy ruského státního média Tass.
Kreml již dříve tvrdil, že rakety protivzdušné obrany Pantsir byly použity k potírání balistických raket ATACMS a řízených střel Storm Shadow, ale nezávislé potvrzení neexistuje.
Systém krátkého dosahu
Raketový systém země-vzduch Pantsir-S (v hlášení NATO název SA-22 Greyhound) byl vyvinut konstrukční kanceláří přístrojů A. G. Šipunova a podle agentury Tass byl „určen k obraně civilních a vojenských objektů na krátkou vzdálenost, stejně jako ke krytí systémů protivzdušné obrany dlouhého dosahu“. Mobilní odpalovací zařízení jsou často využívána k zajištění blízké obrany systémů protivzdušné obrany většího dosahu, včetně platforem S-300, S-400 a S-500.
Jak dále uvádí CSIS Missile Defense Project, Pantsir využívá „protiletadlové zbraně a rakety k zachycení taktických letadel, přesně naváděné munice (PGM) a bezpilotních letounů (UAV)“. Ačkoli může údajně sledovat až 20 vzdušných cílů, jeho dosah je omezen na pouhých 20 mil, což naznačuje, že tvrzení, že Pantsir-S může sestřelit F-16 nebo vlastně jakýkoli moderní letoun, je třeba brát s rezervou. Je nepravděpodobné, že by Kyjev rozmístil letouny F-16 tak blízko frontové linie, aby mobilní odpalovací zařízení mělo vůbec šanci dostat víceúčelovou stíhačku na mušku.
Již léta se také objevují tvrzení, že systém Pantsir nedokáže účinně čelit vzdušným hrozbám zblízka, ale Rusko se stále více snaží najít pro tento systém zahraniční kupce. Lze spekulovat o tom, že Ozdojev schopnostimplatformy pouze zveličuje, aby zvýšil zájem a našel další zákazníky.
Ruští vojenští představitelé a prokremelští propagandisté opakovaně prohlašují, že došlo k sestřelení F-16, ale žádný Fighting Falcon doposud nebyl ztracen v důsledku nepřátelské palby v probíhajících bojích na Ukrajině. Jedna F-16 však byla v srpnu ztracena při havárii, pravděpodobně v důsledku chyby pilota.
Zkušenosti a odborné znalosti autora: Peter Suciu
Peter Suciu je spisovatel z Michiganu. Během své dvacetileté novinářské kariéry přispíval do více než čtyř desítek časopisů, novin a webových stránek, kde publikoval přes 3 200 článků. Pravidelně píše o vojenské technice, historii palných zbraní, kybernetické bezpečnosti, politice a mezinárodních záležitostech. Peter je také přispěvatelem časopisů Forbes a Clearance Jobs. Můžete ho sledovat na Twitteru: @PeterSuciu. Autorovi můžete napsat e-mail: Editor@nationalinterest.org.
AUTOR: Peter Suciu
Překlad: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi