JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko sa pevne postavilo za Minsk: Západ porušuje zásady OSN!

RUSKO: Riaditeľ oddelenia medzinárodných organizácií Ministerstva zahraničných vecí Ruska Petr Iljičov označil prípadné sankcie voči Minsku za nezákonné

Západ v situácii s Bieloruskom porušuje základné zásady Charty Organizácie Spojených národov (OSN) a na presadzovanie vlastných záujmov využíva okrem iného nezákonné sankcie. V rozhovore pre Sputnik to uviedol riaditeľ Oddelenia medzinárodných organizácií MZV RF Petr Iljičov.

„V kontexte Bieloruska vidíme, bohužiaľ, už známy obraz: západné krajiny pošliapavajú základné princípy Charty OSN a pokúšajú sa využiť situáciu, ktorá vznikla po voľbách, na presadzovanie vlastných zištných záujmov,“ vyhlásil Iljičov.

Podľa jeho slov „sú využívané už tradičné nástroje vrátane nezákonných jednostranných sankcií“.

„Čo sa týka nás, dôsledne zdôrazňujeme neprijateľnosť zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruska, okrem iného za účasti OSN,“ zdôraznil Iljičov.

Podľa jeho slov by tak akákoľvek medzinárodná pomoc mala Bielorusku poskytovaná výlučne na jeho žiadosť.

„Je zásadne dôležité, aby bieloruský ľud samostatne, bez tlaku zvonku, riešil svoje vnútropolitické otázky. Akákoľvek medzinárodná pomoc sa má Minsku poskytovať výlučne na jeho žiadosť, „povedal Iljičov.

EÚ v súčasnosti schvaľuje zoznamy individuálnych sankcií

Hovorca daného oddelenia MZV RF podotkol, že Moskva „pravidelne oznamuje patričné ​​tézy svojim partnerom“.

Už skôr, v priebehu všeobecnej diskusie na 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, minister zahraničia Bieloruska Vladimir Makajte vyhlásil, že jeho krajina môže EÚ odpovedať sankciami a nastoliť otázku vystúpenie z medzinárodných organizácií.

EÚ v súčasnosti schvaľuje zoznamy individuálnych sankcií, na ktorých budú osoby, ktoré sa podľa jej názoru podieľali na falšovaní prezidentských volieb v Bielorusku a násilia voči demonštrantom.

členovia OSN
Pohľad na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN

Rada OSN pre ľudské práva už prijala rezolúciu ohľadom situácie s protestmi v Bielorusku, ktoré vyzývajú Lukašenka, aby začal dialóg s opozíciou. Pre rezolúciu predloženú Nemeckom menom krajín EÚ hlasovalo 23 krajín HRC OSN, proti boli 2 a 22 krajín sa zdržalo hlasovania.

Sedemnásť pozmeňovacích návrhov k uzneseniu, ktoré predložilo Rusko a podporila ich viacero štátov, neboli prijaté.

„Nebezpečný precedens“

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí republiky označilo rezolúciu za vymyslenú a vyhlásilo, že vytvára „nebezpečný precedens“.

Alexander Lukašenko, Bielorusko, prezident
Na snímke Alexander Lukašenko

Politická kríza v Bielorusku vypukla po prezidentských voľbách 9. augusta, na ktorých zvíťazila súčasná hlava štátu Alexander Lukašenko. Opozícia však tvrdí, že výsledky sfalšovali a víťazom je v skutočnosti Svetlana Tichanovská. V krajine už druhý mesiac prebiehajú protesty.

Odeslat komentář