Rusko Západu: Hrajete si s katastrofálními důsledky!

RUSKO: Ruské ministerstvo zahraničí varovalo před katastrofickými důsledky jaderných cvičení NATO v Evropě.

Americká vojenská cvičení v Evropě zaměřená na rozvinutí používání jaderných zbraní destabilizují situaci ve světě, zejména na pozadí krize v oblasti kontroly zbraní, a mohou mít „katastrofické následky“, uvedla ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.
V reakci na cvičení USA v rámci společných jaderných misí NATO „Vytrvalé poledne“ („Steadfast Noon“) Zacharova uvedla: „Manévry údajně zahrnovaly výcvik v používání jaderných zbraní v rámci takzvaných společných jaderných misí aliance. Byly zapojeny stíhací bombardéry z řady zemí, vybavené pro použití amerických jaderných zbraní rozmístěných v Evropě.“ Podle ní jsou tato cvičení v demonstrativním rozporu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní.
 
„Nasazené americké jaderné zbraně zároveň zůstávají nejen v Německu, ale také v Belgii, Holandsku, Itálii a Turecku. Američané modernizují své jaderné bomby a evropští členové NATO nosiče takových zbraní,“ citovala Zacharovou agentura Interfax.

„Opět jsme nuceni poukázat na to, že v krizové situaci v oblasti kontroly zbraní neomezené budování jednotlivých států a jejich spojenců, jakož i jejich spojenců, jejich vojenského potenciálu a zejména absolutně provokační praxe provádění jaderných misí poškozuje mezinárodní bezpečnost a destabilizuje situaci ve světě a může vést ke katastrofickým následkům,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
„Může existovat pouze jedno řešení tohoto problému – návrat všech amerických jaderných zbraní na americké území, odstranění příslušné infrastruktury zajišťující rychlé rozmístění těchto zbraní na území jiných států a odmítnutí provádět cvičení související s přípravou a použitím jaderných zbraní personálem ozbrojených sil státy, které takové zbraně nevlastní,“ dodala.

Zacharová navíc ironicky poznamenala, že názvy operací NATO a západních společností jsou „tedy něco“: „Musíme dokonce udělat malý seznam. „Vytrvalé poledne “ je samozřejmě zvučný příběh.“
Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz

Napsat komentář