JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ruskou základnu na Měsíci postaví roboti

RUSKO: Ve výstavbě a obsluze ruské základny na Měsíci bude použita kosmická robotechnika, sdělil v rozhovoru pro Sputnik výkonný ředitel vědeckovýrobní společnosti Androidní technika (podnik, který vyvinul robota Fjodora) Jevgenij Dudorov.

„Na ISS dnes všechno dělají kosmonauti, ale na Měsíci je použití robotů maximálně odůvodněno. Kosmonaut může pracovat na Měsíci týden nebo dva. Ale roboti budou obsluhovat kosmickou infrastrukturu mezi směnami pilotovaných výprav. Budou stavět obydlí, vykonávat další práce,“ řekl.

Na Měsíci mají být použity robototechnické stroje všech druhů. „Mají to být antropomorfní roboti, systémy na kolovém podvozku, pro práci s manipulátory. Tyto práce mají být maximálně automatizované,“ poznamenal Dudorov.

Řízení lodí jim zatím svěřeno nebude

Nový ruský kosmický robot vyvíjený místo robota Fjodora nebude řídit novou ruskou kosmickou loď Orel během letů na oběžnou dráhu, jak se to předpokládalo dříve, a je možné, že poletí k ISS nikoli vsedě v křesle jako Fjodor, ale rozmontovaný, sdělil Dudorov.

„Robot sedící v křesle a mačkající tlačítka nemá přirozeně smysl. Let Fjodora již poskytl potřebná data: jak dokáže zatížení při startu a beztíže ovlivnit robototechnické systémy, které problémy mohou vzniknout. Proto, bude-li taková možnost, poletí robot uvnitř lodi, ale nebude plnit během letu žádné úkoly,“ sdělil Dudorov.

Lunární program

Ruský program práce na Měsíci zahrnuje široké použití automatických zařízení. Nejbližší ruský start k Měsíci automatické meziplanetární stanice Luna 25 se plánuje v roce 2021. Pak má být vypuštěn přístroj Luna 26 a Luna 27, v letech 2024 a 2025. Luna 27 má vybrat místo pro ruskou základnu na Měsíci. Výsadek ruského kosmonauta na Měsíci se plánuje v roce 2030.

Robot Fjodor se vydal do vesmíru 22. srpna 2019 na kosmické lodi Sojuz MS-14. Na palubě ISS byl otestován v automatickém režimu a také ovládaný kosmonauty. 7. září se Fjodor vrátil na Zemi.

Dnes vyvíjejí v Rusku nového robota v rámci projektu Teledrod. Má to být antropomorfní robot bez nohou, který bude pracovat na povrchu ISS. V únoru 2020 byla zveřejněna zpráva o ukončení technického projektování tohoto robototechnického systému. Start robota do vesmíru se plánuje v roce 2024.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář