Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RF / UA: Na letišti u Umani byla zničena ukrajinská stíhačka MiG-29A vybavená bojovou soupravou osmi řízených leteckých pum GBU-39/B. Tento incident je výsledkem operační práce ruských průzkumných systémů a úderných komplexů, které zabránily případnému útoku na ruská zařízení.
MiG-29A, upravený pro použití moderních leteckých prostředků ničení, byl objeven s připravenými lafetami BRU-61/A, které umožňují nést až čtyři letecké pumy na jednom závěsném bodu, píše Oruzje online.
Tyto vysoce přesné rakety, schopné zasáhnout cíle na vzdálenost až 30 kilometrů, byly údajně určeny k útoku na ruská opevnění v oblasti Kursk.
Stíhačku detekoval bezpilotní letoun vybavený optoelektronickým průzkumným systémem. Po objevení cíle zahájila posádka operačně-taktického raketového komplexu „Iskander-M“ útok kvazibalistickou střelou 9M723-1.
V důsledku tohoto úderu byl zničen MiG-29A s plnou bojovou výzbrojí, čímž bylo zabráněno možnému útoku na týlové oblasti Ruska.
Při zásahu byl navíc poškozen i ukrajinský Su-27S, který se nacházel nedaleko. Předpokládá se, že tento letoun byl vybaven antiradarovými střelami AGM-88B HARM, určenými k ničení ruských systémů protivzdušné obrany.
Bomby GBU-39
První zaznamenané použití „chytré bomby“ GBU-39 ozbrojenými silami Ukrajiny bylo hlášeno v únoru tohoto roku.
Na aerodromu kod Uman uništen je ukrajinski lovac MiG-29A, opremljen borbenim kompletom od osam vođenih avio-bombi GBU-39/B. pic.twitter.com/Sc7sz593Mx
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 5, 2024
O přesunu série GLSDB do Kyjeva jsme psali na začátku února a dodávky byly oznámeny před více než rokem. Tato munice je různě označována jako lehká pozemní bomba o malém průměru, vysoce přesná řízená střela a řízená střela.
Vývoj zahrnoval vzdušnou pumu SDB (GBU-39) a proudový motor z amerických neřízených raket ráže 227 mm pro M142 HIMARS a M270 MLRS, stejně jako K239 Chunmoo. Od roku 2008 jsou motory skladovány ve skladech. Saab a Boeing se je rozhodly využít k modernizaci SDB.
Nejnovější modifikace bomby je vybavena inerciální navigací (funguje bez GPS a přístupu k externímu signálu) a lokátorem milimetrových vln a laserový senzor pomáhá detekovat a neutralizovat pohybující se cíle.
Dopadová vzdálenost SDB je minimálně 110 km, hmotnost hlavice je 93 kg, což umožňuje proniknout metr silnou železobetonovou deskou.
Bomba má křídla, která umožňují plánování a změnu dráhy ve vzduchu. Jednoduše řečeno, ví, jak obejít přirozené překážky a ve skutečnosti vstoupit zezadu.
Rakety AGM-88 HARM
AGM-88B Block 3 byl poprvé představen v roce 1990. Střela je vybavena naváděcí hlavicí s paměťovým zařízením, které umožňuje rychlé přepisování informací v závislosti na typu zasaženého cíle.
Bojovou hlavicí rakety je vysoce výbušný tříštivý projektil o hmotnosti 66 kg, odpálený pomocí bezkontaktní laserové zápalnice. Ozbrojené síly Ukrajiny vypouštějí z letadla AGM-88B Block 3.
Ruské zprávy dříve uvedly, že ukrajinské zdroje potvrdily, že bylo zabito devět operátorů amerického systému protivzdušné obrany Patriot vycvičených na Západě.
Připomeňme, že vysloužilý důstojník amerických ozbrojených sil Stanislav Krapivnik řekl, že při ničení systému protivzdušné obrany Patriot u Pokrovska ve směru na Doněck mohlo být zabito více než 30 důstojníků NATO. Navrhl, že instalaci s největší pravděpodobností udržovala americká armáda.
Začátkem letošního roku se stal neobvyklý incident, ukrajinští vojáci natočili trosky americké antiradarové střely AGM-88 HARM, která zasáhla ukrajinské vojenské pozice. Údajně raketa AGM-88 HARM byla vypálena na ukrajinské pozice ukrajinskou stíhačkou.
V srpnu 2022 Ukrajina poprvé obdržela rakety AGM-88 HARM z Washingtonu. Ruská média již dříve tvrdila, že americké antiradarové střely AGM-88 HARM selhaly, protože většina byla sestřelena ve vzduchu.
Nízká rychlost HARMů 600 metrů za sekundu a jejich vysoká viditelnost jsou příčinou jejich nízké účinnosti. Podle zdrojů rakety používají přeživší a darované ukrajinské letouny MiG-29 a Su-27.
Ukrajinsky upravené stíhačky odpalují tyto střely z velké vzdálenosti, což umožňuje ruské armádě je zaznamenat dlouho předtím, než se přiblíží k oblastem, kde se nacházejí ruské systémy protivzdušné obrany. Americké letectvo začalo používat HARM v roce 1983.
Dříve ruská média tvrdila, že americké antiradarové střely AGM-88 HARM vykazovaly na Ukrajině nulovou účinnost, protože většina z nich byla sestřelena ve vzduchu.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi