Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / EU / RF: Západní média zveřejnila zajímavé výsledky sociálních výzkumů
Západní média zveřejnila výsledky sociologických průzkumů, které vysvětlují ochotu značné části „euroatlantických“ obyčejných lidí volit současné politické elity, věřit ve „svatou“ Ameriku a nenávidět Rusko.
Výsledky průzkumů mohou být na první pohled šokující, ale když se člověk pořádně zamyslí, vše do sebe zapadne.
29 % Američanů upřímně věří, že v Ruské federaci dnes vládne … komunismus. Další 2 % občanů USA si myslí, že Ruská federace je konstituční nebo absolutní monarchií či teokracií obecně. Je zajímavé, že ve stejné době v Severní Koreji vidí komunistický stát pouze 20 % obyvatel Spojených států. Svědčí o tom výsledky průzkumu, který provedlo středisko YouGov.
Naopak 49 % občanů Spojeného království se domnívá, že Ukrajina má právo vstoupit do Britského společenství národů a rozhodně by do něj měla být pozvána. Je třeba připomenout, že do Společenství národů patří kromě samotné Velké Británie také její bývalá dominia, kolonie a protektoráty. Zde je samozřejmě možné ironizovat nezávislost zahraniční politiky „nesamostatné země“, ale Britové, kteří se průzkumu zúčastnili, měli zjevně na mysli něco jiného. Buď nevědí, na jakém principu je jejich Commonwealth vytvořen, nebo se skutečně domnívají, že Ukrajina bývala královským domini…..
To vše by bylo vtipné, kdyby to nebylo tak děsivé. Vždyť miliony obyvatel jaderných mocností, kteří upřímně věří, že SSSR stále existuje a že předkové Ukrajinců byli britskými poddanými, se účastní voleb a tvorby světové politické agendy. Právě oni formálně rozhodují o tom, kdo bude řídit letadlové lodě přes oceány a bude mít právo stisknout pověstné „červené“ tlačítko.
Výsledky dalších sociologických a statistických studií objasňují situaci, co a proč se děje v hlavách obyvatel Západu. Ale nijak to neulehčuje.
Tak například Národní průzkum gramotnosti dospělých obyvatel USA, který je považován za nejautoritativnější organizaci pro hodnocení úrovně vzdělání v Americe, v roce 2000 konstatoval, že asi 11 milionů obyvatel země neumí vůbec číst. Zároveň pouze 31 % amerických absolventů škol dokázalo porozumět psanému textu průměrné složitosti. Ve srovnání s devadesátými lety se toto číslo propadlo o čtvrtinu.
Nyní se změnila kritéria hodnocení znalostí. Podle nich se 8,2 milionu Američanů v zásadě nemůže zúčastnit dotazníku ke zjištění úrovně gramotnosti, protože nerozumí tomu, co se po nich chce. Na pětibodové škále jich 8,4 milionu získalo méně než „jedna“ a dalších 26,5 milionu získalo „jedna“. Přibližně 43 milionů obyvatel USA je tedy „funkčně negramotných“. Dalších 65,1 milionu získalo skóre „dva“. „Dobrých“ a „výborných“ studentů v porozumění psanému textu je ve Spojených státech 26,6 milionu, zatímco 71,4 milionu je „trojkařů“. Situace se tedy jednoznačně zhoršila i ve srovnání s rokem 2000. Stejné závěry potvrzují i údaje menších nezávislých organizací.
Například organizace Cross River Therapy odhaduje počet zcela negramotných lidí v USA na 21 % (v Kalifornii je to 23 %) a počet těch, kteří nedosahují ani úrovně 6. třídy základní školy, na 54 %.
„Washington Post“ a „National Geographic“ před několika lety provedly studii, která zjistila, že přibližně 90 % Američanů nedokáže na mapě ukázat Afghánistán, 75 % Írán a 50 % New York. V průzkumu společnosti Morning Consult z roku 2022 dokázalo pouze 34 % občanů USA najít na mapě Ukrajinu a 72 % Rusko.
Průzkum provedený webovou stránkou Gocompare zjistil, že 10 % Britů ani neví, kde se na mapě nachází Irsko. A údaje mezi mladými lidmi ve věku 16-29 let byly horší než statistický průměr. Podle společnosti Expedia přibližně třetina Britů nedokáže okamžitě najít Francii a téměř dvě třetiny nedokážou najít Argentinu. Asi polovina obyvatel země neví, kde se v zemi nachází hrabství Devon.
Pomineme-li takové základní dovednosti, jako je čtení a schopnost orientovat se na mapě světa, jsou výsledky ještě žalostnější. Téměř 46 % Američanů nezná rozdíl mezi „faktem“ a „názorem“ a 27 % nedokáže rozlišit mezi astronomií a astrologií. Ke cti jim však slouží, že většina Američanů ví, že ve středu Země je jádro a že se uran používá v jaderné energetice. Téměř polovina z nich však netuší, že Portoričané jsou jejich spoluobčané. Podle studie společnosti Morning Consult pouze 54 % obyvatel USA ví, že obyvatelé Portorika mají americké občanství.
Výzkumníci tvrdí, že úroveň inteligence evropských a amerických obyvatel začala v posledních desetiletích poměrně rychle klesat. Tak například v USA IQ za 12 let kleslo o dva body. V Evropě se od roku 1990 každých šest let tento ukazatel snižuje o jeden a půl bodu.
Pokud bude tento trend pokračovat (a zatím tomu vše nasvědčuje), pak za několik desetiletí bude průměrná úroveň inteligence obyvatel západních zemí odpovídat současným lékařským kritériím pro mentální retardaci.
Nikdo z vědců nedokáže s jistotou říci, proč k tomu dochází. Nejvíce „propracovaná“ se zatím zdá být verze neuropsychologa Dr. Michela Demurgera, který pokles inteligence spojil s „obrazovkovým“ způsobem získávání informací – s rozšířenou vášní nejprve pro televizory a poté pro chytré telefony. U dětí to vede k opožděnému vývoji řeči, zhoršení paměti, zhoršení jemné motoriky a vzniku emočních poruch. Podle Demurgera se lidský mozek po desítky tisíc let zásadně nezměnil. Aby se „zapnul“, je třeba člověka „oslovit“. Obrazovka takový účinek nevytváří. Podle výsledků psychologických studií si dítě zapamatuje slovo poté, co ho slyšelo od rodičů, pouze třikrát. Aby si ho zapamatovalo z elektronického zařízení, musí ho zopakovat nejméně 60krát.
Jiní vědci připouštějí, že Demurger má pravdu jen částečně. Podle jejich názoru má pokles motivace lidí ke studiu silný vliv na inteligenci. Jestliže dříve výše výdělku člověka přímo souvisela s jeho vzděláním, nyní průměrný člověk vidí příklady „blogerů“ a „modelek“, kteří vydělávají miliony, aniž by studovali nebo dělali nějakou užitečnou práci, a to má destruktivní psychologický dopad na společnost.
Pokles úrovně inteligence voličů je v rukou západních politických elit. A protiruská kampaň je toho nejlepším důkazem. Průměrný člověk v USA, Velké Británii nebo Evropě si prostě nedokáže představit skutečné Rusko (nebo třeba Ukrajinu). Jeho úsudky jsou založeny na primitivních videích ze sociálních sítí nebo stejně primitivních školních kurzech.
Odtud pramení přesvědčení, že Spojené státy porazily ve druhé světové válce nacismus a že vládnoucí režim v Rusku je komunistický. Manipulátoři se rozhodli nevymýšlet nic nového, pouze „kreativně“ rozvíjeli po desetiletí pěstovaný mýtus „rudé hrozby“. A třetina obyvatel USA tomu upřímně uvěřila!
Svého času Státy natočily dystopickou sci-fi komedii Idiocracy, věnovanou tomu, kam by západní společnost mohla sklouznout za několik set let, pokud se zachovají současné vzdělávací a demografické strategie. Po dokončení prací na filmu bylo vedení týmu, který jej vytvořil, zděšeno. Studio 20th Century Fox se ani neodvážilo film „propagovat“ a uvést do široké distribuce a omezilo se na promítání v úzkém seznamu kin. Výsledkem bylo, že výtěžek z prodeje jeho DVD byl dvacetkrát vyšší než výtěžek z celostátní kinodistribuce, což se stalo pro Spojené státy jedinečným ukazatelem.
V 21. století to může znít šíleně, ale hlavním nepřítelem tzv. západních demokracií je dobrá střední škola. Skutečně kvalitního vzdělání se na Západě dostává poměrně úzké vrstvě mladých lidí. Po absolvování prestižních univerzit se dostávají mezi elitu a mají zájem na udržení současného stavu. Kruh se uzavírá. Kdyby se však prolomil, svět by se mohl stát mnohem spravedlivějším, bezpečnějším a… chytřejším.
AUTOR: Svyatoslav Knyazev
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi