JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šéf Penty Haščák jasne odhalil ako funguje žurnalistika „nezávislých“ liberálnych mainstreamových médií

SLOVENSKO: Šéf finančnej skupiny PENTA, Jaroslav Haščák ako svedok na súde v procese vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vypovedal aj o strúktúre fungovania a o ideologickom zameraní médií, ktoré vlastní. Haščák okrem iného povedal, že dôvodom prečo kúpil tieto médiá, je to, že cez nich presadzuje liberálny kapitalizmus a v kódexe novinárov majú nariadené, aby presadzovali ukotvenie Slovenska v euroatlantických štruktúrach. Šéf Penty tiež priznal, že jeho novinári skĺzavajú aj k tendenčnému až klamlivému informovaniu

Mainstreamové médiá často sami seba označujú za etalón objektivity a pravdivého informovania. Šéf finančnej skupiny PENTA, ktorá spoluvlastní niektoré z nich, ako napríklad denník SME, Trend, či bulvárne médiá ako Plus 7 dní ich však odhalil v plnej kráse.

Jaroslav Haščák totiž vypovedal ako svedok na súde v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice, a preto musel pod prísahou hovoriť pravdu.

Od obvineného Mariana Kočnera padla na Haščáka otázka aj ohľadom vlastníctva jeho médií. Kočner sa ho opýtal, z akého dôvodu tieto médiá kúpil.

Haščák okrem ekonomických dôvodov uviedol aj dôvody ideologické:

„Ja osobne sa pokladám a aj moji partneri vrámci Penty sa pokladáme za predstaviteľov myšlienkového prúdu, ktorý by sa dal nazvať liberálny kapitalizmus a tieto hodnoty, ktoré súvisia s liberálnym kapitalizmom chceme podporovať a po vstupe do médií sme tie hodnoty komunikovali na vydavateľov a na jednotlivé redakcie.“

Šéf Penty tiež povedal, že všetky ich médiá majú etický kódex, ktorý musia novinári napĺňať:

„Jeho súčasťou sú jednak hodnoty, ktoré sa snažíme naprieč celou tou vlastníckou štruktúrou presadzovať pri informovaní verejnosti a sú to hodnoty ako podpora demokratického systému na Slovensku, podpora ukotvenia v euroatlantických štruktúrach, podpora voľnej podnikateľskej súťaže, podpora súkromného sektora atď,“ uviedol Haščák.

Inými slovami, novinári v týchto mainstreamových médiách musia podporovať zotrvanie Slovenska v Európskej únii a vo vojenskej organizácii NATO. Kritika týchto organizácií je preto neprípustná.

Takéto hodnotové nastavenie, ktorým sa novinári zaviazali, teda zrejme nutne zasahuje aj do politického boja na Slovensku. Politické subjekty, ktoré podporujú vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO, alebo tieto medzinárodné organizície kritizujú, sú pravdepodobne preto v médiách dehonestované a očierňované a naopak, politické strany, ktoré nekriticky obdivujú Brusel, sú velebené.

Šéf Penty Haščák tiež priznáva, že v médiách, ktoré vlastní neinformujú vždy objektívne:

„Žial aj médiá, ktoré máme my v portfóliu, veľakrát pri informovaní verejnosti skĺzavajú do veľmi tendenčného informovania až niekedy klamlivého informovania a robia to samozrejme aj ostatné médiá, nie iba médiá v našom portfóliu.“

Haščák teda jasne odhalil ako funguje „žurnalistika“ liberálnych mainstreamových médií. Aj preto je teraz v slovenskej spoločnosti ešte viac dôležitejšia úloha nezávislých, respektíve alternatívnych médií, za ktorými nestoja žiadni oligarchovia ani finančné skupiny.

Samuel Gdovin

Odeslat komentář