JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Salviniho pomsta v „rudé“ Umbrii

Liga bývalého vicepremiéra uspěla v jednom z klasicky levicových regionů Itálie, v Umbrii.

Italský list Corriere della Sera informuje o vítězství Mattea Salviniho a jeho Ligy v Umbrii. Salviniho úspěch je o to větší, že se jedná o klasicky levicový region.

Středopravicová koalice, v níž byl zastoupen i Salvini se svou Ligou, uspěla přímo závratně s 57 %. O dvacet procentních bodů méně dostal experiment – aliance vládnoucích stran Partito democratico a Pět hvězd. Masivně zabodovala i strana Bratři Itálie (Fratelli d´Italia), která předehnala i další pravicovou stranu, Forza Italia.

Corrriere uvádí, že vítězství středopravice je neoddiskutovatelné a podstatně překročilo očekávání. Zástupkyně pravicové koalice, Donatella Tesei, získala 57,55 % hlasů, naopak kandidát Pěti hvězd a PD získal jen 37,49 % hlasů.

Výsledky navíc ukazují, že Salvini získal 37 %, kdežto jeho bývalý koaliční partner, Pět hvězd, jen něco přes sedm.

Corriere upozorňuje, že z uren Umbrie tak vychází výsledek, který zřejmě ovlivní i celoitalskou politiku, včetně případných dopadů na vládu a na strany, které ji drží. Luigi di Maio se už nechal slyšet, že „pakt“ s PD v Umbrii byl jen experiment, který očividně selhal.

Noviny píší o „Salviniho pomstě“ za ukončení koalice s Pěti hvězdami. Salvini vedl intenzivní kampaň, byl všude, objížděl města i městečka, plnil náměstí. Dobře věděl, že se hraje o hodně, a musel navíc vyvrátit tvrzení, že se hloupě připravil o křeslo ministra vnitra. Jeho kampaň, přenosy přes Facebook a tweetování mu přinesly triumf – získal na svou stranu původně rudý region.

Hnutí Pěti hvězd a především předseda Luigi di Maio dopadli bledě. Výsledek je katastrofa, vždyť se sedmi procenty dopadlo Hnutí hůř než Bratři Itálie, což bylo před pár týdny považováno za zhola nemožné. Na první pohled je jasné, že spojení s PD byla jen maškaráda. A hlubší pohled ukazuje, že hnutí Pěti hvězd je stále rozhádanější.

Ani Partito democratico (zisk kolem 22 %) nemůže být spokojena. V tomto regionu sociální demokracie vždy vládla a nyní vidí, že zvládne jen 22 %. Jistě ale bude také přemýšlet, do jaké míry je udržitelné spojenectví s hnutím Pěti hvězd. Voliči Umbrie dali najevo, že se jim toto spojenectví zajídá.

Kromě Ligy má ovšem důvody k oslavě i krajně pravicová strana Bratři Itálie. Dokázala dosáhnout dvouciferného výsledku a být dokonce dvakrát silnější než Forza Italia.

Voliči v Umbrii také vyvrátili představu, že občané se o politiku zajímají stále méně. Účast ve volbách se dostala na 64 %. Očividně, končí Corriere, je v Umbrii velká touha po změně, a je to silný signál.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář