JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Schillerová předložila novelu státního rozpočtu. Počítá se schodkem 500 miliard. Kolik generací bude splácet tyto Babišovy a Hamáčkovy dluhy?

ČESKO: Babišova vláda schválila novelu státního rozpočtu ČR pro rok 2021, která už zahrnuje dopady tzv. daňového balíčku a zrušení superhrubé mzdy. Nově počítá se schodkem 500 miliard korun. Původní návrh předpokládal deficit 320 miliard korun. 

Informovalo o tom ministerstvo financí.

Nynější podoba daňového balíčku letos připraví státní rozpočet o 87,5 miliardy korun. Státní rozpočet 2021 schválený se schodkem 320 miliard korun s výpadkem ale nepočítá.

Do nové výše deficitu se kromě toho musí zahrnout i náklady na nové programy kompenzací podnikatelům, které má Babišova vláda v plánu.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhuje změnu schválit ve stavu legislativní nouze.

Ministerstvo financí předkládá vládě novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2021, která reflektuje aktuální vývoj boje s pandemií, úpravy ve vládních programech přímé pomoci, snížení daňového zatížení zaměstnanců o čtvrtinu a aktuální výzvy související se zatížením zdravotního systému, masivní vakcinací a testováním obyvatelstva.

Státní rozpočet by měl podle novely po započtení příjmů z EU v roce 2021 hospodařit s příjmy ve výši 1385,6 miliardy korun (pokles příjmů o 102,7 miliardy korun), výdaji 1885,6 miliardy korun (nárůst výdajů o 77,3 miliardy korun) a schodkem 500 miliardy korun (zvýšení schodku o 180 miliard korun).

„Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého postavení a pokračovat v masivní podpoře ekonomiky. Ať už snižováním daní, nebo prostřednictvím programů přímé pomoci, kde jen v únoru a březnu vyplatíme 40 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

Nejvýraznějším vlivem na příjmové straně je pokles daňových příjmů státu v důsledku snížení efektivního zdanění u daně z příjmů fyzických osob z 20,1 % na 15 %, zvýšení slevy na poplatníka o 3 tisíce a změny v rozpočtovém určení daní ve prospěch samospráv.

Celkem v důsledku těchto změn přijatých v prosinci loňského roku vybere stát v roce 2021 na daních o 89,5 miliardy korun méně. Příjmovou stranu dále negativně ovlivní výplata nového kompenzačního bonusu (který je technicky daňovou vratkou) ve výši 1 tisíc korun denně.

Celkový dopad kompenzačního bonusu na státní rozpočet dosáhne v měsících únor a březen celkem 18 miliard korun.

Rovněž výdajová strana státního rozpočtu počítá s výraznou akcelerací pomoci ekonomice a podnikatelům. Novela počítá s částkou 37 miliard korun na podporu podnikání, a to zejména na nový program MPO, program Antivirus, na program pomoci podnikatelům v gastronomii (Gastro – uzavřené provozovny), program Covid – lyžařská střediska a program Covid – veletrhy a kongresy.

Novela dále počítá s uvolněním 12,2 miliardy korun na odměny zdravotníkům za nasazení při druhé vlně pandemie, pokrytím nákladů na testování přítomnosti viru ve školách v celkové výši 3,8 miliardy korun, nebo částkou 7 miliard korun na nákup vakcín.

O 2,7 miliardy korun se zvyšuje alokace určená na přídavky na děti a o 1,7 miliardy korun půjde více na aktivní politiku zaměstnanosti.

Státní rozpočet ČR skončil v roce 2020 kvůli pandemii v rekordním deficitu 367,4 miliardy korun. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil deficit 363,7 miliardy korun.

Za první měsíc letošního roku pak hospodaření státního rozpočtu skončilo ve schodku 31,5 miliardy korun. Šlo přitom o nejvyšší lednový schodek od vzniku ČR.

 

Zdroj: https://www.byznysnoviny.cz

Komentář

  • Sedmý.7

    17. února 2021

    Soutěž o nejlepší projekt r. 2021.
    Kdo dokáže 100% odškodnit všechna covidem postižená odvětví a jejich zaměstnance, a zároveň předloží vyrovnaný rozpočet, nechť je ministrem financí. Co že? Že to nedokáže nikdo? A proč, vždyť to stále dokola slyšíme z každé strany: „Ještě tohle se musí odškodnit, a tohle taky, a tady to je málo, musíte alespoň 3x tolik. No a když se to nakonec podtrhne a sečte, spustí se křik, že schodek budou splácet ještě pravnuci našich pravnuků. Jestli máte někdo na zahradě zlatý důl, nebo naftový vrt, přihlašte se paní ministrini, určitě jí to pomůže při sestavování rozpočtu. Já taky asi vyrazím na zahradu s rýčem. Co kdyby náhodou ? … 🙂

Odeslat komentář