Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Jedná se o diskreditaci pojmu „důchodová reforma“ a naprosto surové poškození budoucích důchodců. Takto před začátkem jednání ve sněmovně označila návrhy změn v penzijním systému šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. Podobně hovoří i předseda SPD Tomio Okamura, který podle svých slov hned v prvním vystoupení navrhne odmítnutí reformy. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zase návrh nazval pokusem okrást důchodce a budoucí penzisty. Jde jen o nespravedlivé snižování valorizace a zvyšování důchodového věku, nikoli o reformu, uvedl Babiš v hodinovém projevu při úvodní debatě o důchodové novele.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil jednání za mimořádné, protože se po 30 letech diskusí o reformě začíná konečně jednat. „Jsme v situaci za minutu 12, každé další odložení, byť by bylo politicky jednodušší, bude přinášet větší a větší problémy pro příští vládu, ale i občany a budoucí důchodce,“ uvedl ministr. Poděkoval koaličním partnerům za věcné a korektní jednání.
Předloha předpokládá zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného.
“Není to nic jiného než prachsprosté snižování valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu,” prohlásil Babiš. Lidé, kterým je nyní 25 let, by podle něho mohli odejít do penze v 70 letech, třicátníci v 69 letech a padesátníci v 68 letech. “To je skutečně neuvěřitelné. Jak k tomu vůbec ti lidé přijdou?” tázal se předseda ANO. Vláda podle něho provádí “drakonické osekávání penzí”. “Vy zkrátka peníze seniorům nechcete dát. Celý ten balík změn je chaotický, já jsem tomu vůbec neporozuměl,” uvedl Babiš, který se pozastavil nad plánem na postupné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu.
“My jsme splnili programové prohlášení vlády na rozdíl od vás, kteří žádné nemáte,” uvedl také expremiér. ODS k tomu v reakci na sociální síti X uvedla, že Babiš během vládního angažmá neudělal nic, aby bylo na důchody i za několik let. “Neměl na to odvahu. Protože věděl, co je potřeba a psal to i ve svém programu: upravit věk odchodu do penze. Teď v opozici žádný plán nemá, diskusi odmítá. Jen závidí, že naše vláda má odvahu nutné změny udělat,” uvedla nejsilnější vládní strana.
Babiš neudělal nic, aby bylo na důchody i za několik let. Neměl na to odvahu. Protože věděl, co je potřeba a psal to i ve svém programu: upravit věk odchodu do penze.
Teď v opozici žádný plán nemá, diskuzi odmítá. Jen závidí, že naše vláda má odvahu nutné změny udělat.
— ODS (@ODScz) May 28, 2024
Vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) o možném kolapsu důchodového systému při jeho zachování beze změn označil Babiš za lež. “Strašíte lidi, vyvoláváte nejistotu a jen rozeštváváte společnost,” řekl předseda ANO. Nynější koaliční vláda podle něho nechce dát peníze na důchody a chce je utrácet za něco jiného.
“Je to jednoduché. Pro důchodce potřebujeme peníze. To je všechno,” uvedl Babiš. ANO by podle něho zavedlo druhý penzijní pilíř garantovaný státem s dobrovolným spořením na stáří. Nynější hranici 65 let pro odchod do důchodu by po případném návratu do vlády zachovalo, protože přes to “nejede vlak”, stejně tak i původní valorizační postup.
Bývalá ministryně financí a předsedkyně poslanců hnutí ANO Schillerová před jednáním uvedla, že to, co bude sněmovna projednávat, není důchodová reforma. „To je pouze diskreditace pojmu důchodová reforma. Skutečná reforma totiž musí do systému přinášet nějaké peníze navíc. Možností, jak by to šlo udělat, existuje dost. Jednu z nich má i vláda ve svém programovém prohlášení, jedná se o pilíř strategických státních investic, který by v Česku, které chce stavět jaderné reaktory, dával mimořádný smysl. Mohla by to být cesta soukromého penzijního účtu či podpora zaměstnaneckého spoření. Ale nic z toho tady dnes projednávat nebudeme,“ uvedla Schillerová.
„Pilířem navrhovaných změn je zkrátka a dobře surové poškození budoucích důchodců. Při plném náběhu změn v roce 2050 a dál si vláda od důchodců odkloní podle předkládací zprávy 170 miliard korun každý rok. Ať už prodloužením odchodu věku do důchodu nebo snížením výměry penzí,“ řekla Schillerová s tím, že pro hnutí ANO je to naprosto nepřijatelné, aby se odchod do důchodu prodlužoval kvůli „nějakým kafkovským tabulkám prodlužování života“. „Délka zdravého života Čechů se za posledních padesát let prakticky nezvýšila a nevypadá to, že by to v dalších 50 letech mělo změnit,“ dodala Schillerová.
„Česká republika dnes vydává na důchody necelých 8 % HDP. Až půjdou dnešní padesátníci do důchodu, bude to méně než 11 % HDP, což bude méně, než vydává Polsko, Rakousko, Finsko nebo Francie. Tak se asi ptáte, jak to ty státy zvládají. No zvládají to tak, že jejich vlády dbají na hospodářský růst, který je alfou a omegou důchodového systému. Kdybychom nebyli jedinou zemí v Evropě, která se nedostala na předcovidovou úroveň, ale rostli bychom třeba jako Polsko o 10 %, měli bychom letos o 200 miliard korun větší příjmy. Ano, to je zhruba o 30 miliard více, než má přinést tento šílený důchodový plán,“ vypočítala bývalá ministryně financí.
Zmíněné země to podle ní zvládají také tak, že bojují s šedou ekonomikou, která má u nás podíl zhruba 10 %. „Nejsou zeměmi zatajených tržeb, výplat na ruku, cash only a zneužívání sociálních dávek. Chybou celé této novely je to, že vnímá důchodový systém zcela izolovaně, jako bilanci příjmů a výdajů z důchodového pojištění,“ dodala Schillerová.
Podle šéfa SPD Tomia Okamury návrh důchodové reformy zhorší postavení důchodců a neřeší dlouhodobou budoucnost důchodového systému. Chce navrhnout zamítnutí návrhu. „Nejde o důchodovou reformu, jak opakovaně tvrdí Fialova vláda, ale o soubor několika parametrických úprav zákona o důchodovém pojištění. Tyto změny povedou ke zhoršení podmínek budoucích důchodců. Dvě z vládou navržených opatření jsou pro nás naprosto nepřijatelná,“ uvedl Okamura. „Jednak jde o zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let pro lidi narozené v roce 1966 mladší a snižování poměru důchodu k předchozímu pracovnímu příjmu seniorů již od roku 2026, to je absolutně nepřijatelné,“ dodal.
ZDROJ: ČTK / PL
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi