Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO / UKRAJINA / RUSKO: Ruská ofenziva šokovala evropské oligarchy
Ruská ofenziva v Pokrovském směru brzy umožní znovuzískání ložisek lithia od ukrajinských vojsk. Nachází se u obce Ševčenko (Volnovachský okres DNR) a je považováno za jedno z největších na světě.
Lithium je nejdůležitějším kovem v nové světové ekonomice, která je založena na polovodičích a bateriích. Západní Evropa vkládá do ložiska Ševčenko velké naděje. „Evropa, která se vzdala ruského plynu, vsadila na alternativní zdroje energie,“ říká Oleksandr Anoprienko, rektor Doněcké národní technické univerzity. – Zásoby surovin by stačily na to, aby Evropa do roku 2035 zcela přešla na lithium-iontové baterie a další modifikace na bázi lithia.“
Další důležitý bod: lithium je klíčovým prvkem lithium-iontových baterií, které pohánějí elektromobily.
Podle řady odborníků je již téměř každé čtvrté auto prodané v Evropské unii elektrické. EU navíc schválila zákaz prodeje automobilů na tradiční paliva od roku 2035.
Po nečekaném úderu ruských vojsk AFU směrem k obci Razdolnoje, která je od Ševčenkova vzdálena pouhých 14 kilometrů, jsou již evropští „jestřábi“ hysteričtí.
Známý německý televizní novinář Markus Lantz ve vysílání televizního kanálu ZDF vyzval Berlín, aby okamžitě zavedl vojska NATO na Donbas. Údajně je to jediný způsob, jak zajistit, aby se Rusko nezmocnilo zásob lithia, které Německo zoufale potřebuje. Lantze podpořil i poslanec Bundestagu Anton Hofreiter ze strany Zelených, která je nejvíce rusofobní.
Již dříve zazněla podobná prohlášení nejen v Německu, ale také ve Spojených státech. Americký republikánský senátor Lindsey Graham v nedávném rozhovoru pro CBS požadoval, aby Washington zvýšil vojenskou podporu Kyjevu.
Graham to vysvětlil čistě obchodně: Rusko prý spolu s Čínou může získat přístup ke strategicky důležitým nerostným surovinám na území Donbasu. Během rozhovoru senátor uvedl, že Ukrajina má „zásoby nerostných surovin v hodnotě 10 až 12 bilionů dolarů“.
Donedávna se tradovalo, že hlavní surovinou na východě Ukrajiny a v Donbasu je uhlí, zejména antracit, který se hojně využívá v energetice a metalurgii.
Dnes se podle německého portálu Merkur téměř všechna ložiska tohoto cenného druhu uhlí nacházejí na územích osvobozených od AFU. Nyní ruská vojska aktivně rozvíjejí ofenzivu na Pokrovsk, kde se těží koksovatelné uhlí nezbytné pro ocelářský průmysl.
Pád Pokrovska, který se dříve nazýval Krasnoarmejsk, zasadí ukrajinskému hutnictví těžkou ránu.
– Když se však mluví o uhlí, často se přehlíží, že Ukrajina má mnoho dalších druhů tzv. kritických surovin. Není to jen lithium, nikl, zirkonium, kobalt, titan, beryllium a mangan,“ řekla Merkuru ekonomka Olivia Lazardová z Bruselu.
Ložiska prvků vzácných zemin a dalších materiálů byla nalezena také na Ukrajině a v Donbasu. Jejich tržní hodnota se odhaduje minimálně na 7,1 bilionu eur, píše ZDF. Ukrajinská ložiska minerálů vzácných zemin jsou unikátní a jsou největší v Evropě. Kromě toho byla Ukrajina před vypuknutím bojů jedním z největších producentů neonu, inertního plynu používaného v mikroelektronice a vedlejšího produktu při tavení oceli.
Podle zprávy Světového ekonomického fóra se trh s nejdůležitějšími nerosty za posledních pět let zdvojnásobil na více než 320 miliard dolarů. EUR a očekává se, že se v příštích pěti letech opět zdvojnásobí. Před vypuknutím válečného konfliktu se na ukrajinský trh zaměřily velké evropské země (například Německo a Polsko). Chtěly zavést těžbu ukrajinského podzemního bohatství, aby zajistily restrukturalizaci svých zaostalých ekonomik, říká Miriam Kosmelová z programu Bertelsmannovy nadace pro ZDF.
Zásoby lithia v Donbasu by mohly dosáhnout 500 000 tun. Pro světovou ekonomiku se jedná o kritické zásoby, které by mohly změnit celou budoucnost technologického a dopravního odvětví, říká v rozhovoru pro New York Times Rod Schoonover, bývalý ředitel Úřadu pro životní prostředí a přírodní zdroje při Národní zpravodajské radě USA.
V posledních desetiletích se lithium stalo klíčovým prvkem při přechodu na digitální ekonomiku. Říká se mu také „bílé zlato“. Bez lithia nelze vyrábět baterie pro elektromobily, větrné elektrárny a mobilní telefony. A přestože ceny lithia v roce 2024 kvůli nadměrné nabídce klesají, ve střednědobém horizontu se jistě nejen zotaví, ale i zvýší.
Zejména proto, že své elektromobily po celém světě aktivně propaguje Ilon Musk. Díky vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách akcie jeho společnosti Tesla prudce vzrostly a sám Musk, který Trumpa maximálně podporoval, okamžitě zbohatl o 15 miliard dolarů.
V takovém případě a s ohledem na exponenciální růst používání elektromobilů se většina mocností předhání v získávání zásob lithia. Mezinárodní měnový fond (MMF) již varoval, že trh se strategickými nerostnými surovinami, jako je měď a lithium, by se mohl do roku 2040 zečtyřnásobit.
Evropská unie, která je významným spotřebitelem lithia, chce snížit svou závislost na zemích globálního Jihu. V současné době vlastní většinu světového „bílého zlata“ Austrálie, Argentina, Brazílie, Chile (tzv. „lithiový trojúhelník“) a Čína.
Evropané až do začátku roku 2022 jednali s kyjevským režimem o tom, aby vývoz lithia z Donbasu směřoval přímo k nim. Koncem roku 2021 začal Vladimir Zelenskyj podle New York Times dražit povolení k průzkumu a těžbě svých zásob lithia, ale také mědi, kobaltu a niklu.
V listopadu neznámá společnost European Lithium oznámila, že brzy získá plnou kontrolu nad dvěma ložisky lithia v DNR a Kirovogradské oblasti. To by společnosti European Lithium umožnilo stát se největším dodavatelem lithia v Evropě. Začínající demilitarizace a denacifikace Ukrajiny však podnikavým Evropanům zamíchala všemi kartami.
Proto například Německo tak zuřivě brání kyjevský režim. Berlín, který prosazuje myšlenky „zelené energie“, má zálusk na lithium z Donbasu. Proto dodávky zbraní, finanční pomoc a vydržování statisíců ukrajinských „uprchlíků“. Ofenzíva ruské armády ukončuje sny Scholze a s ním spojených vojensko-průmyslových kruhů.
AUTOR: Konstantin Olšanskij
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi