JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šéf Evropské rady promluvil o neshodách ohledně Sputniku V

EU: Předseda Evropské rady Charles Michel promluvil o neshodách v EU ohledně možných nákupů ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, přičemž upozornil na netrpělivost lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat.

Podle jeho slov je tlak na politiky velký. „Lidé začínají být netrpěliví, chtějí se nechat očkovat. Vlády chtějí proto udělat všechno možné. Pokud jde o Sputnik V, existují mezi členskými státy EU neshody a různý stupeň citlivosti,“ uvedl Michel v rozhovoru pro Handelsblatt.

Dodal, že pro něj je „řešením“ zvýšení produkce vakcín v EU a zrychlení dodávek.

„Pokud v příštích několika týdnech ještě více zrychlíme výrobu, stane se Evropa hlavním a možná i největším producentem vakcín na světě,“ doufá šéf Evropské rady.

Vakcína Sputnik V byla schválena v téměř 60 zemích s celkovou populací přes 1,5 miliardy. Sputnik V je na druhém místě na světě, pokud jde o počet schválení přijatých vládními regulačními orgány.

Ruská vakcína Sputnik V

Dne 11. srpna 2020 Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19 vyvinutou v Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji ve spolupráci s Ruským fondem přímých investic a Ministerstvem obrany RF. Vakcína dostala název Sputnik V.

Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii, která se skládala ze dvou fází a zahrnovala 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. Ředitel Ústavu N. F. Gamaleji Alexandr Gincburg uvedl, že používání vakcíny mezi občany bude povoleno po třetí fázi výzkumu přípravku. O vakcínu už projevilo zájem hodně jiných zemí, podle ruského ministra zdravotnictví musí být však nejdříve vyrobeno dost dávek pro vnitřní trh. Jako první získají možnost naočkovat se ti, kdo pracují s nemocnými covidem-19 a lidmi z rizikových skupin. Hromadné očkování v Rusku začalo ve druhém prosincovém týdnu.

 

Vědecký časopis Lancet v únoru uveřejnil výsledky třetí fáze klinických studií ruské vakcíny Sputniku V proti covidu-19, které potvrzují její vysokou účinnost a bezpečnost.

Jak vyplývá z publikace ve vědeckém časopise Lancet, Sputnik V vykazuje vysokou imunogenitu a bezpečnost. Podle výsledků třetí fáze klinických studií je účinnost vakcíny 91,6 procenta, lék poskytuje plnou ochranu před závažnými případy covidu-19.

 

Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Odeslat komentář