JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šéf kanceláře polského premiéra Michal Dworczyk: „Chování západních států vede k rozpadu Evropské unie“

EU: Chování západních států vede k rozpadu Evropské unie, řekl šéf kanceláře polského premiéra Michal Dworczyk v rozhovoru pro Polský rozhlas.

Dříve Maďarsko učinilo prohlášení o vetování rozpočtu EU na léta 2021-2027 a také dodatečného fondu určeného k překonání následků epidemie koronaviru. Stejné prohlášení učinilo Polsko. Akci Maďarska podpořilo rovněž Slovinsko. Příčina spočívá v tom, že do rozpočtu EU byl zaveden mechanismus, který dává vyčlenění prostředků EU do souvislosti s prioritou zákona v jednotlivých zemích.

„Bojujeme skutečně nejen za dodržování článků, za dodržování pravidel v partnerských vztazích, ale bojujeme v perspektivě za to, aby EU neexistovala dál pod hrozbou. Poněvadž tento způsob akcí, který navrhují dnes některé země, bohužel také někteří naši sousedé na Západě, způsobí dříve nebo později rozpad Evropské unie,“ řekl Dworczyk.

„Evropská unie byla založena před mnoha lety jako svaz zemí, jež měly partnerské vztahy, jež měly fungovat a fungovaly dlouhá léta podle čestných pravidel. Dnes ale žádá část zemí, aby se to změnilo, snaží se vnutit vlastní vůli, porušuje články dohody,“ dodal.„Dnes se to týká Polska a Maďarska, ale v perspektivě se dá říct, že je to způsob akcí, který může ohrozit celou EU,“ prohlásil šéf kanceláře.

Žádná inspirace

Na začátku listopadu jsme informovali o tom, že premiéři zemí Visegrádské skupiny označili návrh rozpočtu Evropské unie na období 2021-2027 za nespravedlivý, protože stanovuje značné snížení finanční podpory méně rozvinutým zemí EU.

Hlavní příjemci dotací se nachází ve východní části Evropské unie. Pokud bude rozpočet přijat, tak se „bohaté státy stanou bohatšími a chudé chudšími“, zdůraznil při schůzce 16 členských států EU v Praze český premiér Andrej Babiš.

Dotace na podporu ekonomicky slabších států EU se má podle návrhu rozpočtu v následujících letech snížit o 10 %. Navíc se o 15 % sníží objemy financování v zemědělství.

„Mezi starými a novými členy Evropské unie zůstává velká ekonomická propast. Je nutné pokračovat v politice finanční podpory slabých států,“ uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Odeslat komentář