JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šéf rakouských statistiků Klemens Himpele: „Žádnou vyšší úmrtnost zatím ve Vídni neevidujeme,“ Podle údajů z Rakouska koronavirus nezvýšil tamní úmrtnost

RAKOUSKO: Z rakouské Vídně přicházejí překvapivá čísla. Senátor a lékař-onkolog Jan Žaloudík upozornil, že koronavirus nezvýšil tamní úmrtnost.

Senátor Jan Žaloudík upozornil na článek serveru Info.cz, který napsal, že podle údajů z Rakouska koronavirus nezvýšil tamní úmrtnost. Ukazují to statistiky, které ve Vídni sledují z týdne na týden. „Žádnou vyšší úmrtnost zatím ve Vídni neevidujeme,“ potvrdil v rozhovoru s agenturou APA šéf rakouských statistiků Klemens Himpele. Tento závěr prý platí jak pro lidi do 65 let věku, tak nad touto věkovou hranicí.

Vídeň na základě dlouhodobých odhadů vyjadřuje také predikce, kolik lidí by v tom či onom týdnu mohlo zemřít. Sleduje případné výkyvy od těchto prognóz a pátrá po jejich příčině. Ukázalo se tak například, že v době chřipkové epidemie z počátku ledna 2017 zemřelo ve Vídni skoro 400 osob starších 65 let, zatímco podle prognóz jich mělo být jen 300. Chřipka zde tedy sehrála negativní roli. U koronaviru se ale takovýto posun neprojevil.

První pacient, u něhož byla prokázána nákaza koronavirem, zemřel ve Vídni 12. března a dosud se stejnou nákazou zemřelo 96 lidí. Testy odhalily koronavirus u 2204 obyvatel rakouské metropole. Celková úmrtnost se oproti dlouhodobé prognóze ale nijak nezvýšila a v některých týdnech dokonce poklesla. Od začátku března se i v nejstarší věkové skupině držela na průměru, pak začala ve stejném srovnání klesat. V posledním týdnu, který statistici zatím zaznamenali, tedy mezi 20. až 26. dubnem, zemřelo ve Vídni 238 obyvatel starších 65 let, zatímco prognóza počítala až s 296 úmrtími,“ napsal server.

Odeslat komentář