Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / SVĚT: Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos oznámil možnú jadrovú elektráreň na Mesiaci ako projekt. Rusko chce spolupracovať s Čínou. Teraz prejavuje záujem aj India.
Rusko a Čína uvažujú o vybudovaní spoločnej jadrovej elektrárne na mesačnom povrchu. Obe krajiny už v roku 2021 podpísali vyhlásenie o úmysle rozšíriť svoju spoluprácu vo vesmíre.
Vtedy išlo aj o zriadenie spoločnej lunárnej základne, medzinárodnej stanice pre výskum Mesiaca ILRS (International Lunar Research Station). Tá bude vytvorená v južnej polárnej oblasti nášho hviezdneho suseda a bude skonštruovaná roboticky.
V najbližších rokoch vyšle ľudová republika niekoľko misií na Mesiac Chang’e. Ruská federácia by mala výstavbu podporiť svojimi misiami Luna.
Podľa ruskej jadrovej spoločnosti Rosatom bude lunárny reaktor s jadrovým pohonom postavený s „minimálnou ľudskou účasťou“ a uvedený do prevádzky okolo roku 2036.
Ako uvádza ruská štátna tlačová agentúra TASS, šéf Rosatomu Alexej Lichačev začiatkom tohto mesiaca na stretnutí Východného ekonomického fóra vo Vladivostoku uviedol, že o projekt prejavila záujem aj India.
Lichačev povedal potenciálnym investorom:
„Úlohou, na ktorej pracujeme, je výstavba jadrovej elektrárne na Mesiaci s energetickou kapacitou do pol megawattu (…), naši čínski aj indickí partneri majú veľký záujem o spoluprácu, keďže kladieme základy pre niekoľko medzinárodných vesmírnych projektov.“
Dillí sa zatiaľ k zamýšľanej spolupráci nevyjadrilo. NASA tiež uvažovala o vybudovaní podobných reaktorov pre svoje vlastné budúce lunárne základne.
Zpracoval: Zem&Vek
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi