ČESKO: Horní komora po sedmihodinové debatě schválila volební novelu beze změn. Možnost korespondenční volby odmítla.
Novelu podpořilo 54 ze 75 přítomných senátorů. Novela volebního zákona mimo jiné zavádí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Ačkoli opět zvýhodňuje úspěšnější strany, nyní je to mírnější než tomu bylo doposud. Mandáty se mají přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran.
Omezuje se i vstupní bariéra do Sněmovny pro koalice. Nyní dvoučlenné uskupení musí získat alespoň sedm procent hlasů a vícečlenné koalice musí mít jedenáct procent hlasů. Dosud byla pravidla mnohem přísnější. Dvoučlenné koalice musely získat deset procent a tříčlenná uskupení patnáct procent hlasů. V případě samostatně kandidujících stran novela ponechala pětiprocentní hranici.
Senát dále nepřijal možnost
korespondenční volby pro občany žijící v zahraničí. Důvodem bylo to, že by to Sněmovna v současném složení nepodpořila. Ke korespondenční volbě se Senát ještě vrátí po poslaneckých volbách, kdy bude nové složení Dolní komory.
Novela, která je reakcí na únorové rozhodnutí
Ústavního soudu, nyní musí podepsat prezident Miloš Zeman.
Právě rozhodnutí Ústavního soudu
vzbudilo velkou kritiku ze strany některých politických stran i prezidenta Zemana. Ten dokonce
odvolal své původní rozhodnutí vyznamenat předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Podle Zemana poškodil Rychetský Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně.
Podle Ústavního soudu část volebního zákona porušuje rovnost volebního práva a šance kandidátů. Toto rozhodnutí
kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého otřásá důvěrou občanů v politický systém.
„Snaží se ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu nepřísluší. Ukazuje se, že republiku neřídí lidmi volení zástupci, ale ústavní soudci,“ uvedl tehdy Babiš.
Podle nového systému by například hnutí ANO získalo o devět poslanců méně. Jednoho poslance by ztratili i občanští demokraté. Naopak klub STAN by o tři poslance posílil, TOP 09 by posílilo o dva poslance, Piráti o dva poslance a KSČM a SPD by získaly o jednoho poslance navíc.
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat ve dnech 8. a 9. října. Piráti a STAN ovšem
chtějí rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vyvolat tak předčasné volby.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi