Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Vedci z Univerzity v Cambridge zverejnili novú štúdiu, v ktorej tvrdia, že deti už od veku 15 rokov by mali užívať statínové lieky proti cholesterolu na zníženie rizika srdcového infarktu alebo mŕtvice.
Pri takom množstve mladých ľudí, u ktorých sa v dôsledku masového covidového očkovania rozvinú srdcové problémy, sa medicínski experti očividne snažia nájsť riešenia. Dokonca zachádzajú tak ďaleko, že mladým ľuďom pretláčajú nebezpečné lieky na srdce.
Podľa výskumného tímu môže vysoký alebo kolísavý cholesterol v detstve viesť k stavu srdca nazývanému ateroskleróza. Tukové usadeniny sa časom hromadia v arteriálnom systéme, čo spôsobuje znižovanie prietoku a zásobovanie srdca, prípadne mozgu krvou. No a to môže viesť k smrteľným infarktom a mozgovým mŕtviciam.
Vedúci autor štúdie, profesor kardiológie Ziad Mallat, hovorí, že maloleté deti by mali začať užívať statínové lieky na cholesterol v prípade, ak tradičné „opatrenia zmeny životného štýlu zlyhali“.
Vo svojej štúdii profesor Mallat a jeho tím kŕmili dve skupiny hlodavcov stravou bohatou na tuky plnou „zlého“ cholesterolu. Potkany jedli jedlo s vysokým obsahom tuku buď prerušovane, alebo nepretržite.
„Keď som sa opýtal svojej skupiny a niekoľkých ľudí, ktorí sú odborníkmi na aterosklerózu, nikto mi nevedel povedať, aký bude výsledok,“ povedal Mallat, expert Britskej srdcovej nadácie (British Heart Foundation) na kardiovaskulárnu medicínu.
„Niektorí ľudia si mysleli, že to nebude žiadny rozdiel. Iní si mysleli, že to zmení riziko.
V skutočnosti sme zistili, že prerušovaná diéta s vysokým obsahom tukov, ktorá sa začala, keď boli myši ešte mladé v intervale jeden týždeň tuková strava, niekoľko týždňov pauza, ďalší týždeň znova atď., bola najhoršou možnosťou z hľadiska rizika aterosklerózy.“
Vysoký cholesterol v detstve vraj súvisí s upchatými tepnami v dospelosti
Podľa vedcov je kolísanie hladín cholesterolu nebezpečné, pretože neustála zmena môže poškodiť ochranné imunitné bunky známe ako rezidentné arteriálne makrofágy. Keď sa tieto makrofágy poškodia, často sa prejaví skoré štádium aterosklerózy.
Prerušovaná hladina vysokého cholesterolu môže zabrániť tomu, aby sa rezidentné arteriálne makrofágy stali ochrannými a namiesto toho urýchliť rozvoj aterosklerózy.
Pokiaľ ide o ľudskú časť výskumu, profesor Mallat a jeho kolegovia sa zamerali na 2 000 ľudí vo veku od 3 do 12 rokov, ktorí sa prvýkrát zúčastnili výskumu srdca v 80. rokoch. V súčasnosti sú títo ľudia vo veku 30 až 50 rokov.
Všetkým účastníkom bol v dospelosti urobený ultrazvuk na krčných tepnách. Tí, ktorí vykazovali vysoké hladiny cholesterolu ako deti, mali v súčasnosti väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať najväčšiu tvorbu plaku v tepnách.
„To znamená, že by sme to nemali nechať až do neskoršieho veku, kým sa nezačneme pozerať na hladinu cholesterolu,“ povedal profesor Mallat.
„Ateroskleróze možno potenciálne predchádzať znížením hladiny cholesterolu, ale musíme o tom jednoznačne začať premýšľať oveľa skôr v živote, ako sme si doteraz mysleli.“
V rozhovore pre médiá o svojich zisteniach Mallat povedal, že je potrebné zvýšiť povedomie o rizikách. Potom by mali nasledovať „skríningové“ programy, ktoré vyhľadajú blokády tepien v skoršom veku, aby sa statíny mohli predpisovať väčšiemu počtu detí.
„Naše štúdie naznačujú, že by sme mali premýšľať o zvyšovaní povedomia verejnosti o škodlivom vplyve vysokých hladín cholesterolu už v ranom veku,“ dodal profesor Mallat.
„Prvým krokom je zvýšenie povedomia, potom by neskôr mohli byť zavedené programy „skríningu“ v oveľa mladšom veku, ako sa to robí v súčasnosti.“
Mallat verí, že vekové rozpätie 15 až 18 rokov je vhodným časom na to, aby sa deti začali podrobovať skríningu srdcových problémov, keďže ide o „citlivé“ obdobie v živote človeka.
Záver
Podľa nášho názoru ide o šialenosť, ktorá má dva ciele. Prvým je zvýšenie predaja statínových liekov, ktoré sú už dnes dojnou kravou farmaceutického priemyslu. No a druhým cieľom je zakryť následky očkovania detí proti covidu. Dve muchy jednou ranou.
Téme vysokého cholesterolu a jeho prírodnej liečbe sa samostatne venujeme v elektronickej knihe, ktorú sme pred časom publikovali.
V knihe sa dozviete veci ako napríklad to, aké sú všetky riziká liekov statínov, čo robiť, ak vám lekár nechce dovoliť tieto lieky vysadiť, aká je pravda o nízkotučnej strave, aké sú príznaky a čo je skutočná príčina upchávania krvných ciev, ako cievy vyčistiť, ak už sú upchaté a množstvo ďalších užitočných informácií.
AUTOR: Ethan Huff
Zpracoval: BadatelNet
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi