JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šichtařová: Zelení šialenci nám nesmú vziať naše autá a byty, posúvame sa k socializmu

ČESKO: Ekonómka a spisovateľka Markéta Šichtařová v rozhovore pre DV TV vysvetlila, prečo by nemali byť politické neziskovy financované z verejných zdrojov a prečo by mali byť ekonomika a ekológia od seba nezávislé

V úvode rozhovoru uviedla, že v poslednej dobe pozoruje, aj sama na sebe, že ako sa spoločnosť polarizuje, tak to človeka núti k tomu, aby sa trochu viac „radikalizoval“ vo svojom vyjadrovaní.

Hoci sa v svojej argumentácii snaží používať fakty a čísla, vždy sa nájde nejaký oponent, ktorý s jej názorom nesúhlasí a začne ju označovať za manipulátora, klamára a ruského agenta. „Máte sklon na to reagovať podobnou mincou. Lebo viete, že ten človek vie, že vy neklamete a máte iný názor, ale označuje to zámerne takým slovom, ktoré proste samo o sebe je už nejako posunuté,“ vysvetľuje ekonómka a dodáva, že v takýchto prípadoch je jej reakcia viac emotívna.

Šichtařová tvrdí, že dnešná mladá generácia je ovplyvnená tým, že nepoznala nepohodlie, nezažila vojnu a „vyrastá ako v bavlnke“, a preto začala svoje akékoľvek prianie považovať za svoju potrebu tvrdiac, že na to má nárok. „V okamihu, keď ľudia začnú výdobytky spoločnosti považovať za svoje nároky, tak to nutne vedie k určitému posúvaniu morálky,“ tvrdí ekonómka. Ľudia sa potom stávajú viac a viac sebeckými a myslia predovšetkým na svoje potreby. Následkom toho sa od spoločnosti požaduje, aby vyhovela množstve „nárokov“, ktoré sa nedajú splniť, čo nás posúva do akéhosi socialistického vnímania spoločnosti, kde má každý pocit, že aj keď nepracuje, môže stále niečo dostávať.

V ďalšej časti rozhovoru sa venovali jej nedávnemu blogu, kde uviedla, že nechce, aby boli politické neziskovky financované z verejných peňazí. „Tým hovorím, že chcem, aby bol veľmi malý štát a aby štát nezasahoval do toho, aký spôsobom ľudia žijú,“ vysvetlila.

Politické neziskovky sa podľa jej názoru snažia ovplyvniť život v spoločnosti bez toho, aby prešli testom volieb, tak ako to býva u politických strán. A ak sa im podarí presadiť názor, že ich požiadavky sú vo verejnom záujme, tak sa im potom podarí získať peniaze daňových poplatníkov. Problém je ale v tom, že sa spoločnosť ako celok nezhodla na to, že v ich prípade ide o verejný záujem, ktorý je vlastne deklarovaný napríklad u politický strán tým, že prejdu voľbami.

„Chcem, aby politické neziskovky mali slobodu slova a hovorili, čo hovoriť chcú a aby boli, rovnako ako ja, financované zo súkromných peňazí, ktoré si buď sami zarobia, alebo ktoré dostanú od súkromných darcov.“

Neziskovky akceptuje, ale vadí jej, že na presadzovanie svojho názoru používajú verejné peniaze tvrdiac, že je to vo verejnom záujme a to aj napriek tomu, že v skutočnosti môže ísť o názor iba malej skupiny ľudí.“V okamihu, keď ide o politický názor, ktorý môže ovplyvniť celú verejnosť, tak by nemal byť financovaný z verejných peňazí,“ myslí si ekonómka, ktorej vadí, že sa dnes neziskovky dostávajú k verejným peniazom aj keď nepresadzujú verejný záujem.

V rozhovore sa venovali aj téme študentských protestov za lepšiu klímu. Takéto hnutia podľa jej názoru môžu zvrhnúť kapitalizmus. „Problém je v tom, že mám pocit, že ľudia, ktorí sa angažujú okolo environmentalizmus, tak im leží na duši aj blaho zeme, ale potom je tu kopa ľudí, ktorí vytvárajú predstavu ako sa zem rúti do totálnej katastrofy a vytvárajú strachy, ktorým mnohý podliehajú,“ ozrejmila Šichtařová, podľa ktorej takýto ľudia na celej situácii profitujú. Okolo témy zmeny klímy sa podľa jej názoru urobil obrovský biznis.

„Klíma nie je niečo, čo by sme mali riešiť, pretože klímu nie sme schopní vyriešiť. My sa musíme klimatickým zmenám prispôsobiť. My musíme riešiť to, aby nám zelení šialenci nevzali naše autá a naše byty,“ tvrdí ekonómka podľa ktorej by sme sa potom dostali niekde do roku 1989, kedy budeme tak chudobní, že sa nebudeme môcť s ekologickými zmenami vyrovnať.

Netvrdí, že sa vedci sa v tejto otázke úplne mýlia, len si myslí, že by vedci nemali určovať to, ako by sme mali žiť. Ekonómka tiež tvrdí, že v momente, keď do ekonomických rozhodnutí začneme „ťahať“ ekológiu, tak to povedie k totalite. „Tvrdiť, že centrálny bankár má schváliť len také projekty, ktoré sú ekologické, je hlúposť.“ Pretože len silná a bohatá spoločnosť si bude vedieť s prípadnými ekologickými problémami poradiť, dodala Šichtařová v závere.

Odeslat komentář