Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO: Šílenství, které začalo už za Merkelové a Scholz jej následně uvedl do praxe, vede dosud nejprůmyslovější zemi v Evropě k postupné deindustrializaci, neboť mimo vysokých cen energií v Německu reálně hrozí masivní výpadky proudu. V případě špatného počasí totiž nebudou větrníky a solární panely zvládat dodávat dostatek energie pro celé Německo.
Náš západní soused je v podstatě stále více závislý na dovozu – a to zejména z Francie. Zřejmě ani tak není Německo schopné garantovat spolehlivý přísun energie. Aktuálně se totiž řeší případné nucené odstávky průmyslových podniků zejména v době, kdy nesvítí slunce a je bezvětří.
Vzhledem k naší velké závislosti na Německu je to samozřejmě důležitá zpráva i pro nás. Pokud se totiž další a další firmy budou přesouvat mimo Evropu, postihne nás to úplně stejně jako současného hegemona.
V Německu, poté, co byly odstaveny poslední jaderné elektrárny, aby zlá jaderná energie nezanášela vedení „čisté a levné elektřiny“ z větru a slunce, to nyní dokonce zachází tak daleko, že vláda chce diktovat průmyslu, kdy může vyrábět a kdy ne.
Nejprve se o omezení provozu pokoušeli prostřednictvím finančních pobídek. Ústředním bodem je nový dokument Spolkové agentury pro sítě o klíčových otázkách týkající se regulace poplatků za rozvodnou síť v průmyslu.
Výkup elektřiny se má přizpůsobovat aktuálnímu vývoji cen na energetických burzách – tedy podle toho, jak je elektřina dostupná. Protože s tím jsou vždy problémy.
Například v Bádensku-Württembersku se nedávno objevily výzvy občanům, aby v určitých obdobích šetřili elektřinou, aby nedošlo k přetížení sítě.
A Spolková agentura pro sítě může například omezit nabíjecí stanice pro elektromobily a přidělovat elektřinu, aby se zabránilo možnému výpadku proudu.
To, co přichází nyní, však pravděpodobně povede ještě více společností k tomu, aby zvážily, zda by nebylo lepší přemístit výrobní závody z Německa.
Klaus Müller, předseda Spolkového úřadu pro sítě, vysvětluje nový plán takto: „Staré slevy na poplatcích za rozvodnou síť již nesplňují požadavky elektrizační soustavy, která se vyznačuje vysokým podílem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
V budoucnu chceme poskytovat speciální pobídky pro spotřební chování průmyslu, aby sloužilo systému. Průmysl a obchod mají platit nižší poplatky za rozvodnou síť, pokud budou spotřebovávat více elektřiny v situacích, kdy budou vysoké dodávky elektřiny a utlumovat v době, kdy jí bude málo.“
Spolkový úřad pro sítě k tomu dodává:
„Navrhujeme přechod od rigidního k flexibilnímu systému. Nyní chceme budoucí systém podrobně prodiskutovat se všemi zúčastněnými stranami.“
To neznamená nic jiného, než že pokud slunce nebude svítit dostatečně nebo nebude foukat vítr, měly by společnosti snížit nebo zastavit výrobu, aby snížily spotřebu elektřiny.
Společnosti, které se podřídí, mají být odměněny nižšími poplatky. Na těchto základech je stěží možné udržet při životě údajně progresivní ekonomiku. Zejména proto, že se zdá téměř absurdní, že se podnikatel před podáním nabídky nebo přijetím objednávky bude radit s meteorologem, aby vypočítal výrobní procesy a náklady.
Opatření, která jsou nyní plánována, i když se nazývají přechodnými pravidly, jasně ukazují na selhání transformace energetiky a ve skutečnosti nejsou ničím jiným než reakcí na problémy, které s ní přišly.
Německo se tak nyní pokouší co nejvíce zabránit výpadkům proudu na úkor produktivity, místo aby se napravily chyby, k nimž došlo. A to lze do budoucna očekávat, že se vše ještě zhorší.
Povinně totiž na elektřinu přejdou nejen všichni motoristé, ale prakticky i každá domácnost, neboť v Německu mají být do roku 2029 všechny domácnosti vytápěny tepelným čerpadlem.
V zimě tak bude elektrická síť obzvláště přetížena, což povede k dalšímu omezování průmyslu, pokud tedy vůbec ještě nějaký v zemi zůstane.
Aby mohlo dojít k pozitivní změně, pak by všichni politici museli přiznat, že to pokazili a museli by vrátit jaderné elektrárny zpět do sítě, aby zajistili bezpečnost dodávek a nízké ceny energie pro občany a průmysl.
I když německý ministr hospodářství Zelených Robert Habeck prohlásil energetickou krizi za zažehnanou, realita ukazuje, že to byl spíše bláhový sen či lživá předvolební agitka.
Spolková agentura pro sítě nyní zahájila konzultační fázi ke svému dokumentu o klíčových otázkách, která má trvat do 18. září 2024. Nařízení má vstoupit v platnost 1. ledna 2026. Alespoň pokud se do té doby nic zásadního nestane.
K uvedenému již jen dodávám, že pokud se do té doby něco stane, tak především to, že jen několik dalších velkých společností opustí nejen Německo, ale Evropu jako takovou.
S plány, které má pro nadcházející období Brusel, to totiž nebude mít v EU jednoduché nejen průmysl, ale ani zemědělství…
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi