JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Silne proamericky založený minister obrany SR Jaroslav Naď chce modernizovať vojenské letisko Sliač. Na vojenskú základňu USA sa to vraj nezmení. Verí mu ešte niekto?

SLOVENSKO: Minister obrany Jaroslav Naď chce modernizovať Leteckú základňu Sliač, pričom chce k tomuto procesu pristupovať “zodpovedne a transparentne”. Počas návštevy základne uviedol, že v súvislosti s jej projektom vraj v minulosti vznikali rôzne klamstvá.

“Rád by som zdôraznil, že v nijakom prípade nepôjde o vznik amerických základní na našom území. Budem veľmi rád, keď sa nám podarí získať finančné prostriedky z iných zdrojov, ako sú dane našich daňových poplatníkov. Osobitne v tejto krízovej situácii,“ vyhlásil s dôvetkom, že bývalá vláda vyčlenila na modernizáciu základne 55 miliónov eur, nevypracovala však realizačný projekt.

V roku 2018 ponúkli USA Slovenskej republike vojenské investície v hodnote 105 miliónov dolárov, ktoré chceli použiť na vybudovanie a modernizáciu leteckých základní pri Sliači a Malackách za účelom masívnejšieho rozmiestnenia a využitia americkej vojenskej techniky a kapacít na území Slovenska. Táto ponuka vyvolala v slovenskej verejnosti búrlivé reakcie.

Vtedajší poslanec NR SR a prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška vyhlásil, že za ponukou je zámer vybudovať americké vojenské základne na Slovensku, pričom, väčšina investícií by smerovala do kapacít, ktoré by vyhovovali americkej, nie slovenskej armáde.

Bývalý vysoký funkcionár generálneho štábu a ministerstva obrany Peter Švec bol k zámeru americkej finančnej pomoci slovenským vojenským letiskám zdržanlivý. “Napríklad nemecké letisko Ramstein je čisto v amerických rukách a Nemci tam nerozhodujú o ničom,” upozornil.

Jaroslav Naď, ktorý bol v minulosti riaditeľom Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, americkú pomoc podporoval a tvrdil, že je výhodná. “Do modernizácie vojenských základní pozdĺž východných hraníc NATO Američania investujú v najbližších rokoch nemalé sumy. Američania na to na bilaterálnej úrovni vyčlenili špeciálne zdroje, ktoré sú naozaj štedré. Je na to potrebné podpísať bilaterálnu medzivládnu dohodu,” povedal v roku 2018 Naď.

Odeslat komentář