Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Škandál! Krajská prokuratúra v Prešove v piatok vydala vyhlásenie, že rozhodla v prípade smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Vylúčila cudzie zavinenie a zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Akosi to však ZABUDLA oznámiť splnomocnenému zástupcovi poškodenej strany europoslancovi Miroslavovi Radačovskému.
V piatok 25. novembra 2022 prešovský krajský prokurátor Pavol Matija vyhlásil, že cudzie zavinenie je vylúčené: všetko, čo sa stalo vo väzení a vojenskej nemocnici bývalému policajnému prezidentovi generálovi Milanovi Lučanskému, si vraj spravil sám. Podľa vyšetrovateľa a prokurátora tam nebolo žiadne cudzie zavinenie, nikto sa k Lučanskému nedostal a o Lučanského bolo riadne postarané. Skrátka všetko bolo tak, ako malo byť…
Podľa prokurátora Matiju vyšetrovanie bolo nestranné a odborné, bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Takmer na všetkých vyšetrovací úkonov sa podľa neho zúčastňoval dozorový prokurátor, na niektorých aj generálny a krajský prokurátor. Prokurátor Marek Švagerko doplnil, že v rámci vyšetrovania bolo vykonaných veľké množstvo úkonov, vypočuli troch poškodených, zrealizovali 87 výsluchov, tri konfrontácie svedkov, niekoľko znalcov, uskutočnila sa aj rekonštrukcia udalostí, zhromaždili sa znalecké posudky, listinné materiály a podklady.
O tom, že malo byť ukončené vyšetrovanie vo veci gen. Lučanského Krajskou prokuratúrou v Prešove, som sa dozvedel z medializovaných správ. Žiadne rozhodnutie ako splnomocnenému zástupcovi poškodenej strany mi nebolo doručené. Nepoznám jeho obsah, formu a preto sa k nemu nemôžem vyjadriť, uviedol na sociálnej sieti Radačovský.
Europoslanec upozorňuje, že brífing, uskutočnený v piatok vedením Krajskej prokuratúry v Prešove, nie je rozhodnutím vo veci. Rozhodnutie vo veci sa uskutočňuje písomne a doručením stranám v konaní, medzi ktoré patrí aj strana poškodená.
„Preto brífing KP v Prešove považujem za neobjektívny a škandalózny. Len po doručení písomného rozhodnutia sa môžem k rozhodnutiu objektívne a relevantne vyjadriť. Pokiaľ však takéto rozhodnutie bolo už vyhotovené a bolo trestné stíhanie v prípravnom konaní zastavené, tak po jeho doručení určite podám mimoriadny opravný prostriedok a vykonám všetko pre to, aby ako nezákonné bolo zrušené,“ dušuje sa politik a bývalý sudca.
Podozriví nemusia hovoriť pravdu
Pripomína, že nie poškodená strana, nie Radačovský, ale orgány činné v trestnom konaní, Úrad inšpekčnej služby pod dozorom prokurátora, začali vo veci trestné stíhanie proti nestotožneným osobám, pôsobiacimi v inštitúcii Zboru väzenskej a justsičnej stráže, pôsobiacimi vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku.
„Je potom veľmi pozoruhodné, a to som pochopil z brífingu KP, že predovšetkým na základe výpovede osôb z tohto prostredia, ktoré boli v zmysle začatia trestného stíhania podozrivé, bola vec ukončená zastavením. Veď predsa podozriví nemusia hovoriť pravdu. Zo zákona nemusia hovoriť o okolnostiach, ktorými by privodili trestné stíhanie sebe, osobám blízkym, medzi ktoré patria aj ich nadriadení a pod,“ vysvetľuje Radačovský.
Na druhej strane, Prokuratúra, javí sa, absolútne neakceptovala dôkazy, právne relevantné vyjadrenia, produkované poškodenou stranou, prízvukuje zástupca rodiny Lučanských. Viaceré znalecké posudky a expertízy, o ktorých sa hovorilo na brífingu, podľa názoru poškodenej strany sú nejednoznačné, umožňujúce dvojitý výklad a niektoré dokonca učinené v rozpore s Trestným poriadkom.
Radačovský hovorí, že poškodená strana v priebehu dvoch rokov vyšetrovania nemala možnosť odborne a vecne mediálnym spôsobom sa k veci vyjadriť. Pokiaľ nebude umožnené verejne, spôsobom LIVE (naživo) sa vyjadriť poškodenej strane, tak o objektívnosti vyšetrovania a o dôkazoch v spise sa nachádzajúcich, verejnosť nikdy objektívne informovaná nebude.
„Počkám si na doručenie rozhodnutia KP v Prešove a ďalším zákonným postupom sa budem domáhať objektívnej pravdy. Po doručení rozhodnutia KP v Prešove, som ochotný na požiadanie akéhokoľvek relevantného média k danej veci sa vyjadriť. Pred doručením takéhoto rozhodnutia a jeho preštudovaní si, by moje vyjadrenie bolo len akýmsi zbytočným brífingom tak, ako bol, podľa môjho názoru, zbytočný a skôr politický brífing Krajskej prokuratúry,“ uzavrel Radačovský.
Skutok sa stal, nie je však trestným činom
Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. V piatok o tom informoval prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.
„Skutok sa stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Nastal následok, bolo však vylúčené cudzie zavinenie,“ uviedol prokurátor v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa zranení utrpených v cele.
Matija garantoval, že išlo o nestranné a odborné vyšetrovanie bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov.
Exšéf polície Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.
Čo na to hovorí Radačovský?
Prešovská krajská prokuratúra uzavrela prípad generála Lučanského s tým, že tam nebolo žiadne cudzie zavinenie. Čo si o tom myslíte?
Radačovský: Iba zo správ v médiách som sa dozvedel, že malo byť ukončené vyšetrovanie vo veci generála Milana Lučanského. Že o tom mala rozhodnúť prokuratúra v Prešove. Mne zatiaľ, ako splnomocnenému zástupcovi poškodenej strany, nebolo doručené žiadne rozhodnutie. Teda oficiálne o tom neviem, neviem o aké skutočnosti sa to rozhodnutie opiera, čiže právne relevantne sa k tomu vyjadriť nemôžem.
Ak je však pravdou, čo sa píše – a to v tejto chvíli neviem, lebo medializované správy nemôžem brať ako platné rozhodnutia – tak určite sa proti tomu rozhodnutiu podá opravný alebo mimoriadny opravný prostriedok.
Podľa môjho názoru je totiž absolútne vylúčené, aby na základe dôkazov, nachádzajúcich sa v dvetisícstranovom spise, ktorý perfektne poznám, mohol niekto rozhodnúť tak, že generál Lučanský si všetky poranenia a smrť spôsobil sám. Považujem to za absolútne vylúčené, pretože dôkazy svedčia o opaku.
A ak – a to neviem, lebo opakujem, nemám oficiálne vyrozumenie – ak krajská prokuratúra opiera svoje rozhodnutie len o výpovede svedkov a neberie do úvahy exaktné dôkazy, ako je napríklad znalecký posudok o príčine smrti a ostatné dôkazy, a neakceptuje dôkazy, ktoré produkovala poškodená strana, tak je tu jedna zaujímavá vec: nebola to poškodená strana, nebol to Radačovský ani rodina Lučanských, kto začal vo veci trestné stíhanie.
V tej veci začal trestné stíhanie Úrad inšpekčnej služby pod dozorom prokurátora. A začal to trestné stíhanie proti doposiaľ nestotožneným osobám v postavení príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže, ale sú tam náznaky, že aj policajtov a pracovníkov vojenskej nemocnice v Ružomberku. Všetky tieto neznáme osoby boli v postavení podozrivého. A je asi každému jasné, že podozriví môžu, ale aj nemusia vo veci vypovedať objektívne – podozrivá osoba nemusí objektívne vypovedať o okolnostiach, ktorými by privodila trestné stíhanie sama sebe alebo blízkej osobe
Ak na základe výpovedí týchto osôb, v podstate podozrivých, dospel krajský prokurátor k svojmu záveru, že tam nebolo žiadne cudzie zavinenie, a absolútne pri tom nebral do úvahy dôkazy, ktoré produkuje poškodená strana, bolo by to veľmi čudné rozhodnutie a namieste by bola otázka, nakoľko je takýto záver z právneho hľadiska akceptovateľný.
Krajský prokurátor vo svojom vyhlásení uviedol, že bolo vykonaných množstvo znaleckých dôkazov a úkonov…
Radačovský: Isteže. Napríklad príčina smrti sa neskúma výpoveďami svedkov, príčinu smrti v zmysle Trestného poriadku môže ustáliť len znalec, súdny lekár. Lenže znalecký posudok znalcov, súdnych lekárov, o smrti Milana Lučanského je taký rozporný a procesne nespôsobilý, že na jeho základe sa nedá konštatovať, že generál Lučanský si spôsobil poranenia sám.
A tu je potom otázka: na základe čoho sa vlastne konštatuje, že si tie poranenia spôsobil sám? Na základe výpovede svedkov? Na základe výpovedí členov príslušných útvarov, ktorí sú sami podozrivými? To by bolo právne neakceptovateľné. Ale nechcem predbiehať, k tým veciam sa vyjadrím, keď budem vedieť o tom rozhodnutí prokurátora viac.
Jednu vec však môžem konštatovať: generál Milan Lučanský bol prezidentom Policajného zboru SR. Verejnosť má právo poznať objektívnu pravdu o okolnostiach jeho smrti, o okolnostiach jeho rozsiahlych poranení, ale nie iba z jednej strany. Verejnosť má právo poznať aj názor procesnej strany, ktorou je splnomocnený zástupca poškodeného. Splnomocnenému zástupcovi poškodeného však, teda mojej osobe, v priebehu dvoch rokov mainstreamové médiá žiadnym spôsobom neumožnili vyjadriť názor na túto vec, vyjadriť sa k jednotlivým dôkazom.
Bývalá ministerka spravodlivosti Kolíková ustanovila vyšetrovaciu komisiu, ale mne ako zástupcovi poškodenej strany nebolo umožnené zúčastniť sa jej. Po ukončení činnosti tej komisie mi nebolo umožnené zúčastniť sa tlačovej besedy. A podobné je to aj teraz: pán krajský prokurátor zvolá tlačovú konferenciu a zvláštnym politickým spôsobom rozpráva o tom, koľko sa oni napracovali, aké úkony povykonávali a ako objektívne a zákonne dospeli k záveru, že generál Lučanský si poranenia a smrť spôsobil sám. A právny zástupca poškodenej strany sa to dozvie z médií.
Hoci z právneho hľadiska vzaté, nemôžem si nárokovať právo byť na tej tlačovej konferencii, ale myslím si, že by bolo objektívne a správne, aby aj mne bolo umožnené informovať médiá, aby aj ja som mohol, tak ako pán prokurátor, poukázať na dôkazy, ktoré svedčia o opaku. Kým nebude mať aj poškodená strana priestor, aby poukázala na dôkazy, ktoré svedčia o opaku tvrdení prešovskej krajskej prokuratúry, tak mediálna objektivita informovania o tomto prípade je na bode mrazu.
No oni by vám iste povedali, že veď máte slobodu vyjadrovania a môžete si zorganizovať vlastnú tlačovú konferenciu…
Radačovský: Otázka je, kto by na takú tlačovú konferenciu prišiel a kto by potom aj informoval o tom, čo by tam zaznelo.
Hlavné správy by tam prišli a aj by o všetkom informovali.
Radačovský: To je dobre. Tu však ide o rovnaký priestor pre informácie z oboch strán a vy sám viete, ako to v praxi je.
Pokiaľ ide o to rozhodnutie, ak teda už je na svete – opakujem, zatiaľ mi nič nebolo doručené – tak až vtedy sa budem môcť k nemu relevantne vyjadriť. Všetci stále hovoria o transparentnosti konania a podobne – ale veď ja som tiež podal množstvo podaní, množstvo dôkazov, ale nikto o to nemá záujem. Takáto je objektivita informovania a potom aj hodnota takého brífingu.
Život ide ďalej, ja sa tohto prípadu nevzdám, ja mám úplne iné dôkazy, z ktorých vyplývajú iné závery, a budeme v tejto veci naďalej konať. To je všetko čo môžem v tejto chvíli povedať.
ZDROJ: hlavnydennik.sk / hlavnespravy.sk
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi