JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Skandál: USA nedaly víza ruským senátorům, ti nemohou do OSN.

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to ruská státní tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.
Šéf zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov nedostal vízum do USAŠéf zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov nedostal vízum do USA
Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.
„Americká strana porušila závazky vůči mezinárodnímu společenství a nevystavila včas víza řadě členů (ruské) oficiální delegace, včetně mne,“ řekl Kosačov novinářům. „Je to neslýchaná akce, která je nevysvětlitelná a neospravedlnitelná,“ dodal.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová chování USA označila za skandální projev neúcty k členským státům OSN. Americká strana podle ní svůj krok zdůvodnila „technickými problémy“, přestože žádost Moskva podala včas. O incidentu chce ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluvit na schůzce s americkým protějškem Mikem Pompeem, řekla mluvčí.
Spojené státy mají povinnost udělovat víza zemím, které o to v souvislosti se zastupováním ve světové organizaci požádají. Občas ale americké úřady regule OSN obcházejí, aby postihly znepřátelené režimy, například Kubu nebo Írán.
       cz24.NEWS / iDNES.cz

Odeslat komentář