Skandální spor námořnictva USA kvůli zvládání nákazy Koronaviru dosáhl vrchol: z funkce odstoupil úřadující ministr námořnictva Thomas Modly

USA: V USA odstoupil z funkce úřadující ministr námořnictva Thomas Modly. Důvodem jsou spory o zvládání nákazy koronavirem na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Prezident Donald Trump na uvolněný post nominoval Jima McPhersona, který byl tajemníkem pro záležitosti armády.

Odstoupení Modlyho oznámil podle agentury Reuters americký ministr obrany Mark Esper, kterému se Modly zodpovídal.

„Přijal jsem rezignaci ministra Modlyho. Odstoupil na svou žádost, kdy před sebou upřednostnil námořnictvo a námořníky, takže USS Theodore Roosevelt a námořnictvo jako instituce se mohou posunout kupředu,“ řekl Esper.

Ministerstvo námořnictva je podobně jako ministerstvo armády či ministerstvo letectva jednou z organizačních složek ministerstva obrany, které je řídicí institucí.

Na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt se potvrdilo několik desítek případů nákazy koronavirem, na což kapitán Brett Crozier reagoval dopisy, kterými nadřízené i americké činitele vyzýval k evakuaci plavidla. Modly kapitána odvolal, protože podle něj vyvolal paniku, když dopis adresoval příliš mnoha lidem. Croziera nazval mimo jiné hlupákem a naivou.

Většina posádky již plavidlo opustila a přešla do karantény.

Na letadlové lodi, která nyní kotví na Guamu,tvoří asi 5 000 členů posádky, z nichž více než 150 bylo nakaženo.

Napsat komentář