JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

SLOVÁCI NEZABUDLI NA OSLOBODENIE BRATISLAVY ČERVENOU ARMÁDOU

SLOVENSKO: Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov sa prihovoril Slovákom pri príležitosti nadchádzajúceho výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou 4. apríla. Ruská ambasáda navyše zverejnila projekt s archívnymi fotografiami na túto tému

Igor Bratčikov, Červená armáda, Rusko

„Vážení občania Slovenska!

Drahí priatelia!

Od pamätného 4. apríla, keď sovietske jednotky oslobodili hlavné mesto Slovenskej republiky od nemeckých okupantov počas Bratislavsko-brnianskej operácie, uplynulo 76 rokov. A aj keď sa tento rok pre pandémiu už mnohí z nás nebudú môcť tradične stretnúť pri Pamätníku sovietskych vojakov na Slavíne, čin padlých vojakov Červenej armády navždy zostane v našich srdciach. V Rusku si veľmi vážime, že si Slovensko ctí svojich osloboditeľov, má na pamäti poučenie z minulosti, ktoré je pre nás dnes mimoriadne dôležité.

Ešte v roku 1945, rovnako ako dnes, pripadol dátum oslobodenia hlavného mesta Slovenska na Veľkonočný týždeň, keď kresťania oslavujú veľkú renesanciu, triumf života nad smrťou, svetlo nad tmou.

Zo srdca pozdravujem  občanov Slovenska pri príležitosti  výročia oslobodenia Bratislavy a želám príjemné prežitie veľkonočných sviatkov. Želám vám mier, lásku a prosperitu! Nech sú vaše domovy plné tepla a pohodlia, nech sú vaše rodiny zdravé a šťastné.

Veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike

I. Bratčikov.“

 

„Oslobodenie Bratislavy. Hrdá pamäť“

Sputnik tiež uvádza, že pri príležitosti 76. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou od nacistických útočníkov pripravili pracovníci historicko-pamiatkovej skupiny ruského veľvyslanectva na slovenskom unikátny projekt „Oslobodenie Bratislavy. Hrdá pamäť“.

Ide o sériu umelecky navrhnutých plagátov venovaných jednej z najvýznamnejších udalostí v dejinách Slovenska. Ilustrácie sú založené na vzácnych archívnych dokumentoch.

„…V marci 1945 sa jednotky Červenej armády priblížili k Bratislave s bitkami. Podľa plánu Bratislavsko-Brnenskej operácie sa plánovalo zachytiť dve dôležité vojensko-priemyselné centrá a poraziť veľké skupiny nemeckých fašistických vojsk v oblastiach miest Bratislava a Brno.

Vďaka starostlivej a tajnej príprave a kompetentnej koordinácii akcií vojsk 2. ukrajinského frontu (veliteľ-maršál Sovietskeho zväzu Rodion Malinovský) bola Bratislava už 4. apríla oslobodená od nacistov.

Pouličné bitky boli krátkodobé, ale divoké. Hrdinstvo a odvaha vojakov Červenej armády odhaľujú operatívne súhrny bojových správ a zoznamy ocenení vojakov a dôstojníkov.

Celkové straty vojsk 2. ukrajinského frontu a Dunajskej flotily predstavovali 79 596 vojakov a dôstojníkov, z ktorých 16 933 bolo nenahraditeľných.

Za hrdinstvo a vojenskú odvahu prejavenú počas oslobodenia Brna a Bratislavy boli 99 útvarov a jednotiek ocenení vyznamenaniami a 15-ti bol udelený čestný titul «Bratislavský».

Šťastné sviatky, priatelia! Gratulujeme k 76. výročiu oslobodenia Bratislavy od nacistickej okupácie! Pamätáme si a sme hrdí!“ uvádza veľvyslanectvo na sociálnej sieti.

 

 

 

Ľudia reagujú

Pod príspevkom veľvyslanca sa objavili stovky komentárov od vďačných predstaviteľov slovenského národa. Tu sú len niektoré z nich.

„Ďakujeme! Vďaka Vám sme sa mohli našim rodičom narodiť a žiť, študovať a pracovať v mieri. Vďaka Vám sme mohli priniesť na svet naše deti. Nikdy nezabudneme! Nás oslobodila Červená armáda, nie armáda USA!“ Zareagovala Alexandra Abde.

„Vďaka Červenej armáde prežilo Slovensko desaťročia úspešného rozvoja národa a rastu hospodárstva v mierových podmienkach. Likvidáciou nacizmu sme sa vyhli chystanej genocíde. A na to, ako aj nesmierne obete sovietskeho ľudu, nikdy nezabudneme. Hlboká poklona a vďaka!“ Uviedol Vladimír Struhár.

„Slovensko nikdy nezabudne, kto oslobodil našu krajinu od fašizmu za cenu najdrahšiu, za cenu mladých ľudských životov. Česť a sláva patrí hrdinom Sovietskej armády. Ďakujeme,“ zdôraznila Magda Len Lenka.

„Na Slovensku ešte áno, ale zapredanci Bruselu v Česku určite zabudnú. Ďakujeme, česť a sláva Červenej armáde,“ vyslovil sa Ladislav Průša.

„Žiadne slová vďaky nebudú stačiť, aby sme vyjadrili úctu všetkým padlým vojakom sovietskej armády. Nikdy nezabudneme, odkiaľ prišla sloboda,“ podotkol Juraj Paulovič.

„Veľká vďaka vám za slobodu. Položili za nás to najcennejšie, čo mali. Veľká úcta,“ poďakovala Danuška Daňková.

 

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/

Odeslat komentář