JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slováci v prieskumoch jednoznačne odmietajú vakcínu proti Korone

SLOVENSKO: Na základe dvoch prieskumov z posledného obdobia to vyzerá, že dôvera Slovákov vo vakcínu proti koronavírusu (ak by taká bola vyvinutá) za posledných niekoľko týždňov prudko klesla. A to napriek masívnej propagácii vakcíny ako konečného riešenia epidémie. Podľa autorov priekumu, či europoslanca Michala Šimečku, za to môže „šírenie konšpirácií“. „Zlé konšpirácie“ tak už nepredstavujú len bezpečnostnú hrozbu, ale aj ohrozujú zdravie obyvateľstva. Alebo skôr kritické myslenie ohrozuje zárobky farmaceutických firiem?

Ak by bola k dispozícii vakcína na nový koronavírus, zaočkovať by sa dalo iba 40,9 percenta opýtaných Slovákov. Vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prieskumnej spoločnosti MNFORCE a komunikačnej agentúry Seesame, ktorý prebiehal v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV). Zaočkovať by sa nedalo 27,9 percenta opýtaných a tretina ľudí nevedela na otázku o očkovaní odpovedať.

„Konšpiračné presvedčenia výrazne ovplyvňujú ochotu dať sa zaočkovať. Spomedzi tých, ktorí sú presvedčení, že vírus sa náhodou preniesol zo zvieraťa na človeka, by sa dalo zaočkovať až 63 percent. Naopak, zaočkovať by sa nechalo iba 30 percent z tých respondentov, ktorí sú presvedčení, že vírus bol vytvorený umelo a rozšírený zámerne,“ uviedol sociológ Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV. Až 40,6 percenta respondentov si myslí, že nový koronavírus bol vytvorený umelo a medzi ľudí ho rozšírili zámerne. Ďalších 17 percent je presvedčených, že vírus bol vytvorený umelo a medzi ľudí unikol náhodou.

Podľa staršieho prieskumu SAV z polovice marca by sa rozhodne alebo skôr dalo na nový koronavírus očkovať 68 percent opýtaných Slovákov a Sloveniek. Ak možno oba prieskumy porovnať, za päť týždňov došlo k poklesu vôle zaočkovať sa o dvadsaťsedem percent.

Tieto výsledky musia byť znepokojivé pre farmaceutickú loby, ktorá stráca na dôveryhodnosti, ako aj politikov, ktorí obhajújú jej záujmy. Europoslanec za Progresívne Slovensko. Na svojom facebooku uviedol:

„Toto je hrozivý prieskum, a nemal by zapadnúť. Vyše polovica Slovákov si myslí, že vírus bol vytvorený umelo. Vedeckému konsenzu, že išlo o náhodný prenos zo zvieraťa na človeka, verí menej ako štvrtina opýtaných.

Toto číslo je v niečom pochopiteľné. Tajné laboratória a diabolské plány mocností boli vždy dokonalým konšpiračným príbehom. Navyše, ľudská myseľ je naprogramovaná hľadať všade zámer a príčinu. Pri takejto masívnej udalosti, akou je globálna pandémia, sa nám ťažko prijíma vysvetlenie, že ju spustila čistá náhoda kdesi na trhu v Číne.

To druhé číslo je v skutočnosti desivejšie – iba 40 percent Slovákov by sa dalo zaočkovať, ak by existovala vakcína proti korone. Vnímate ten paradox? Od vypuknutia pandémie celé Slovensko disciplinovane dodržuje pokyny epidemiológov, lekárov a úradov. Nosíme rúška, umývame si ruky, dodržiavame dištanc. Ale keď nám tí istí vedci, lekári a úrady povedia – “tu je účinná vakcína, stačí sa zaočkovať” – tak sa dôvera zrazu rozplynie.

Tento paradox sa naozaj nedá vysvetliť inak, než dlhodobým a cieleným vplyvom dezinformačnej scény. A rolou politikov – konkrétne Mariana Kotlebu, ktorý všade rozpráva o čipoch a novom svetovom poriadku.

Ak sa vedcom podarí nájsť vakcínu, ale veľká časť Slovenska ju zo strachu odmietne – a našich starých rodičov to bude stáť životy – budeme vedieť, kto to má na svedomí.“

Za to si priamo pod svojim statusom vyslúžil množstvo kritických, no pritom rozumných komentárov. Toto sú niektoré z nich:

„Vážený pán Šimečka, doteraz som s každým Vaším príspevkom súhlasil, ale s týmto nemôžem. Som lekár a pred vakcínou proti koronavírusu mám rešpekt. Iste bude snaha ju vyvinúť čím skôr, avšak každé liečivo musí v humánnej medicíne prejsť zložitým procesom testovania, účinnosti i bezpečnosti. A i tak to nie je záruka oboch zmienených. Ak by sa táto vakcína mala v dohľadnej dobe objaviť na trhu a nebodaj ak by štáty nútili svojich občanov nechať sa očkovať, bol by som proti tomu.“

„“Nie som lekar…“ Ale mudrujem tu a strasim ludi. Vdaka Bohu a schopnosti ludi este pouzivat rozum Vase Proagresivne Slovensko dostalo nedavno facku. A rovnako za tie vyplody by ste si zasluzil aj vy. Dajte mi odpoved na otazku. Preco Vam ako zaockovanemu bude vadit ze ja sa nezaockujem? Ved budete „chraneny“.“

„Michal, to či očkovať alebo nie, je na debatu. Ale tá tvoja posledná veta ma fakt mrzí, lebo som ti vždy fandil. Že „ak to našich starých rodičov bude stáť životy, budeme vedieť kto to má na svedomí.“ Sorry, to je strašenie a hlúpa victimizácia level Igor.“

„Ked vypukla pandemia SARS pred viac ako desiatimi rokmi, vakcina sa vyrobila, doviezla na Slovensko a…60% expirovalo…a to vtedy Kotleba v parlamente nebol, tak preco sa vtedy nezaockovalo ja neviem 95% Slovakov …“

Odeslat komentář