JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenská vláda oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům, proplatí větší část mezd zaměstnanců

SLOVENSKO: Slovenská vláda oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům kvůli koronaviru v hodnotě do jedné miliardy eur (27,3 miliardy eur) měsíčně, což odpovídá zhruba jednomu procentu hodnoty hrubého domácího produktu země.

Peníze stát použije kromě jiného na proplacení větší části mzdy pracovníkům firem, které v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 musely uzavřít své provozy. Oznámil to dnes premiér Igor Matovič a členové jeho kabinetu.

Na Slovensku jde o první velký balík pomoci v době šířící se nákazy. Stát také poskytne záruky ve výši půl miliardy eur (13,65 miliardy korun) měsíčně, aby banky poskytovaly výhodné úvěry.

„Jde o nejrozsáhlejší a finančně největší pomoc v dějinách pomoci. Určena je na udržení pracovních míst,“ uvedl ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Zmíněná opatření by měl příští týden projednat parlament.

Stát například proplatí 80 procent platu zaměstnancům těch firem, které kvůli koronaviru musely uzavřít provozy. Poskytne také příspěvky živnostníkům v závislosti na poklesu jejich tržeb. Podle Krajniaka se zmíněná opatření na pětimilionovém Slovensku dotknou 800.000 zaměstnanců a přibližně 200.000 samostatně výdělečně činných osob.

Zmíněná opatření výrazně zhorší finanční kondici státu. Podle Matoviče, jehož vláda nastoupila do úřadu po únorových volbách teprve minulý týden, předchozí kabinet rezervy na pokrytí mimořádných výdajů nevytvořil.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář