JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenská vláda potichučky – tajne zvýšila doplatky pri 650 liekoch

SLOVENSKO: Poslanec parlamentu a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši vyhlásil, že vláda tajne zvýšila doplatky pri 650 liekoch. Od minulého týždňa totiž platí nová kategorizácia liekov, v ktorej Ministerstvo zdravotníctva SR zdraželo viac ako 650 položiek liekov v kategorizačnom zozname z celkového počtu približne 4 300 položiek.

Doplatok pre pacientov sa tak podľa Rašiho zvýšil pri viac ako 15 percentách liekov. Rezort od 1. októbra znížil počet liekov vydávaných bez doplatku z 1 500 na 1 290. Znížil sa podľa neho aj počet liekov so sociálne únosným doplatkom do jedného eura. Predtým ich bolo takmer 2 100, teraz je ich vyše 1 900.

„Masívny nárast doplatkov za lieky bude mať za následok zvýšenie výdavkov v domácnostiach, kde žijú chorí a starí ľudia. Najviac to zasiahne skupiny s najnižšími príjmami a najmä dôchodcov,“ konštatoval Raši.

Ministerstvo zdravotníctva považuje vyjadrenia k liekovej politike za zavádzajúce a nepravdivé. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že zmeny boli realizované podľa vyhlášky, ktorú uviedli do praxe ministri zdravotníctva nominovaní stranou Smer-SD.

Práve táto vyhláška zadefinovala pravidlá, ktoré spôsobili, že pacienti s rovnakou diagnózou doplácali za rovnaký liek, ale s inou silou účinnej látky, rozdielne doplatky. V praxi to znamená, že pacient užívajúci liek so silou 10 mg nedopláca nič, ale pacient užívajúci 20 mg dopláca napríklad 20 eur.

Zdroj: https://www.napalete.sk

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář