JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenská vláda zmenila uznesenie k Istanbulskému dohovoru, nesúhlas navrhuje zmeniť za súhlas. Poslanci tak budú musieť hlasovať NIE. Skončia tak prezidentské obštrukcie?

SLOVENSKO: Vláda SR navrhuje Národnej rade SR zmeniť uznesenie k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) a nesúhlas s dokumentom nahradiť súhlasom. Vyplýva to z uznesenia, ktoré vláda prijala v utorok per rollam

Kabinet v utorok navrhol zmeniť znenie schváleného návrhu na poslednom rokovaní vlády (12. 2.) a v uznesení NR SR nahradiť nesúhlasné stanovisko s dokumentom OSN súhlasom. Rovnako vláda navrhla do uznesenia parlamentu doplniť vetu, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa Ústavy SR, ktorá má prednosť pred zákonmi.

Vláda minulý týždeň vyjadrila nesúhlas s Istanbulským dohovorom a navrhla parlamentu urobiť to isté. Stanovisko vlády súviselo s niektorými ustanoveniami dokumentu, týkajúcimi sa definícii rodiny a rodovej agendy. Cieľom bolo prispieť k definitívnemu ukončeniu procesu odmietnutia dohovoru, keďže existujú viaceré právne výklady o správnosti postupu.

Právnici už v pondelok (17. 2.) poukazovali na to, že Ústava SR predpokladá len to, že vláda predkladá do parlamentu medzinárodnú zmluvu na jej schválenie, teda na vyslovenie súhlasu NR SR. „V prípade Istanbulského dohovoru však návrh žiada parlament o vyslovenie nesúhlasu s ním, z čoho vyplývajú praktické problémy,“ uviedol vedúci Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marián Giba.

Vysvetlil, že ak parlament návrh vlády schváli, vysloví nesúhlas. „Návrh vlády tak, ako je formulovaný, teda nedáva parlamentu žiadnu možnosť vysloviť s ratifikáciou súhlas, iba nesúhlas. Navyše, má formu postupu, ktorý ústava nepozná. Obávam sa teda, že akokoľvek sa o ňom parlament uznesie, nebude to mať právnu relevanciu a z tohto pohľadu je v podstate jedno, či sa lehoty pre druhé a tretie čítanie dodržia alebo nie,“ upozornil k pôvodnému návrhu Giba.

Árpád Érsek vysvetlil, že právnu chybu v pôvodnom uznesení, ktoré vláda predložila parlamentu, hlasovaním per rollam opravili.

Ide len o technickú úpravu, aby prezidentka nemohla robiť obštrukcie

Na to, že išlo len o technickú úpravu, upozornil aj Ľuboš Blaha.

„Liberálnymi médiami sa šíri hoax, vraj vláda zmenila svoj postoj k Istanbulskému dohovoru.

V skutočnosti každý vie, že je to len technická otázka – buď mať text, že NR SR nesúhlasí a hlasovať za, alebo mať text, že NR SR súhlasí a hlasovať proti.

Keby sme išli prvou cestou, Čaputová by sa zase tvárila, že to nebude rešpektovať. Tak ideme druhou cestou – návrh bude, že schvaľujeme a my zahlasujeme proti.

Čisto technická vec, aby to bolo právne čisté. A médiá už z toho robia titulky, že vláda zmenila postoj a že ideme podporovať Istanbulský dohovor.

Takto funguje liberálna žurnalistika – hoaxy, klamstvá, konšpirácie. A hlavne, že vidia hoaxy všade naokolo, ale do zrkadla sa nepozrú.

Sme proti Istanbulskému dohovoru a ak nezradia strany z opozície, tak to dnes v parlamente do tretice odhlasujeme – nech sa už excelencia zo skládky nemôže vykrúcať.“

Odeslat komentář