JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovensko ako poslušný člen agresívneho útočného paktu NATO posiela 152 vojakov k ruským hraniciam na zastrašovanie Ruska. Tento nepriateľský akt odsúhlasilo vo štvrtok 110 poslancov NR SR, ktorí sú tak aj priamo zodpovední za následky. Ktorí poslanci podporili vojenské provokácie voči Rusku? Tu sú mená…

SLOVENSKO: Návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov OS SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky odsúhlasili poslanci NR SR.

Pôsobenie Ozbrojených síl (OS) SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (Enhanced Forward Presence – eFP) NATO v Lotyšsku, Litve, Estónsku a Poľsku bude pokračovať. Súčasný mandát sa pre opatrenia prijaté pre pandémiu ochorenia COVID-19 predĺži do 15. decembra. Do 152 príslušníkov OS SR by malo do operácie následne Slovensko vyslať v rámci nového príspevku. Návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky vo štvrtok odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR.

HLASOVANIE SI MÔŽETE POZRIEŤ V PRILOŽENOM LINKU:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=…

Aktuálne pôsobí v operácii do 152 profesionálnych vojakov OS SR, mandát sa im končí 30. júna. Z dôvodu realizácie opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 navrhol rezort obrany pokračovať v pôsobení aktuálneho príspevku SR v eFP do 15. decembra, a to formou zmeny v súčasnosti platného mandátu. Poslanci tiež odobrili vyslanie do 152 príslušníkov OS SR v rámci nového príspevku SR v oblasti eFP, a to v termíne od 15. decembra do ukončenia eFP. Vojakov majú vyslať na vojenskú základňu Adaži s možnosťou pôsobenia na celom území Lotyšska, ale aj Litvy, Estónska a Poľska.

Novým vyslaním sa má štruktúra slovenského príspevku zmeniť. Mechanizovanú rotu má nahradiť účelové zoskupenie zahŕňajúce aj príspevok do veliteľstva eFP a spôsobilosti prieskumu. Doplniť sa majú spôsobilosti priamej a nepriamej podpory. Príslušníci OS SR majú tiež podľa MO SR v rámci nového príspevku SR plniť v eFP aj spôsobilosti priamej a nepriamej palebnej podpory a pôsobiť v tíme Vojenskej polície.Z dôvodu odovzdania a prevzatia funkcií počas pravidelných rotácií personálu má byť umožnené aj súčasné pôsobenie oboch rotácií, a to v trvaní do 14 dní.

Podľa ministerstva obrany sa za jeden zo základných elementov obrannej stratégie NATO už dlhšie považuje odstrašenie. Hlavným nositeľom zmien aliančnej obrany a politiky odstrašenia je Akčný plán pripravenosti (RAP) prijatý na samite NATO vo Walese v roku 2014. Na jeho základe NATO schválilo vo Varšave v roku 2016 Posilnenú predsunutú prítomnosť v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. V každom z uvedených štátov pôsobí jedna mnohopráporová skupina, ktorú vedie tzv. rámcová krajina.

Odeslat komentář