JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovensko je „príliš Slovenské“ – EÚ intenzívne financuje integráciu cudzincov na zničenie národného charakteru SR

SLOVENSKO: Je dôležité, aby sa na Slovensku podporila integrácia cudzincov na lokálnej úrovni a samosprávy, aby sa poskytovanie služieb pre cudzincov stalo stabilnou súčasťou ich aktivít. Pre TASR to uviedla výkonná riaditeľka občianskeho združenia (OZ) Marginal a koordinátorka projektu KapaCITY Daša Vranka Knošková.

Projekt KapaCITY – podpora integrácie cudzincov na lokálnej úrovni, na ktorom sa okrem OZ Marginal podieľajú aj mimovládne organizácie Liga za ľudské práva, Centrum pre výskum etnicity a kultúry či Nadácia Milana Šimečku, podporuje integráciu cudzincov na lokálnej úrovni so zameraním najmä na podporu samospráv, ich odborných kapacít a rozvoj komunikačných zručností. „Integrácia cudzincov sa deje na konkrétnom mieste, v obci alebo meste, kde cudzinci žijú, pracujú a kde ich deti chodia do školy. Keďže samosprávy sú najbližšie k ľudom, ktorí žijú na ich území, ich úloha je aj v tejto oblasti veľmi dôležitá a má veľký vplyv na možnosti integrácie cudzincov,“ spresnila Vranka Knošková.

V rámci projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu a Fondov pre oblasť vnútorných záležitostí, spolupracujú mimovládne organizácie s mestom Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, s Košickým samosprávnym krajom a Úniou miest Slovenska. Do jednotlivých aktivít projektu sa však môžu zapojiť aj iné samosprávy. „Napríklad na sociálno–právnych tréningoch zameraných na otázky pobytu cudzincov sa zúčastnili aj zamestnanci jednotlivých mestských častí mesta Bratislava, zamestnanci mesta Košice alebo Nitry,“ priblížila.

Odeslat komentář