JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovensko začne dnes očkovat ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19

SLOVENSKO: Slovensko dnes začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. Zájem o tento přípravek projevilo formou registrace do očkovacího systému jen přes 5000 Slováků, byť země už na začátku března dovezla první zásilku Sputniku V pro 100.000 lidí. Okolnosti jeho dodávky tehdy prohloubily vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Na očkování Sputnikem V úřady na pětimilionovém Slovensku vyčlenily pouze osm očkovacích center, po jednom v každém z krajů. Podle ministerstva zdravotnictví se Sputnik V začne v zemi používat postupně, dnes odstartuje očkování zmíněnou vakcínou v Bratislavě a v Žilině, další města se přidají v příštích dnech.

Sputnik V dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravy (EMA). Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv zase k ruské vakcíně nevydal své stanovisko s odvoláním na nedostatek informací od jejího výrobce a v souvislosti s prověřováním vakcíny se Bratislava dostala do sporu s Moskvou. Testy Sputniku V pro Slovensko nakonec provedlo i Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat letos v únoru jako první členská země Evropské unie.

Dovoz Sputniku V na Slovensko navzdory nesouhlasu části koalice prosadil tehdejší premiér a nynější ministr financí Igor Matovič. V době značného nedostatku vakcín Matovič tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou.

Minulý týden Matovič kritizoval, že Sputnikem V hodlá země očkovat pouze obyvatele ve věku 18 až 60 let. Ministerstvo zdravotnictví reagovalo, že se řídí informacemi od výrobce vakcíny. Úřad ale dostal nové údaje, které analyzuje.

Aspoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud 1,81 milionu lidí, tedy třetina celkového počtu obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady v květnu pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Komentář

 • Sh. Be. Ann

  9. června 2021

  Dnes 8.6.2021 som sa bol dať zaočkovať Sputnikom V; v novej nemocnici v Nových Zámkoch. Bolo tam dosť veľa ľudí !! Kázal som personálu, aby mi priniesli ampulky od vakcíny, či sa jedná o Sputnik V. Priniesli ukázali mali na etikete modrú potlač. Hneď mi hlavná pracovníčka vysvetlila, že sa jedná o najlepšiu vakcínu, ktorá vôbec existuje !!
  Preto som sa jej opýtal, že prečo sa to nepropaguje, aby veľa ľudí sa očkovalo. Povedali mi, že je to politická záležitosť, lebo politici idú proti Rusku..
  V piatok sa mojej ženy kolegiňa išla dať zaočkovať do Komárna vakcínou Pfizer, hneď po očkovaní tam odpadla a museli ju doktori kriesiť. Tak kto tu čo hovorí o vakcínach zo západu ???
  Ľudí gniavia všelijakými západnými vakcínami a na Ruských webových stránkach sa píše, že ľudia kapú po vakcínach ako muchy.
  A Ruská vakcína čo je dobrá, tak politii zatracujú.
  Obidvaja ja aj manželka sme Ruskú vakcínu veľmi dobre zvládli !! !! !! A manželka, popri tom má migrénu a mala veľkú obavu pred očkovaním !! Žiadne negatívne reakcie sme po očkovaní nemali.
  Ľudia, ktorí sa chcete očkovať berte, ale veľmi rýchlo berte Sputnik V.
  Dostali sme k tomu aj papier o očkovaní v Slovenskom aj Anglickom jazyku s QR kódom. O tri týždne ideme sa dať preočkovať druhý krát.
  Doklad o očkovaní v lete berieme na dovolenku a nemusíte sa báť všade v EÚ sa to uzná !! !! !!
  Naozaj Ruská vakcína je dobrá, kto sa chcete chrániť pred Koronou, nečakajte !!! berte!!! Ktovie na jeseň aký kmeň výrusu zase vypustia ??? A takto už človek má akú takú ochranu … … …

Odeslat komentář